Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak Harry Potter podpořil obchod se sovami

  19:27
Díky Harrymu Potterovi proudí hodně peněz do projektů na ochranu sov, ale druhá strana mince nevypadá radostně, kouzelně, a pohádkově již vůbec ne. Ta méně rozumná skupina fanoušků Harryho Pottera chce tyto ptáky vlastnit. Sova Hedvika zemře po zásahu zlého Voldemorta, ale nikdo nedokáže spočítat, kolik sov trpí a umírá v klecích.

Ilustrační snímek foto: Shutterstock

Blud záměru, termín, který ve 20. století zavedli anglosaští literární kritici, trápí mnoho umělců. Možná, že slavná britská spisovatelka J. K. Rowlingová už dnes trochu lituje, že do čarodějnické ságy o Harrym Potterovi zařadila dětmi tolik milovanou postavu sovy Hedviky. Napadlo mne to, když jsem narazil na zprávu odborného časopisu Global Ecology and Conservation, která na základě průzkumu dává do souvislosti úbytek chráněných druhů sov s knihami a filmy o mladém kouzelníkovi.

Tržnice v Indonésii, ale i v Indii v posledních desetiletích zaznamenaly prudký nárůst poptávky po sovách, které pro obchodníky chytají pytláci. Ptáky jako dárek vyžadují od rodičů děti zejména proto, že Hedvika byla prvním věcným dárkem v životě Harryho Pottera. A v Asii si jistě mnohem více mladých kluků o sobě myslí, že má čarodějnické sklony, než u nás v Evropě, takže rodiče udělají vše, aby pro chlapečka pořídili sovičku.

Ohrožené druhy

Pravdou je, že díky Harrymu Potterovi také proudí hodně peněz do různých projektů na ochranu sov, ale druhá strana mince už nevypadá radostně, kouzelně, a pohádkově už vůbec ne. Ta méně rozumná skupina fanoušků Harryho Pottera chce tyto ptáky vlastnit. Hedvika zemře v sedmém díle seriálu po zásahu zlého Voldemorta, ale nikdo není schopný spočítat, kolik sov trpí a umírá v klecích.

Sovy jsou extrémně levné, jejich cena se pohybuje zhruba od 200 do 800 korun, a jsou mezi nimi často i ohrožené, nebo dokonce nedávno objevené druhy. Údajně se stává, že některé druhy sov vyhynou v klecích svých nic netušících majitelů ještě předtím, než se o nich dozvědí ornitologové.

Odborníci Oxford Brookes University zkoumali na ostrovech Jáva a Bali data z 20 indonéských tržnic. Zatímco okolo roku 2000 se prodalo jen několik set sov, loni jejich počet vyskočil na zhruba třináct tisíc! Vedoucí studie, nizozemský biolog Vincent Nijman, který se zabývá nelegálním obchodem se zvířaty, pro časopis Nature řekl, že sice nemá tvrdé důkazy, ale souvislost s nárůstem obchodu s těmito ptáky a Harrym Potterem je evidentní, už i proto, že první díl seriálu v Indonésii vyšel v roce 2000 a poptávka po sovách v roli domácího mazlíčka začala růst právě od této doby.

„Harry Potter učinil z domácího držení sov naprosto samozřejmou věc,“ tvrdí Nijman. Tito ptáci jsou navíc extrémně levní, jejich cena se pohybuje zhruba od 200 do 800 korun, a jsou mezi nimi často i ohrožené, nebo dokonce nedávno objevené druhy. Údajně se stává, že některé druhy sov vyhynou v klecích svých nic netušících majitelů ještě předtím, než se o nich dozvědí ornitologové.

Neexistence monitorovacího systému

V Indonésii sice platí zákaz nelegálního obchodu se zvířaty, ale úřady zřejmě nejsou schopné chytit každého „ptáčníka“, a v zemi prý neexistuje příslušný monitorovací systém

V Indonésii sice platí zákaz nelegálního obchodu se zvířaty, ale úřady zřejmě nejsou schopné chytit každého „ptáčníka“, a v zemi prý neexistuje příslušný monitorovací systém. Navíc úbytek sov není jednoduché zjistit, jelikož jde o noční ptáky.

Sám Nijman situaci popsal temným, leč přesným příměrem. Sovy Harryho Pottera v kleci přirovnal k řezaným kytkám. „Když je kupujeme, jsou krásné, ale jsou odsouzené k smrti. Když je vidíme na tržnici, vypadají šťastné a plné života, přestože už jsou v podstatě mrtvé.“

Autor: