Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Hamáček: Sociální demokracie by měla s prezidentem spolupracovat

  9:31
Představa účasti SPD ve vládě mě trochu děsí, říká v rozhovoru Jan Hamáček. Dle něho však tato představa děsí i šéfa ANO Andreje Babiše.

Jan Hamáček. foto:  Michal Šula, MAFRA

ČSSD připravuje restart. Už 18. února si na sjezdu zvolí nové vedení a důležitou osobou tam bude muž, se kterým se strana dávno rozešla – současný prezident Miloš Zeman. Právě na něho teď všichni oranžoví politici, kteří chtějí kandidovat na předsedu, stáčejí pozornost. „Sociální demokracie by měla s prezidentem spolupracovat, nemůže s ním válčit. Budu se snažit o co nejkorektnější vztahy s panem Zemanem,“ říká v rozhovoru místopředseda Jan Hamáček, který kandidaturu oznámil počátkem ledna.

Hlas široké stranické základny by mohl pomoci vyvázat vedení ČSSD z deklarované podmínky: do vlády s trestně stíhaným Andrejem Babišem ne!

I jeho potenciální soupeři mají s prezidentem dobré vztahy. Po znovuzvolení Zemana se vynořili další dva – úřadující předseda Milan Chovanec a bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. Hamáček připomíná, že má „korektní vztahy se zástupci všech proudů“ uvnitř strany a je schopen je vnitřně smířit. „Hovořím s každým.“ A naznačuje, že hlas široké stranické základny by mohl pomoci vyvázat vedení ČSSD z deklarované podmínky: do vlády s trestně stíhaným Andrejem Babišem ne!

„Podmínky, za nichž by sociální demokracie měla nebo neměla vstoupit do vlády s hnutím ANO, by měly vzejít právě od členů strany,“ míní Hamáček. Rýsuje i obrysy spolupráce, již by oranžoví pod jeho vedením preferovali. Vyslovil se pro pokračování koalice ČSSD, ANO a lidovců. Pokud by ale KDU-ČSL o spolupráci zájem neměla, mohla by se opřít o podporu KSČM. Hamáček odmítl jakékoli spojení s SPD Tomia Okamury. ANO podle něho změnilo styl vyjednávání: „Dává najevo, že tentokrát chce vyjednávat seriózně. První kolo takové nebylo,“ konstatuje v rozhovoru Hamáček.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký vývoj očekáváte ve straně po zvolení Miloše Zemana prezidentem republiky?

HAMÁČEK: Gratuluji Miloši Zemanovi ke zvolení a těším se na spolupráci. Neočekávám, že by měl mít výsledek voleb nějaký dopad na situaci v ČSSD. Čeká nás sjezd a o dalším směřování rozhodnou delegáti. I v otázce sestavování vlády. Očekávám, že tam kandidáti na předsedu představí své vize, jakým směrem se dál ubírat. V rámci toho se bude zajisté hovořit i o vztahu mezi sociální demokracií a prezidentem. Můj osobní názor je, že ČSSD by měla s prezidentem spolupracovat, nemůže s ním válčit. Budu se snažit o co nejkorektnější vztahy s panem Zemanem.

LIDOVÉ NOVINY: Překvapilo vás, že do Zemanova volebního štábu o víkendu zavítal Milan Chovanec?

Neočekávám, že by měl mít výsledek voleb nějaký dopad na situaci v ČSSD. Čeká nás sjezd a o dalším směřování rozhodnou delegáti. I v otázce sestavování vlády. Očekávám, že tam kandidáti na předsedu představí své vize, jakým směrem se dál ubírat.

HAMÁČEK: Nepřekvapilo. Šlo pravděpodobně o jeho osobní iniciativu a předpokládám, že si ji domluvil s Kanceláří prezidenta republiky.

LIDOVÉ NOVINY: Takže s Martinem Nejedlým?

HAMÁČEK: (bez komentáře)

LIDOVÉ NOVINY: Nelitujete, že jste ve štábu prezidenta nebyl? Nedodalo by vám to sílu před sjezdem?

HAMÁČEK: V době, kdy byl Milan Chovanec ve štábu, jsem se účastnil krajské konference ČSSD v Pardubickém kraji. Vysvětloval jsem svou kandidaturu na předsedu a vyslechl jsem si řadu názorů, včetně těch kritických, na působení minulého vedení strany. Z vedení sociální demokracie jsem tam byl jediný.

