Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Jaké nalejvárny se při stávce dočkají žáci a studenti?

  15:15

Pracovníci ve školství snad ve čtvrtek poučovat děti o stávce nebudou - navzdory prohlášení ČMKOS.

Dnes ve 14:22 řekl Václav Pícl (vlevo), 1. místopředseda ČMKOS, že učitelé mají dětem v době pětiminutové stávky vysvětlovat, co se děje. Odboráři ze školství se k tomu ale neznají, politiku do škol tahat nechtějí. foto: © Česká televizeČeská pozice

„Pracovníci ve školství budou například přerušovat svou práci v poledne,“ řekl na dnešním brífinku k chystané čtvrteční stávce Václav Pícl, 1. místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). A po několika minutách – jak patrno ze záznamu ČT24 – doplnil, že odbory ve školství požádají své členy, aby ve čtvrtek přerušili výuku a „podle věku dětí věnovali tento čas k osvětlování situace, která tady je a proč zastavují svou práci...“

Mají učitelé vykládat místo výuky, co je na stávce správné?To snad ne! