Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Jaderný megatendr: Babiš odmítl vládní garanci, chce s ČEZ smlouvu

  15:15
Sněmovní sál praskal minulý týden ve švech. Téma dostavby jaderných bloků přitáhlo nejen pozornost ruského obra Rosatomu, americko-kanadské skupiny Westinghouse nebo francouzsko-japonského konsorcia Atmea, dostavili se také nejrůznějších tuzemských lobbistů, právníků, vysokých státních úředníků či bývalých vysoce postavených politiků.

Jaderná elektrárna Dukovany. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Budou tu civilisti? ptal se pořadatele u vchodu do místnosti jeden z bodyguardů, kteří se starali o bezpečnost vládních činitelů. Z nich na mezinárodní energetické fórum k výstavbě nových jaderných zdrojů do Poslanecké sněmovny dorazil premiér Andrej Babiš či ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (oba za ANO).

Dostavba jaderné elektrárny za stovky miliard korun bude jedním z nejdůležitějších tendrů České republiky. Je tedy logické, že konference o jádru přivábila řadu zájemců, kteří v této zakázce cítí „kořist“. Ještě než samotné fórum začalo, v publiku korzoval například bývalý ministr průmyslu a účastník toskánské aféry Monte Argentario Milan Urban z ČSSD, někdejší úřednický premiér, prezidentský kandidát a ministr financí Jan Fischer, prominentní právník Karel Muzikář st. či prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Své zástupce na fórum vyslaly nejrůznější lobbistické agentury, mezi jejichž klienty se řadí dodavatelé příslušných technologií a vůbec obchodníci žijící z jaderného byznysu. Jejich zájmu se nešlo divit.

Přítomni byli všichni, kdo o jádru budou politicky, úředně a manažersky v příštích měsících a letech rozhodovat. Kromě vládních politiků vystoupila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Ten shodou okolností usedl u jednoho stolku s bývalým šéfem energetické skupiny Jaroslavem Mílem, jenž na konferenci vystoupil v pozici vládního zmocněnce pro jádro.

Pozornost pro KSČM a SPD

Mezinárodní fórum, které se uskutečnilo 21. února, bylo unikátní také z toho důvodu, že se jej účastnili manažeři nejvýznamnějších světových výrobců jaderných zařízení. Do Prahy přijeli zástupci čínské skupiny CGN, francouzsko-japonského konsorcia Atmea, americko-kanadské skupiny Westinghouse, jihokorejské Kepco/KHNP a ruského obra Rosatom.

Komunistická kuratela nad ostře sledovanou zakázkou vyvolala u vládních poslanců nervozitu. Hlavně proto, že KSČM neskrývaně razí, aby vláda koupila co nejlevněji a na geopolitiku nehleděla. Čili neupřednostnila západní zájemce.

Tito hosté mohli na začátku konference získat pocit, že vedle hnutí ANO jsou klíčovými politickými silami rozhodujícími o jaderném megatendru SPD a KSČM. Pořadatelem akce byl hospodářský výbor, který vede místopředseda hnutí SPD Radim Fiala. Záštitu nad sešlostí ale překvapivě převzal lodivod KSČM Vojtěch Filip. Oba zákonodárci se na začátku fóra ujali úvodního slova a pozorovatel neznalý tuzemských politických reálií mohl nabýt dojmu, že právě „okamurovci“ a komunisté mají klíčové slovo v procesu dostavby nových jaderných bloků.

Komunistická kuratela nad ostře sledovanou zakázkou vyvolala u vládních poslanců nervozitu. Hlavně proto, že KSČM neskrývaně razí, aby vláda koupila co nejlevněji a na geopolitiku nehleděla. Čili neupřednostnila západní zájemce. „Očekávám tlaky z jejich strany ve prospěch dodavatelů ze států, k jejichž vládám má KSČM blízko,“ řekl LN poslanec Pavel Staněk (ANO). Ke kritice se přidal i zástupce druhé vládní strany. „O Filipově záštitě jsem nevěděl až do rozeslání pozvánek. Je to pro mě nepříjemné překvapení,“ uvedl zase Petr Dolínek z ČSSD.

Filip zopakoval, že ve výběrovém řízení musejí mít všichni účastníci rovné podmínky. „Dnes je naším cílem, abychom po skončení jednání měli jasno, v jakém čase a s jakými náklady bude vypsán transparentní tendr, který všem nastaví rovné podmínky. Lidé chtějí moderní a bezpečné zařízení,“ pronesl na fóru Filip.

„Minoritáři“ se bouří

Ministerský předseda Babiš na konferenci odmítl, aby stát nákladné investici vystavil kompletní garanci. „V situaci, kdy Česká republika nemá ČEZ ve výlučné kontrole, musí být základním cílem státu získat kontrolu nad výstavbou nového jaderného zdroje. Stát takovou kontrolu získá, pokud uzavře s ČEZ smlouvu o výstavbě nového jaderného zdroje,“ pronesl šéf hnutí ANO.

„V situaci, kdy Česká republika nemá ČEZ ve výlučné kontrole, musí být základním cílem státu získat kontrolu nad výstavbou nového jaderného zdroje. Stát takovou kontrolu získá, pokud uzavře s ČEZ smlouvu o výstavbě nového jaderného zdroje.“

Velmi nespokojený byl s pronesenými slovy minoritní akcionář ČEZ a dlouhodobý kritik současného vedení společnosti Michal Šnobr. Nelíbí se mu, že by akcionáři ČEZ měli nést rizika zdražení a zpoždění výstavby. „Jde o pokračující oblbování veřejnosti. Pokud smlouva mezi státem a ČEZ nebude řešit garanci rentability, bylo to dnes jen plácnutí do vody,“ kritizoval Šnobr na Twitteru.

Druhou část energetické konference ovládli se svými prezentacemi uchazeči o zakázku. Kdo z nich nakonec bude spokojený, se teprve ukáže.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...