LIDOVÉ NOVINY: Když byl Miloš Zeman naposledy na sjezdu ČSSD v Ostravě v roce 2013, spor mezi Sobotkovým a Haškovým křídlem zesílil. Nemůže se i teď stát, že Zeman stranu ještě více rozklíží?

HAMÁČEK: Hlavním problémem ČSSD je její dlouhodobé rozdělení, které začalo možná ještě pár let před ostravským sjezdem. Každopádně je to velký problém a jeden z důvodů mé kandidatury je, že věřím, že jsem schopen stranu vnitřně smířit. Mám korektní vztahy se zástupci všech proudů v ČSSD, hovořím s každým. Věřím, že ČSSD vzejde ze sjezdu sjednocená. Myslím, že Miloši Zemanovi záleží na tom, aby sociální demokracie byla jednotná a hádky skončily.

LIDOVÉ NOVINY: Budete do sjezdu usilovat o setkání s prezidentem? O jeho přímou podporu?

Hlavním problémem ČSSD je její dlouhodobé rozdělení, které začalo možná ještě pár let před ostravským sjezdem. Každopádně je to velký problém a jeden z důvodů mé kandidatury je, že věřím, že jsem schopen stranu vnitřně smířit. Mám korektní vztahy se zástupci všech proudů v ČSSD, hovořím s každým. Věřím, že ČSSD vzejde ze sjezdu sjednocená.

HAMÁČEK: Prezident nepřijede na sjezd, aby podporoval některého z kandidátů. To nikdy neudělal. Věřím, že to tak i zůstane. Myslím, že vystoupí jako znovuzvolený prezident republiky, který představí vizi svého mandátu a jak vidí budoucí vztah s ČSSD. Pokud do sjezdu bude prostor a pan prezident bude mít zájem, rád se s ním sejdu a představím mu své vize.

LIDOVÉ NOVINY: Začne druhé kolo vyjednávání o vládě. S čím do toho vstupuje ČSSD? Co se změnilo oproti prvnímu pokusu?

HAMÁČEK: Změnilo se to, že hnutí ANO dává najevo, že tentokrát chce vyjednávat seriózně. První kolo takové nebylo, Andrej Babiš do konzultací šel s tím, že chce menšinovou vládu. Pak si udělal povinné kolečko s jednotlivými politickými stranami, ale nikdy jsme se my ani kolegové z jiných partají nedostali k reálnému vyjednávání, například o programu.

Spíše to bylo: tady je naše programové prohlášení, což je mimochodem slepenec vyzobaný z programů jednotlivých stran, často i s naprosto protichůdnými názory, a pokud jste schopní se s tím identifikovat, podpořte nám menšinovou vládu. To se ukázalo jako slepá ulička, Andrej Babiš ve sněmovně neuspěl a já doufám, že začnou seriózní vyjednávání. Nicméně jsme znovu na začátku.

LIDOVÉ NOVINY: Je pro vás variantou koalice, v níž by byl Babiš osobně?

Prezident nepřijede na sjezd, aby podporoval některého z kandidátů. To nikdy neudělal. Věřím, že to tak i zůstane.

HAMÁČEK: ČSSD od začátku říká, že má problém s účastí obviněných politiků ve vládě, a to je stanovisko, které trvá a které jsme také sdělili na první schůzce druhého pokusu s hnutím ANO.

LIDOVÉ NOVINY: Kdyby se ČSSD rozhodla zapojit do spolupráce s hnutím ANO, nesměl by v ní být premiérem Babiš?

HAMÁČEK: Jako kandidát na předsedu neustále říkám, že chci mnohem více zapojit do rozhodování členskou základnu. A proto by podmínky, za nichž by sociální demokracie měla nebo neměla vstoupit do vlády s hnutím ANO, měly vzejít právě od členů strany.

LIDOVÉ NOVINY: Ve volbách jste získali něco přes sedm procent. Není to paradox, že přesto můžete být tím rozhodujícím činitelem a získat víc resortů, než by vašemu výsledku odpovídalo?

