Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

iPhone 4S: místo revoluce pořádná dávka evoluce

Afghánistán

  13:59

Uvedení nejžhavější novinky od Applu bylo zajímavější, než si myslíme. Na den, kdy jsme poprvé slyšeli mluvit Siri, nikdy nezapomeneme.

„Nový“ chytrý telefon iPhone 4S představil šéf Applu Tim Cook v úterý 4. října. foto: © REUTERSČeská pozice

Je to k breku. Úterní představení nového iPhonu bylo jedno velké zklamání – pro všechny fanoušky, kteří očekávali iPhone s označením 5, a nakonec dostali „jen“ nový 4S v obleku z léta 2010. Na první pohled kalifornská továrna snů v úterý večer chrlila spíš deziluzi než očekávané převraty. Podobného názoru byla i burza, akcie koncernu reagovali na applovskou verzi Čekání na Godota pětiprocentním propadem.

Důvodů bylo několik. Nový šéf kalifornské dílny snů není zdaleka tak zábavný jako ten starý. Zatímco charismatický Steve Jobs v nejlepších dobách připomínal dobrmana připraveného se kdykoliv zakousnout do nového trendu, Tim Cook je spíš dlouhosrstý jezevčík, tichý pracant s tahem na bránu. Dále, jak si dnes již postěžovaly blogy od Afghánistánu až po Zimbabwe, inovovaný současný model nemá revoluční design, holografický displej ani laserovou klávesnici. Ach jo, do éry Hvězdných válek nás vývojáři Applu katapultují zřejmě až někdy jindy. Přesto si včerejší představení telefonu pod názvem Let’s Talk iPhone zaslouží důkladnější analýzu.

Technickými parametry představeného iPhone 4S již nemá cenu se zabývat. Jen stručně: opticky se vylepšená „čtyřka“ od svého předchůdce neliší, několik výrazných změn nabízejí její vnitřnosti: je rychlejší, výkonnější, déle vydrží a má mnohem lepší digitální kameru. Detaily naleznete například zde, zde nebo zde.

Nikdy neměň vítězný tým

Novinky v podobě nového zařízení jsem se nedočkali z jednoho prostého důvodu. Koncern pokračuje v produkci svého zatím největšího hitu. iPhone 4 totiž není jen nejlépe prodávaným chytrým mobilem z kalifornské dílny, ale prodává se dnes dokonce ještě rychleji než před rokem. Zatímco v období červenec až září 2010 se jich prodalo „pouhých“ 14,1 milionu kusů, od letošního dubna do června 2011 majitele změnilo 20,34 milionu čtyřkových mobilů. Bezpochyby se jedná o veleúspěšný bestseller, a tudíž se centrále v Cupertinu nemůžeme divit, že se řídila americkým heslem „Never change the winning team“ neboli nikdy neměň vítězný tým.

Nemělo to kouzlo Steva Jobse, ale velkou dávku ekonomického kalkulu Tima CookaProč také zavádět nový model, který by se jedné části zákazníků nemusel líbit a ta druhá by si ho stejně nekoupila, protože má ještě smlouvu na iPhone 4, který si koupila minulý rok? Tímto způsobem Apple alespoň donutí zákazníky s pravěkou třetí generací přejít na čtvrtou a skalním fanouškům za pár měsíců nabídne „pětku“; přesně ve chvíli, kdy jim vyprší většinou dvouletá smlouva. Jak trefně podotýká blog Business Insider, nemělo to sice kouzlo Steva Jobse, ale velkou dávku ekonomického kalkulu Tima Cooka.

Jak si tedy vysvětlit, že se většina známých novinářů domnívala, že Apple již nyní představí iPhone 5 (Ryan Tate ty nejvýznamnější omyly sesbíral na blogu Gawker)? Koncern pravděpodobně již dávno paralelně na novém modelu pracuje, avšak čeká na ten správný moment, kdy ho představit. Lze tedy počítat s tím, že v horizontu šesti, maximálně dvanácti měsíců iPhone 5 přeci jen bude.

Hit večera: proaktivní software

Do té doby si můžeme alespoň hrát s aplikací Siri. Opravdovou hvězdou úterního večera totiž nebyl hardware, ale proaktivní software.

Jedná se o opravdovou umělou inteligenci, kterou společnost Apple zpřístupní milionům zákazníkůmElektronický sluha, který umožňuje plné hlasové ovládání, diktování textových zpráv a poznámek a vyhledávaní na internetu a mapách, je některými experty označován za technologii, jež má potenciál změnit svět. Poprvé v dějinách bude člověk moci komunikovat s přístrojem, který se dokáže učit a svému majiteli přizpůsobit. „Jedná se o opravdovou umělou inteligenci, kterou společnost Apple zpřístupní milionům zákazníkům – mluvíme o další technologické revoluci,“ řekl spoluzakladatel společnosti Siri Norman Winarsky pro blog 9to5mac.

A tak se zdá, že Apple zase jednou změní způsob, jakým se svými čím dál chytřejšími telefony zacházíme. V minulosti již způsobil převrat v branži s dotykovými displeji, obchodem s aplikacemi App Store a samozřejmě tablety. V úterý představil novou podobu komunikace s našimi počítači prostřednictvím umělé inteligence. Taková novinka by snad na jeden večer stačit měla.

Nakonec, blogy od Afghánistánu až po Zimbabwe se shodují: Je velmi pravděpodobné, že již brzy zapomeneme na to, že Apple včera nepředstavil iPhone 5. Rozhodně ale nikdy nezapomeneme na den, kdy jsme poprvé slyšeli Siri mluvit.

Bonus: Apple 1987 versus Apple 2011

Svým způsobem nejzázračnější na aplikaci Siri je, že koncern Apple vznik podobné technologie předpovídal již v polovině osmdesátých let minulého století. Tehdejší video ukazuje profesora, jenž používá jakousi kombinaci iPadu, iPhonu, Skypu a elektronického sluhy Siri. Pointa: snímek natočený v roce 1987 se odehrává v roce 2011!

Pro srovnání prezentace aplikace Siri z úterý 4. října 2011: