Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Internetový obchod s drogami: Hrozí válka kyberdealerů?

USA

  13:45

Virtuální tržiště Atlantis aktuálně nabízí 2644 druhů drog. Konkurence největší skryté internetové službě Silk Road sílí.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Bájná Atlantida existuje! Není to však legendární kontinent z Platónových spisů, na kterém měla sídlit vysoce vyvinutá civilizace, již zničila mohutná přírodní katastrofa, nýbrž nejnovější internetové tržiště, které aktuálně nabízí 2644 druhů drog.

Atlantis – paradoxně jen krátce poté, co whistleblower Edward Snowden odtajnil v červnu 2013 informace o masivním sledování elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA – zkompletoval triumvirát černých tržišť v paralelním informačním vesmíru známém jako darknet. Nový hráč by teď v internetovém podsvětí mohl rozpoutat konkurenční boj připomínající válku kolumbijských kokainových kovbojů z přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století.

Z temnot na světlo

Když se v roce 2011 objevil internetový obchod s drogami Silk Road (detailně jsme o něm informovali v článku Kokain přes internet. Přijde vám domů poštou.), myšlenka, že lze drogy kupovat a prodávat on-line stejně jednoduše jako knihy, oblečení a kosmetiku, připadala spoustě lidem jako vytržená z kyberpunkového science fiction bestselleru. Aktuální propagační video na konkurenční službu Atlantis však připomíná spíš reklamu na ambiciózní start-up ze Silicon Valley než internetové drogové podsvětí.

Klip, nedávno nahraný na YouTube a později stažený za porušování pravidel služby, vypráví příběh huliče Charlieho, který se přestěhoval do nového města a nemůže nikde sehnat marihuanu. Pak však objeví na síti Tor stránky Atlantisu a jeho život získá opět smysl. Atlantis je v podstatě přesnou kopií svého známějšího konkurenta: koktejl z anonymizačních softwarových systémů, asymetrické kryptografie a sofistikované struktury uživatelského feedbacku se stará o to, že je obchodování s drogami prostřednictvím tohoto webu téměř stejně snadné a bezpečné jako nákup na internetových stránkách Teska.

Seznamte se hulič Charlie:

Svou agresivní marketingovou kampaní však nová služba navždy změnila pravidla tohoto odvětví internetového „byznysu“. Zatímco Silk Road si užívá temnoty darknetu a nezveřejňuje ani svou adresu, Atlantis se sluní všem uživatelům běžného webu na očích, včetně účtů na Facebooku a Twitteru.

Vstup Atlantisu na trh byl natolik hlasitý, že se téměř okamžitě objevily obavy, že by se mohlo jednat o formu takzvaného Honeypotu, tedy v podstatě policejní pastSlužbě založené samozvanými libertariány se zkušenostmi s byznysem, IT a prodejem drog zajistil sympatický hulič Charlie rapidní růst. Již dnes má web dle jednoho ze svých manažerů, který si říká Heisenberg2.0, víc než padesát tisíc uživatelů, a musel dokonce nedávno on-line hledat nové zaměstnance – konkrétně experty na marketing. Vstup Atlantisu na trh byl natolik hlasitý, že se téměř okamžitě objevily obavy, že by se mohlo jednat o nějakou formu takzvaného Honeypotu, tedy v podstatě policejní past (pod pojmem Honeypot, tedy „hrnec medu“, se obecně rozumí informační systém, jehož účelem je přitahovat potenciální útočníky a zaznamenat jejich činnost).

Loera, další z výrazných postav Atlantisu, vzápětí oznámil, že neexistuje rozumný způsob, jak internetovou komunitu přesvědčit o tom, že se v případě jejich služby o past nejedná. A konstatoval: „Budeme prostě pokračovat v tom, co děláme, a doufat, že úspěch stránek bude mluvit za nás.“ Od spuštění se prý prostřednictvím stránky prodalo zboží v hodnotě přesahující 520 tisíc dolarů.

