Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Izraelská blamáž aneb Proč Messi do Jeruzaléma nepřijel

  18:09
Fotbalová reprezentace Argentiny v čele s Lionelem Messim měla v Jeruzalémě sehrát přípravné utkání během své cesty na fotbalové mistrovství světa v Rusku. Izraelská vláda ale sportovní akci zpolitizovala a z přátelského zápasu sešlo.

Fotbalista Barcelony Lionel Messi u Zdi nářků foto: Reuters

Lionel Messi je velký symbol pro miliony fanoušků v arabském a muslimském světě, takže se zaměříme právě na něj. Pokud bude hrát v Jeruzalémě, vyzveme všechny, aby pálili jeho fotografie, dresy a aby se od něj odvrátili. Pořád ale doufáme, že nakonec nepřijede – těmito slovy reagoval v neděli 2. června předseda Palestinské fotbalové asociace Džibríl Radžúb na zprávy, že přátelský zápas Izrael–Argentina se má hrát v Jeruzalémě. „Messi je symbolem míru a lásky. Vyzýváme ho proto, aby se nepodílel na legalizaci zločinů a okupace,“ dodal palestinský politik a sportovní činitel v době, kdy počet Palestinců zabitých izraelskými odstřelovači na hranici pásma Gazy dosáhl 130.

Proti místu konání zápasu ve stejné době protestovaly ve Španělsku, kde byla argentinská reprezentace na soustředění, i přímo v Argentině skupiny vyzývající k bojkotu Izraele za jeho počínání vůči Palestincům. Na sociálních sítích se šířily fotografie modrobílých argentinských dresů potřísněných rudou barvou znázorňující krev. A údajně i hrozby přímým fyzickým násilím vůči Messimu a jeho spoluhráčům. Argentinci za této situace oznámili, že na zápas nedorazí. „Mou odpovědností je zajistit bezpečnost našich lidí, proto jsem učinil toto rozhodnutí,“ prohlásil šéf argentinského fotbalového svazu Claudio Tapia.

Situaci už nezvrátil ani izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který ve snaze zabránit zrušení zápasu dvakrát telefonoval s argentinským prezidentem Mauriciem Macrim. Jak se od něj dozvěděl, prezident už ve věci „nemohl nic udělat“.

„Je to výsledek teroristického nátlaku,“ prohlásila izraelská ministryně kultury Miri Regevová. „Je škoda, že Argentinci neustáli tlak protiizraelských nenávistníků. Nesmíme ustupovat před bandou antisemitských podporovatelů teroru,“ dodal ministr obrany Avigdor Lieberman.

Drahé foto v Jeruzalémě

Jenže v té době se začalo ukazovat, že událost měla trochu jiné pozadí. Celý řetězec událostí totiž spustila právě Regevová v tandemu s Netanjahuem. Jako dějiště zápasu, na který si natěšení izraelští fanoušci během dvaceti minut koupili na 20 tisíc vstupenek, byla původně zvolena Haifa – přímořské město známé relativně pokojným soužitím Židů a Arabů. Šlo o návrh, se kterým nemělo problém izraelské fotbalové vedení, argentinská reprezentace ani Palestinci. V průběhu jara však do věci vstoupili Netanjahu a Regevová, kteří se rozhodli, že zařídí přenesení zápasu do Jeruzaléma. Jak ministryně opakovaně uvedla před novináři, argentinská reprezentace tak měla přispět k oslavám 70 let Izraele; nadto měla ve sporném městě, jehož východní část obývanou stovkami tisíc Arabů Izrael už půl století okupuje, hrát krátce poté, co do Jeruzaléma přestěhovaly Spojené státy svou ambasádu z Tel Avivu. Regevová rovněž tvrdila, že o Jeruzalém stál i slavný Messi – prý se těšil nejen do křesťanského chrámu Božího hrobu, ale údajně chtěl i políbit Zeď nářků a potřást si ve městě rukou s premiérem Netanjahuem a se samotnou ministryní. „Tak uvidíte, kdo mi nepřijde podat ruku,“ chvástala se Regevová, když izraelští reportéři marně hledali jakékoli náznaky, že by měl Messi skutečně něco takového v plánu.