HAMÁČEK: Česká republika je zemí, kde se vlády sestavují na koaličním principu. Pokud někdo kdy chtěl získat většinu, musel dělat kompromisy. To je součást našeho politického systému. Mám pocit, že jsme na to zvyklí. Vítěz, který nemá nadpoloviční většinu, musí dělat kompromisy. Na druhé straně je to mechanismus, který brání ovládnutí systému jednou stranou nebo hnutím.

LIDOVÉ NOVINY: O které resorty by ČSSD měla zájem?

Andrej Babiš ve sněmovně neuspěl a já doufám, že začnou seriózní vyjednávání. Nicméně jsme znovu na začátku.

HAMÁČEK: Nesmí nám jít o moc, ale o program. Chceme dělat prorodinnou politiku, zlepšovat životní úroveň seniorů, pomáhat mladým rodinám s dětmi, řešit úroveň našeho vzdělávacího systému, udržet bezplatnou a dostupnou zdravotní péči a zaručit, že se nebude měnit naše zahraničněpolitické ukotvení v rámci EU a NATO.

Jde nám o to, abychom prosadili co nejvíc z našich programových priorit. Tím musí debata začít, a pokud se ukáže, že je shoda v programových věcech, můžeme se posunout dále a bavit se o jednotlivých resortech. Nesouhlasil bych s tím, aby si strany přinesly seznam ministerstev a proškrtávaly.

LIDOVÉ NOVINY: Bylo by pro vás klíčové mít záruku, že nebudete ve vládě pokaždé přehlasováni?

HAMÁČEK: Jde o to, jak bude případná spolupráce postavena a s kolika subjekty, to už jste strašně daleko. Určitě bychom stáli o to, aby v případné dohodě byl mechanismus, který by zamezil, aby byli partneři přehlasováváni.

LIDOVÉ NOVINY: Je to sice předčasné, ale zeptat se musím – měl byste vy osobně zájem být ve vládě? Třeba na ministerstvu obrany?

Česká republika je zemí, kde se vlády sestavují na koaličním principu. Pokud někdo kdy chtěl získat většinu, musel dělat kompromisy. To je součást našeho politického systému.

HAMÁČEK: To je opravdu velmi předčasná otázka. Dlouhodobě se věnuji bezpečnostní a zahraniční politice, takže to je pole, které mě zajímá, ale není to tak, že bych si balil kufry ze sněmovny. Musíme se podívat, jestli existuje programová shoda. A je tu ještě jedna důležitá věc, kterou musím dát před závorku – my máme sjezd a nemůžeme obejít naši členskou základnu.

Nás v rámci sociální demokracie čeká debata, jestli vůbec pokračovat v jednáních. Uvítal bych, abychom do sjezdu měli základní přehled v programové oblasti, a pak se naši delegáti musejí rozhodnout, v jakých mantinelech, i personálních, budeme pokračovat.

LIDOVÉ NOVINY: Kluby ČSSD a ANO nedají dohromady většinu. Kdo by měl být třetím partnerem?

HAMÁČEK: Minulá vládní koalice fungovala, byla objektivně úspěšná. Pokud by o to byl zájem, je možné představit si nějakou formu spolupráce. Pokud ne, bylo by třeba hledat jiná řešení, například toleranci ze strany KSČM nebo jiného subjektu.

LIDOVÉ NOVINY: Co byste preferoval?

Jde nám o to, abychom prosadili co nejvíc z našich programových priorit. Tím musí debata začít, a pokud se ukáže, že je shoda v programových věcech, můžeme se posunout dále a bavit se o jednotlivých resortech. Nesouhlasil bych s tím, aby si strany přinesly seznam ministerstev a proškrtávaly.

HAMÁČEK: Nemám teď zásadní preferenci, uvidí se, jak k tomu přistoupí ostatní, půjde nepochybně o programové věci.

LIDOVÉ NOVINY: Neděsí vás představa, že kdybyste otáleli, do vlády naskočí SPD a KSČM?

HAMÁČEK: To je koalice, která reálně ve sněmovně funguje. Pokud se podíváme, jak byla dolní komora ustavena, jejich stopatnáctka velmi efektivně navolila vedení i výbory. My jsme několikrát Andreje Babiše vyzvali, aby přiznal, že ta koalice je funkční a převzal za to zodpovědnost, jemu se do toho moc nechce. Mě osobně představa účasti SPD ve vládě trošku děsí, toto hnutí není s ČSSD hodnotově kompatibilní a je evidentní, že to děsí i Andreje Babiše, protože kdyby chtěl, už by vládu opřenou o SPD a KSČM měl.