Urputný závod

Po téměř dvou a půl letech naprosté dominance se tak zdá, že pozice Silk Road coby Amazonu omamných látek je poprvé v ohrožení. „Aktuální nárůst činní pět set členů denně. Poroste-li zájem o naši službu podobným tempem i nadále, měli bychom Silk Road předčít nejpozději do roka,“ pyšnil se Heisenberg2.0 v rozhovoru, který novinářům poskytl prostřednictví služby Reddit, a dodal: „Možná budou světoví lídři jednoho dne připraveni zrušit tuhle prohibici, my vystoupíme ze stínu a pomůžeme jim uklidit nepořádek, který napáchali. Mezitím se spokojíme s působením mimo právní rámec.“

Když se ho jeden z uživatelů zeptal, zda skupinu kolem internetové Atlantidy náhodou nevystrašily zprávy spojené s odhalením bývalého systémového administrátora pracujícího pro americkou Národní bezpečnostní agenturu Edwarda Snowdena, dle nichž bezpečnostní služby USA velmi důkladně monitorují dění na osmém kontinentu, Heisenbergova odpověď zněla jasně:

„Je to docela strašidelné, ale existuje řada služeb, které vám anonymitu na internetu zajistí. Tor, Secure Sockets Layer, Pretty Good Privacy, Off-the-Record Messaging a podobně. O žádných nových preventivních opatřeních v souvislosti s kauzou PRISM neuvažujeme, jelikož všechny výše jmenované služby už používáme.“  

Pilíře bezpečnosti internetových obchodů s drogami:

  • Tor: anonymní distribuovaná síť, na kterou je zapotřebí speciální prohlížeč a která svým uživatelům garantuje, že jejich internetovou aktivitu nebude moci nikdo sledovat.
  • Bitcoin: čím dál populárnější počítačová kryptoměna, kterou v roce 2008 stvořil anonymní japonský programátor používající pseudonym Satoši Nakamoto. Bitcoin na rozdíl od ostatních dnešních měnových systémů nemá žádnou centrální autoritu, centrální banku, která by digiměnu vydávala, spravovala a starala se o ni. Veškeré finanční operace probíhají v P2P síti a jsou chráněny silnou kryptografií.

Atlantis vidí svou výhodu mimo jiné v tom, že se jedná o první tržiště svého druhu, na kterém lze platit více způsoby. Kromě bitcoinů totiž přijímá také litecoiny, mladičkou digitální měnu, která vznikla teprve koncem roku 2011. Atlantis se však do soutěže vrhl také tradičními způsoby: jednoduchým uživatelským rozhraním, neustále se vylepšující architekturou a nižšími poplatky za transakce.

Krájení koláče

Ostatně s tím, že se existence v kyberprostoru může vyplatit i bez spolupráce s Googlem, Facebookem a spol., svět v minulém roce seznámil vědecký pracovník Univerzity Carnegie Mellon Nicolas Christin. Dle jeho studie se prostřednictvím Silk Road jen v období od února do července 2012 prodalo zboží v hodnotě 22 milionů dolarů. Vědec věří, že roční obrat této Hedvábné stezky činí až 45 milionů dolarů.

Christinova analýza mimo jiné uvádí, že předních sto prodejců si na tržišti Silk Road, které v současné době denně navštíví něco kolem padesáti tisíců uživatelů, vydělá téměř dvě stě tisíc dolarů ročně. Během své studie odborník evidoval přibližně 1400 prodejců, přičemž devět z deseti obchodních transakcí se týkalo právě drog. Jak Silk Road, tak i Atlantis obchodují samozřejmě s pestrobarevnou škálou produktů včetně zakázané literatury, falešných řidičáků a pasů a hesel na všechny možné i nemožné pornostránky. Koupit si tam můžete dokonce fanoušky na Facebook či Twitter. Hlavním tahákem ale zůstávají měkké drogy, těsně následovány kokainem, heroinem a spol.

