Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

I ty, Michálku? Prezidentská mánie nebere konce.

  8:57

Noví zákonodárci Tomio Okamura či Libor Michálek se v Senátu ještě ani neohřáli a už chtějí na Hrad. Ať žije politický „horolezismus“!

"Mr. Knetig specifically spoke about two banks — J&T Banka a PPF Banka,” Michálek says foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Moravsko-japonský podnikatel to v sobotu nemohl vydržet. Sotva volební komise ve zlínském obvodě sečetla hlasy, Tomio Okamura – jasný vítěz tamějších senátních voleb – už oznamoval záměr ucházet se o prezidentskou kandidaturu. Podobně populistického a vzhledem k voličům bezohledného kroku se nyní dopustila i další hvězda uplynulých senátních voleb – Libor Michálek, zvolený v Praze 2.

Připomeňme si, co Okamura řekl ke svému prezidentskému záměru před pár dny v rozhovoru pro Hospodářské noviny: „Můj program je na prvním místě, ať jsou to pracovní místa v regionu, nebo boj proti rozkrádání státu. To chci co nejrychleji splnit a je zřejmé, že je rozdíl být jedním z 281, nebo prezidentem. Čím silnější mandát, tím silnější nástroj pro změnu. Když budu něco navrhovat jako senátor, tak se mi můžou posmívat, a předpokládám, že někteří budou. Když něco navrhnu jako prezident, tak se politická scéna bude muset velmi rychle vyjádřit.“

Vypadá to, že vábení prezidentských voleb podlehl po vzoru Okamury i „Drobilův kat“ Michálek. „Lidé mi při kampani dali najevo, že by mezi kandidáty na prezidenta našli rádi i jiné tváře. Když jsem pak viděl masivní podporu ve druhém kole senátních voleb, tak jsem začal o kandidatuře na prezidenta vážně uvažovat,“ řekl úterní MF Dnes.

Něco jiného by bylo, kdyby Okamura a Michálek v Senátu politicky dozráli, veřejnosti ukázali, co umí, a třeba za pět let si prezidentskou kandidaturu vyzkoušeliOficiální kandidaturu musejí zájemci odevzdat nejpozději 6. listopadu, na sběr 50 tisíc podpisů tudíž není čas. Okamura i Michálek si to dobře uvědomují, a proto míří s prosíkem za senátory, kterých potřebují získat alespoň devět (jeden hlas díky své senátorské maličkosti mají již v kapse).

Je sice hezké, že senátorští novicové vnímají ve společnosti silnou podporu. Tu by si však měli odpracovat v instituci, pro kterou si je lidé vybrali. Nebo snad voliči hlasovali pro Okamuru a Michálka kvůli tomu, aby posléze kandidovali na Hrad? Těžko. Něco jiného by bylo, kdyby v Senátu politicky takzvaně dozráli, veřejnosti ukázali, co umí, a třeba za pět let si prezidentskou kandidaturu vyzkoušeli. To by mohli mít i šanci na úspěch. Navíc co je 12 tisíc Michálkových hlasů, respektive 17,5 tisíce hlasů pro Okamuru (získaných ve druhém kole senátních voleb) oproti desítkám tisíc podpisů pro prezidentské uchazeče?

U Okamury se s tím tak nějak počítalo, u Michálka je ale prezidentská ambice nečekaná. Možná jde jen o momentální euforii z úspěchu, kterého ve volbách dosáhl. Oba pánové by se však mohli inspirovat u své kolegyně, čerstvě zvolené senátory Elišky Wagnerové, která MF Dnes k hradní kandidatuře řekla: „Kandidaturu mi navrhuje opravdu mnoho lidí, jsou mezi nimi i tací, kterých si velmi vážím, ale skutečně to nepřipadá v úvahu. Jsem zavázána svým voličům, kteří mě zvolili do Senátu.“ Wagnerová pochopila, že politický „horolezismus“ není zrovna věc, kterou by voliči nyní ocenili.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...