LIDOVÉ NOVINY: Kdyby se situace vyhrotila do dilematu, že buď bude vláda s SPD a KSČM, nebo přijmete Babiše jako premiéra, co by se dělo?

HAMÁČEK: To je hodně hypotetická otázka, na kterou nyní nejsem schopen odpovědět bez znalosti stanoviska členské základny ČSSD.

LIDOVÉ NOVINY: Jste jedním z kandidátů na předsedu ČSSD. Máte představu, kdo další by měl být ve vedení?

Pokud se podíváme, jak byla dolní komora ustavena, jejich stopatnáctka velmi efektivně navolila vedení i výbory. My jsme několikrát Andreje Babiše vyzvali, aby přiznal, že ta koalice je funkční a převzal za to zodpovědnost, jemu se do toho moc nechce.

HAMÁČEK: Mám, ale nechci být ten, kdo přichází na sjezd se seznamem. Měli by tam být zastoupeni politici z různých úrovní – celostátní, evropské i regionální. Dovedu si představit zastoupení některých europoslanců, úspěšných hejtmanů. Především by ale ve vedení měly být zastoupeny různé názorové proudy. Nesmíme opakovat chyby, kdy se vedení sestavovalo ze stejně názorově ukotvených lidí a ti, kdo nesouhlasili, byli odsunuti na okraj.

LIDOVÉ NOVINY: Nějaká jména?

HAMÁČEK: U hejtmanů si umím představit, že Martin Netolický by byl dobrým členem vedení. Zaujal mě starosta Nového Města Šmarda, je to jeden z těch, kdo přicházejí s novými iniciativami. Dohodl třeba s operátorem, že tarif, který vyjednal pro obec, operátor nabídl i občanům města. Bylo mi sympatické, že myslí na svoje občany, něco pro ně dělá a současně je to v moderním tématu.

LIDOVÉ NOVINY: Přihlásil se i Radim Hejduk z Idealistů.

HAMÁČEK: Stál bych o to, aby Radim Hejduk měl vliv na chod ČSSD. Četl jsem dokument, kterým svůj zájem o funkci doprovodil, a nejzajímavější jsou pasáže, jak se ČSSD bude vyrovnávat s výzvami 21. století. Nechci ale delegátům vzkazovat, koho by do předsednictva měli volit. Radim Hejduk, ať už z pozice místopředsedy, či jiné, by se ale určitě měl do budoucna podílet na utváření programu ČSSD.

LIDOVÉ NOVINY: Co Milan Chovanec? Měl by prostor ve vašem týmu?

Především by ve vedení měly být zastoupeny různé názorové proudy. Nesmíme opakovat chyby, kdy se vedení sestavovalo ze stejně názorově ukotvených lidí a ti, kdo nesouhlasili, byli odsunuti na okraj.

HAMÁČEK: Milan Chovanec se rozhodl kandidovat na předsedu a ten může být jen jeden. Trochu mě jen překvapilo, že úřadující předseda strany se o tento post bude ucházet, jakkoliv donedávna tvrdil, že má ambici dovést stranu jen do sjezdu v Hradci a nepovažuje se za sjednotitele.

LIDOVÉ NOVINY: Zeptám se ještě na dvě jména. Bývalý premiér Bohuslav Sobotka. Měl by se víc zapojit? Přece jen řídil zemi.

HAMÁČEK: To je na něm. Zaznamenal jsem, že ve sněmovně se chce věnovat sociální politice, současně je vedoucím delegace středoevropské iniciativy, kde může využít zkušeností z působení ve vládě. Sociální demokracie není v situaci, že by si mohla vybírat, kdo pro ni bude pracovat a kdo ne. Tím chci říci, že každý, kdo pro ni pracovat chce, je vítaný. Vždy jsem naslouchal radám zkušenějších, a když o to Bohuslav Sobotka bude stát, rád s ním budu v kontaktu.

LIDOVÉ NOVINY: A Lubomír Zaorálek?