Jak Silk Road, tak i Atlantis obchodují s pestrobarevnou škálou produktů, hlavním tahákem ale zůstávají měkké drogy, těsně následovány kokainem, heroinem a spol.Podobně tomu je i na Black Market Reloaded, třetím z internetových obchodů s drogami v hlubinách sítě Tor. Black Market, který vznikl krátce po veleúspěšném startu Silk Road, nedávno slavil své druhé narozeniny. Jen v dubnu tohoto roku se prostřednictvím služby prodalo zboží v hodnotě dosahující sedm set tisíc dolarů. Přesto zůstává Black Market Reloaded nejméně výrazným jedincem triumvirátu. Možná i kvůli svému administrátorovi Backopy, který se v porovnání se svými konkurenty zdá být téměř stydlivý. „Nevidím v sobě velkého lídra, ani osobnost, která si zasluhuje výjimečnou chválu,“ napsal nedávno na svém fóru a dodal: „Jsme pouze člověk ve strojovně, který se stará o to, aby loď plula dál.“

To z administrátora Silk Road, který si říká Dread Pirate Roberts, je dnes již kyberprostorová celebrita první třídy. Na fórech spojených se Silk Road kmotr internetového podsvětí pravidelně zveřejňuje dlouhé manifesty, filozofická a politická zamyšlení, milostné dopisy uživatelům i prodejcům, a čas od času hostí dokonce svůj vlastní knižní klub, v jehož rámci se svými obdivovateli diskutuje nejnovější libertariánskou literaturu. Ani pirát Roberts se však zatím nikdy neopovážil opustit bezpečí sítě Tor.

K tomuto na první pohled riskantnímu kroku se rozhoupalo až vedení Atlantisu. Když se uživatelé Heisenberga2.0 ptali, zda se neobává, že by takové chování a s ním spojená mezinárodní publicita mohly vyprovokovat protiútok kupříkladu Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, suše odpověděl: „Půjdou po nás bez ohledu na to, jak se rozhodneme náš produkt marketovat.“ Že se drogovému průmyslu na internetu daří odjakživa, totiž rozhodně není žádné tajemství.

Trip do minulosti

Digitální dálnice představovala téměř ideální prostředí, ve kterém mohl drogový byznys nikým nerušen rozvíjet svou mocVe svém dnes již legendárním eseji z roku 1997 Zrození digitálního národa novinář magazínu Wired Jon Katz mimo jiné napsal, že „svět on-line je tou nejsvobodnější komunitou v dějinách Ameriky“. Usoudil, že nová digitální kultura bude zásadním způsobem ovlivněna libertarianismem. Dokládal to například i postojem tehdejší internetové komunity k problematice návykových látek. Uživatelé „prehistorických“ elektronických mailing listů měli tehdy totiž víc než jasno: válka s drogami je naprostý propadák a jediným schůdným řešením je jejich legalizace.

Tento jejich postoj se manifestoval ve zrodu a následném rozkvětu internetové drogové kultury a později i ve vzniku on-line obchodů s návykovými látkami. Digitální dálnice představovala téměř ideální prostředí, ve kterém mohl drogový byznys nikým nerušen rozvíjet svou moc.

Rozmach internetových obchodů s drogami jde tedy ruku v ruce se samotným zrozením internetu. Ostatně svědčí o tom jeden z nejstarších síťových komunikačních systémů Usenet, který v roce 1979 založili absolventi Duke University v Severní Karolíně Tom Truscott a Jim Ellis. Zpočátku se jednalo o samostatnou síť, která byla později integrována do internetu. Základní sadu celosvětových diskusních skupin původně tvořilo osm kategorií zvaných „Big Eight“ (news.*, humanities.*, talk.* a další) s předem danými pravidly, na jejichž dodržování dohlížela skupina striktních administrátorů. Debaty na téma sex či drogy byly přísně zakázány.