To, co měl být triumf Izraele na mezinárodní sportovní i politické scéně, se ale minulou středu vrátilo jako bumerang, když Argentinci účast zcela zrušili. Po prvotních odkazech na palestinské vyhrožování a nechutné fotografie navíc argentinský ministr zahraničí Jorge Faurie přiznal, že důvodem byl fakt, že se mělo hrát v Jeruzalémě.

To, co měl být triumf Izraele na mezinárodní sportovní i politické scéně, se ale minulou středu vrátilo jako bumerang, když Argentinci účast zcela zrušili. Po prvotních odkazech na palestinské vyhrožování a nechutné fotografie navíc argentinský ministr zahraničí Jorge Faurie přiznal, že důvodem byl fakt, že se mělo hrát v Jeruzalémě. Sám prý doporučil reprezentaci, aby se zápasu ve městě, které nyní vyvolává na globální scéně tolik vášní, vyhnula. „Jak všichni víte, původně se mělo hrát v Haifě,“ připomněl argentinský šéf diplomacie.

Po prvotním rozhořčení nad počínáním Palestinců se tak i izraelská veřejnost začala zabývat faktem, že blamáž odstartovalo především počínání izraelských politiků. Nejvyšší kontrolní úřad navíc začal prošetřovat, z kterých vládních zdrojů Regevová narychlo sehnala 2,6 milionu šekelů (16 milionů korun), jimiž podle médií slíbila zaplatit přemístění zápasu, pokud jí organizátoři zajistí fotografii s Messim na trávníku.

Jak dopadne Eurovize?

Bývalou vrchní armádní cenzorku nyní nešetří levice ani pravice, v médiích ani na politické scéně. „Bomba nám explodovala přímo do obličeje,“ prohlásil vůdce opoziční Strany práce Avi Gabaj. Poslanec Sionistické unie Zuhajr Bahlúl obvinil Regevovou a Netanjahua, že svou touhou po poctách a vytloukání politického kapitálu zcela zmařili akci očekávanou celým Izraelem. „Patologickou posedlostí Jeruzalémem proměnili přátelský fotbal v politickou událost, která vyvolala spory a nakonec skončila úplným zrušením.“

„Patologickou posedlostí Jeruzalémem proměnili přátelský fotbal v politickou událost, která vyvolala spory a nakonec skončila úplným zrušením.“

Šéfredaktor pravicového listu The Jerusalem Post kousavě podotkl, že „už jen stačilo Messiho požádat, aby se stal členem Likudu“ (vládní strana – pozn. red.). Komentátoři se vesměs shodují, že snahou zneužít argentinské sportovce k židovské nacionalistické politice si „Izrael dal vlastní gól“. Někteří dodávají, že „Izrael možná získává na svou stranu Donalda Trumpa, ale zbytek světa dál ztrácí“.

Izraelská média si ale všímají i zásadnější mezinárodní kulturní události. Letošní ročník hudební soutěže Eurovize vyhrála v Portugalsku izraelská zpěvačka Netta, což dává Izraeli právo pořádat příští ročník tohoto klání. Vedení Evropské vysílací unie EBU přitom dalo diplomaticky najevo, že si nepřeje podobou blamáž, jaká potkala argentinské sportovce, a požaduje prý, aby dějištěm pěvecké soutěže bylo „nekonfliktní místo“ – tedy jinými slovy ne sporný Jeruzalém. Regevová však již vzkázala, že „pokud by Eurovize neměla být v Jeruzalémě, pak nebude ani jinde v Izraeli“.

Debata o izraelské politice vůči Palestincům, ale i o tom, jak ji co nejúhledněji zabalit pro světovou veřejnost, tedy ani v samotném Izraeli zjevně hned tak neskončí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!