HAMÁČEK: Ten jasně řekl, že kandidovat nechce. Je to do jisté míry škoda, on se zhostil role volebního lídra velmi dobře, já mu výsledek nekladu za vinu, udělal maximum, do kampaně vstoupil s velkým nasazením. Je šéfem zahraničního výboru sněmovny, což je místo, kterému vyhovuje. Určitě má ČSSD co dát, z hlediska programu i mezinárodní spolupráce. Doufám, že bude i dál viditelným a platným členem.

LIDOVÉ NOVINY: Strana stále čeká na rozhodnutí soudu v kauze Altner. Máte nějaký krizový plán? Blíží se další volby a s nimi další výdaje...

Sociální demokracie není v situaci, že by si mohla vybírat, kdo pro ni bude pracovat a kdo ne. Tím chci říci, že každý, kdo pro ni pracovat chce, je vítaný. Vždy jsem naslouchal radám zkušenějších, a když o to Bohuslav Sobotka bude stát, rád s ním budu v kontaktu.

HAMÁČEK: V této fázi jsme ekonomicky konsolidovaní, jsme připraveni i na krizové scénáře, přichystali jsme úvěrové linky, ale stále čekáme na rozhodnutí soudu. Je tam pravomocný odklad, čekáme na rozhodnutí. Obecně platí, že volební prohra byla velkým zásahem do stranických financí, ČSSD musí začít šetřit, musíme se podívat na personální náklady, na efektivní využití našeho majetku.

Byly doby, kdy velká část Lidového domu byla pronajata a ČSSD působila ve skromnějších prostorách. I to je varianta. Nejsem z těch, kdo by navrhovali prodej Lidového domu, to by byla až svatokrádež, protože to je něco, nač se naši předkové skládali po koruně.

LIDOVÉ NOVINY: Když bylo první kolo prezidentských voleb, dobrá čísla měli Pavel Fischer, Michal Horáček a Marek Hilšer, všichni mimo klasické politické struktury, podobný jev byl ve sněmovních volbách. Je tu poptávka po něčem novém. Jak byste to jako předseda ČSSD řešil?

HAMÁČEK: Narazil jste na fenomén, který není vlastní jen České republice. Lidé se odklánějí od tradičních stran, hledají jiná řešení. Strany hledají řešení, jak trend zvrátit. ČSSD má podle mě jednu výhodu, a to velmi dobré mezinárodní kontakty, nemusíme hledat řešení sami. Souvisí to s vývojem ve světě, zvyšují se nerovnosti, lidé ztrácejí jistoty. Bylo vždy na sociální demokracii, aby nerovnosti nerostly, a ukazuje se, že tradiční řešení nefungují.

Musíme řešení hledat tak, aby s námi lidé neztratili trpělivost a neutekli nám k nesystémovým stranám, které nabízejí jednoduchá, ale v konečném důsledku nefunkční řešení. V nějakém momentě lidé zjistí, že taková řešení neexistují, ale nikde není psáno, že pak se vrátí k tradičním stranám.

Lidé, kteří chodí do práce, platí daně, ani neuvažují, že by optimalizovali, zatímco firmy odvádějí obrovské částky do zahraničí nebo sídlí v daňových rájích. Tam se dají najít zdroje na investice, ale je to běh na dlouhou trať a nedá se to dělat na národní úrovni, pouze v mezinárodní spolupráci. Musíme řešení hledat tak, aby s námi lidé neztratili trpělivost a neutekli nám k nesystémovým stranám, které nabízejí jednoduchá, ale v konečném důsledku nefunkční řešení. V nějakém momentě lidé zjistí, že taková řešení neexistují, ale nikde není psáno, že pak se vrátí k tradičním stranám.

Jan Hamáček (39)

  • Absolvent gymnázia v rodné Mladé Boleslavi nedokončil studia tlumočnictví a překladatelství na UK v Praze.
  • S politikou začínal v Mladých sociálních demokratech, čtyři roky byl jejich předsedou.
  • V Poslanecké sněmovně poprvé usedl v roce 2006, v minulém volebním období to dotáhl až na funkci předsedy dolní komory. Nyní je jejím místopředsedou.
  • Místopředsednická funkce mu náleží i v sociální demokracii, na sjezdu ČSSD 18. února se bude ucházet o předsednický post.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!