Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak pomoci ekonomice? Kurzové zásahy ČNB zatím nejsou na pořadu.

Evropa

  22:06

Členové bankovní rady se shodují, že domácí ekonomická aktivita je utlumená. V otázce, jak ji povzbudit, ale jednota nepanuje.

Česká národní banka (ČNB) v závěru týdne zveřejnila záznam z posledního zasedání bankovní rady. Na tom, že domácí ekonomická aktivita je utlumená, a působí tedy protiinflačně, se centrální bankéři shodli. Pro snížení úrokových sazeb však hlasovalo jen pět členů rady a zbylí dva zvedli ruku pro jejich zachování.

Pozornost následně poutala diskuze kolem použití nestandardních měnových nástrojů, konkrétně kurzových intervencí, protože klasický nástroj – snižování úrokových sazeb – se již téměř vyčerpal. Zdá se, že s kurzovými intervencemi to však není zatím tak horké. Některým členům bankovní rady evidentně zrovna nejsou moc po chuti. Do konce roku by tak ČNB intervenovat rozhodně neměla.

Výsledky zveřejněných statistik z domácí ekonomiky překvapení nepřinesly. Podle indexu nákupních manažerů se v září situace v českém průmyslu opět o něco zhoršila, když výroba klesla nejrychleji za poslední tři roky. Firmy se rovněž potýkají se slabou domácí i zahraniční poptávkou a zaměstnanost v odvětví mírně poklesla.

Koruna na nepříznivé domácí statistiky nereagovala a umazala větší část předchozích ztrátPodobný výsledek v souladu s klesajícím trendem ekonomiky nabídla i páteční statistika maloobchodních tržeb. Jejich srpnové snížení se dá z velké část přičíst poklesu prodeje nových vozidel. Z jednoho čísla sice nelze dělat předčasné závěry, ale vzhledem k tomu, že výrazný meziroční propad prodeje nových automobilů dorazil už i do Německa, nelze vyloučit, že pokles v segmentu motorových vozidel bude pokračovat i u nás. Již nyní je zřejmé, že recese ve 3. čtvrtletí nejen přetrvávala, ale že se dále prohloubila.

Jak je již zvykem, koruna na domácí statistiky nijak nereagovala. Vzhledem k mírnému zlepšení tržního sentimentu se jí podařilo smazat větší část ztrát z předchozího týdne. Konkrétně vůči euru se obchodování ve druhé polovině týdne vrátilo pod hranici 25 Kč a k dolaru posílila zhruba o 40 haléřů. V pátek odpoledne kurz koruny vůči euru kótoval na úrovni 24,89 Kč a k dolaru na 19,10 Kč. S posilováním koruny lze počítat i v nadcházejících týdnech.

Kdy požádají o pomoc Španělé?

V celoevropském kontextu zůstává středem pozornosti Španělsko. Čekání na to, zda země konečně požádá o finanční pomoc, připomíná částečně hru Samuela Becketta Čekání na Godota. Na rozdíl od divadelní hry však Godot nakonec přijde, respektive Španělsko o finanční pomoc požádá.

Otázka tak není zda, ale kdy. Spekulovalo se o příštím týdnu, což však rázně odmítl tamní premiér Mariano Rajoy. Vhodný termín žádosti o pomoc se jeví těsně před, případně na summitu EU konaném 18. a 19. října, tedy za necelé dva týdny.

Situace ve Španělsku se přitom dále zhoršuje. Vláda představila balíček úsporných opatření na příští rok ve výši 40 miliard eur. Agentura Moody’s hrozí snížením ratingu, což by znamenalo pro zemi posun z investičního do spekulativního pásma. Na denním pořádku jsou stávky a každý čtvrtý Španěl je nezaměstnaný.

Evropská centrální banka tento čtvrtek ústy prezidenta Maria Draghiho znovu deklarovala, že je ochotna zemi pomoci, to znamená nakupovat tamní státní dluhopisy. Podmínkou je ale právě ona oficiální žádost do Bruselu o finanční pomoc.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...