Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Huawei se chce stát jedničkou na trhu. V bezpečnosti 5G si věří

  10:34
Po představení nových smartphonů Huawei P30 se šéf mobilní divize čínské značky Richard Yu potkal s novináři. Řeč přišla i na zákazy produktů Huaweie na některých trzích. „Ano, na trzích v USA, ale třeba i Koreji, je naše přítomnost omezena kvůli určitým politickým tlakům. Ale celosvětově máme velmi silnou pozici,“ zareagoval Yu.

Samotné novinky chtějí svou technickou převahu ukázat především v oblasti fotografování a natáčení videa. Richard Yu se pochlubil, že jsou to opět smartphony s nejlepšími fotoaparáty na trhu. foto: Reuters

Richard Yu měl na setkání se zhruba patnácti světovými novináři mluvit především o novinkách P30 a P30 Pro, otázky ale většinou směřovaly jinam. Ne že by novinky nebyly dostatečně zajímavé, jejich fotoaparátem se Yu chlubil i během diskuse s novináři. Ale pro firmu Huawei jsou i mnohem palčivější témata.

V bezpečnosti máme náskok

Přítomní novináři tak téměř ihned otevřeli i téma dodávek komponent pro infrastrukturu 5G sítí, a to navzdory tomu, že jsme před schůzkou byli instruováni, že tomuto tématu se Richard Yu, coby šéf mobilní divize, nebude ve svých odpovědích věnovat, jelikož nespadá do jeho působnosti. Yu se ale otázek na zákaz dodávek v USA a možné potíže v Evropě nebál a i přes nevoli zaměstnanců PR oddělení nejen že nechal dotyčné novináře otázky položit, ale také na ně odpověděl. „Každá země a každý mobilní operátor potřebují 5G. A Huawei je předním 5G dodavatelem, naše technologie mají v tomto ohledu náskok před konkurencí. 5G partnerství s námi tedy budou důležitá,“ vyjádřil Richard Yu určitou domněnku nenahraditelnosti firmy Huawei coby důležitého dodavatele. „Zatímco 4G spojilo lidi, 5G spojí prostě všechno. Bude důležité pro autonomní řízení, řízení strojů a spoustu dalších případů. Bude to zásadní záležitost pro celou ekonomiku,“ komentoval obecně přínos 5G sítí.

„Každá země a každý mobilní operátor potřebují 5G. A Huawei je předním 5G dodavatelem, naše technologie mají v tomto ohledu náskok před konkurencí. 5G partnerství s námi tedy budou důležitá.“

Podle slov šéfa mobilní divize vyjednává Huawei s vládami po celém světě a zatím se mu daří je většinou přesvědčovat, že je firma spolehlivým partnerem a nepředstavuje bezpečnostní riziko. „Zatím máme potíže v podstatě jen v USA, ve zbytku světa bychom měli být velmi úspěšní,“ říká Richard Yu. Šéf mobilní divize také upozornil, že s americkou vládou vede Huawei soudní pře a že znepřístupnění tamního trhu pro její zařízení, což fakticky platí i pro mobilní telefony této značky, považuje firma za neústavní. „Není možné omezit vstup na trh konkrétním firmám z konkrétních zemí,“ říká Yu.

USA jsou, co se týče prodejů smartphonů, druhým největším světovým trhem po Číně, což Huaweii může trochu komplikovat ambice stát se světovou jedničkou a předstihnout tím v počtu dodaných smartphonů Samsung. „Ano, na trzích v USA, ale třeba i Koreji, je naše přítomnost omezena kvůli určitým politickým tlakům. Ale celosvětově máme velmi silnou pozici. Růst tedy můžeme v celém zbytku světa, větší tržní podíl můžeme získat na Blízkém východě, v Africe, v Evropě, Číně, i dalších asijských trzích,“ okomentoval dotaz LN na potenciál firmy na světových trzích Richard Yu. „Na celém světě je sedm miliard lidí. Snem je samozřejmě dodat smartphone všem, ale důležité pro nás je, aby postupně stoupal náš tržní podíl,“ dodal.

V rámci růstové strategie Huawei například plánuje, že novinek řady P30 prodá přes 20 milionů kusů, což je meta, které se předchůdce P20 doposud jen přiblížil (na přelomu roku překonaly modely řady metu 16 milionů kusů).

Sázka na luxus a focení

Právě luxusní a prémiové mobilní telefony mají být hlavním motorem růstu firmy Huawei, která bývala ještě zhruba před pěti lety spíše levnou značkou, ale dnes patří technicky i cenami produktů na špičku.

„Fotoaparátům v našich telefonech můžeme dát ještě profesionálnější funkce. Chceme vylepšit třeba natáčení videa, v něm se také přiblížíme profesionálním přístrojům. U samotného fotoaparátu můžeme nadále vylepšovat například zoom nebo vlastnosti širokoúhlých čoček.“

Ostatně, Richard Yu i tento fakt okomentoval: „Dříve byly naše ceny nižší, protože jsme se snažili uchytit a prosadit na trhu. Ale teď jsme světovou dvojkou, z neznámé značky jsme se stali velmi slavnou. Brzy, třeba už příští rok, chceme být na trhu jedničkou,“ řekl šéf mobilní divize o firemních ambicích. „V segmentu prémiových telefonů se cítíme velmi dobře,“ dodává k cenám špičkových produktů.

U špičkových modelů budou nadále hrát roli skvělé fotoaparáty. „Fotoaparátům v našich telefonech můžeme dát ještě profesionálnější funkce. Chceme vylepšit třeba natáčení videa, v něm se také přiblížíme profesionálním přístrojům. U samotného fotoaparátu můžeme nadále vylepšovat například zoom nebo vlastnosti širokoúhlých čoček,“ říká Yu s tím, že je až neuvěřitelné, kam se fotoaparáty v mobilních telefonech svými schopnostmi dostaly. „Už dnes umí naše fotoaparáty fotit ve špatném světle lépe než profesionální zrcadlovky,“ chlubí se šéf Huaweie.

Podle něj do budoucna bude důležité 5G a velkou roli budou hrát i ohebné telefony, jejichž je Richard Yu velkým fanouškem. Ostatně, v prezentaci ohebného Mate X se nakonec celé setkání tak trochu zvrhlo. Šéf Huaweie totiž tak trochu pozapomněl na modely P30 a po dotazu, zda stále ještě Mate X, který firma představila v Barceloně, používá, jej vyndal z tašky a přiznal, že je to stále jeho hlavní přístroj, a jal se prezentovat jeho přednosti. Na uvedení Mate X na trh si ovšem ještě chvíli počkáme. Už příští rok by se ale cena takové techniky podle něj mohla vejít pod hranici tisíc eur, dnes je víc než dvojnásobná.