Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlas zesnulého Petra Kellnera: Život spočívá v tom, co skutečně děláme

Petr Kellner na nově zveřejněném videu. foto: PPF Group

Video, které zveřejnila investiční skupina PPF nedávno zesnulého podnikatele a finančníka Petra Kellnera, je unikátní především proto, že se prakticky neobjevoval na veřejnosti a téměř nemluvil s médii. Drtivá většina z nás může poprvé slyšet hlas tajemného miliardáře. Mluví rozvážně a klidně, na druhou stranu však živě gestikuluje.
  18:51

První slova nedávno zesnulého podnikatele a finančníka Petra Kellnera ve videu, které ve středu 19. května zveřejnila „jeho“ investiční skupina PPF, znějí: „Já jsem Petr Kellner, podnikatel. A taky jsem táta.“ Zahynul na konci března při nehodě vrtulníku na Aljašce. Ve čtvrtek 20. května by oslavil 57. narozeniny.

„Jsem introvert, nemám rád velké společnosti a shromáždění. Hlavně chráním rodinu a soukromí. Snažím se, abych pro celou rodinu do maximální možné míry zajistil soukromí, které jsem schopný udržet,“ odpovídá v úvodu videa miliardář na otázku „Kdo je Petr Kellner“. Hovoří mimo jiné o tom, že je sice pravicový člověk, ale se silným sociálním cítěním.

Budování impéria

V osmiminutovém videu se objevují záběry z byznysových prezentací, kde mluví miliardář o tom, že by si měli lidé na své cestě k cíli klást otázky. Radí, že je důležité se zamýšlet, jestli nemůžeme dělat něco lépe a zda někomu svým konáním neubližujeme. „Pokud vás práce nebaví, tak to vyzkoušejte druhý den. Pokud vás pořád nebaví, tak si dejte pauzu. Kdyby vás nebavila ani za týden, tak si dejte další týden pauzu. Pokud vás pořád nebaví, tak dejte výpověď,“ říká někdejší šéf PPF ze záznamu.

O budování svého věhlasného impéria se Petr Kellner ve videu zmiňuje také. Mluví třeba o tom, že si přeje vybudovat firmu, na kterou budou Češi pyšní.

Video je unikátní především proto, že se Petr Kellner prakticky neobjevoval na veřejnosti a téměř nemluvil s médii. Drtivá většina z nás tak má poprvé možnost slyšet hlas tajemného českého podnikatele. Můžeme sledovat jeho styl oblékání nebo gesta. Na většině záběrů vystupuje oblečený do černé barvy. Mluví velmi rozvážně a klidně, na druhou stranu však živě gestikuluje.

Rozhovor médiím poskytl naposledy v roce 2012, a to pro MF DNES. Kellner budoval od devadesátých let skupinu PPF, která dnes podniká v 25 zemích v Evropě, Severní Americe i v Asii. Hlavními oblastmi byznysu jsou finanční služby, telekomunikace, televize, nemovitosti, strojírenství a biotechnologie. O budování svého věhlasného impéria se ve videu zmiňuje také. Mluví třeba o tom, že si přeje vybudovat firmu, na kterou budou Češi pyšní.

Kellner chtěl ukázat, že i tak malá země jako Česká republika je schopná dosáhnout něčeho, co má otisk ve světě, což se podle něho podařilo. A opatrně si stěžuje na českou závist. „Nedaří se to ale opačně, aby byli Češi pyšní na to něco, co někdo vybudoval a je schopné to konkurovat ve světě. Souvisí to s českou náturou – a to je závist. To se asi neprolomí,“ řekl.

Pomáhat je správné

Skupina PPF podle údajů z poloviny loňského roku (již reflektuji koronavirovou pandemii) spravovala aktiva ve výši 44 miliard eur (více než bilion korun) a zaměstnávala na 94 tisíc lidí. V letech 2014 až 2019 vytvořila čistý zisk 3,68 miliardy eur (skoro 94 miliard korun). V závěru videa dojde také na koronavirovou pandemii. Miliardář se nechává slyšet, že je správné pomáhat.

Miliardář se nechává slyšet, že je správné pomáhat. Podle Kellnera je pomáhání ostatním lidem naplňující.

Podle Kellnera je pomáhání ostatním lidem naplňující. „V byznysu nevyhráváte vždycky. Když nevyhráváte a chvíli prohráváte, tak je potřeba se poučit a dělat ty věci jinak a přemýšlet,“ zaznívá na konci záznamu. Každoročně budila pozornost výroční zpráva PPF, ve které Kellner představoval svůj pohled na byznys a další oblasti. Naposledy vyšla loni v červenci a Kellner v ní byl na své poměry neobvykle osobní. Nechal se vyfotit u táboráku na připomínku okamžiků, jež prožil a které ho ovlivnily.

„Život spočívá v tom, co skutečně děláme. Co naše práce přináší druhým. To skutečné, hmatatelné, co je vidět za námi, ve skutečnosti naznačuje, co bude před námi,“ napsal k tomu. K 16. červnu 2019 odhadoval magazín Forbes majetek Petra Kellnera na 15,5 miliardy dolarů (více než 322 miliard korun) a zařadil ho na 73. místo v žebříčku světových miliardářů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!