Fórum Alt.drugs se sice nikdy nezaměřovalo na prodej a nákup drog jako dnes Silk Road, přesto se z něj stalo ohnisko internetové drogové kultury devadesátých letTo se navždy změnilo v roce 1987 kdy kyberaktivista John Gilmore, později zakladatel organizace Electronic Frontier Foundation, stvořil společně s vědcem Brianem Reidem devátou kategorii alt.*, která se obešla bez pravidel. Gilmor byl vždy toho přesvědčení, že internet jakoukoli formu cenzury chápe jako poruchu, kterou automaticky obchází. Mladší bratr co do popularity ihned Big Eight převálcoval, a to zejména díky podkategoriím alt.sex a alt.drugs, ze kterých se záhy staly nejoblíbenější diskusní skupiny celého Usenetu.

„Záměrem tohoto fóra není nabádání k nezodpovědnému užívání ilegálních (či legálních) drog. Nicméně většina lidí, kteří alt.drugs čtou, užívání legálních i nelegálních drog schvaluje,“ psalo se hned v úvodu uvítání pro nováčky. Alt.drugs se sice nikdy nezaměřovalo na prodej a nákup drog jako dnes Silk Road, přesto se z něj stalo ohnisko internetové drogové kultury devadesátých let. Namísto tržiště fórum sloužilo jako nevyčerpatelná studnice vědomostí. Uživatelům Alt.drugs dnešní internet vděčí za nespočet návodů na výrobu drog, takzvaných cook books neboli kuchařek. Kdokoli v devadesátých letech minulého století toužil po tom dozvědět se, jak si podomácku zhotovit extázi, vypěstovat marihuanu anebo usmažit topinky na induloně, udělal nejlépe, když zavítal právě do deváté kategorie Usenetu.

Ticho po pěšině

Výjimečné oblíbenosti se těšila zejména skupina Alt.drugs.chemistry založená v roce 1994, ovládaná uživatelem Eluesisem a věnovaná „ilegálním“ formám chemie. Eluesis byl později zatčen a v roce 1998 odsouzen k šesti rokům vězení, mimo jiné za výrobu a držení předmětu k nedovolené výrobě omamných a psychotropních látek a jedů. Agenti amerického národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami DEA tehdy médiím sdělili, že větší a technologicky vyspělejší laboratoř než tu, jakou provozoval Eluesis, ještě nikdy neviděli.

Mnohem zajímavější je ale to, co Jeffrey Jenkins, jak se proslulý floridský administrátor Alt.drugs.chemistry opravdu jmenoval, konstatoval ve svých memoárech: „Z mého výslechu a celkového průběhu vyšetřování je zřejmé, že DEA o Alt.drugs.chemistry buď vůbec neví, anebo je to prostě nezajímá.“ Již tehdy se kyberprostor začal profilovat jako země nikoho, příliš složitá anebo abstraktní na to, aby se v ní zákony prosazovaly se stejnou vehemencí jako v reálném světě.

Zatímco se nejrůznějším bezpečnostním složkám daří čas od času zachytit nějaký ten poštovní balíček, samotnou architekturu Silk Road dosud ohrozit nedokázaliSe zatčením Eluesise přišel i úpadek Usenetu a internetová komunita specializující se na drogy se pozvolna rozprchla do všech možných i nemožných koutů world wide webu. Rozklad scény pokračoval až do února 2011, kdy již zmíněný Dread Pirate Roberts oznámil vznik Silk Road, platformy, ze které se mělo velmi rychle stát nejnavštěvovanější internetové tržiště drog.  

I navzdory početným pokusům policie zakročit zůstává Silk Road nadále největší skrytou internetovou službou na světě a jedním z hlavních motorů internetové kryptoměny Bitcoin. Zatímco se nejrůznějším bezpečnostním složkám daří čas od času zachytit nějaký ten poštovní balíček, samotnou architekturu Silk Road dosud ohrozit nedokázali a největší hrozbu služby nadále představují především podvodníci a hackeři.

Kontroverzní zpěvák Marilyn Manson kdysi prohlásil, že ve světě zuří válka s drogami, on ale že už ji dávno vzdal. Kdo by se mu divil, vzdát se ještě nikdy nebylo tak snadné jako dnes. V éře world wide web je další dávka totiž jen „one click away“.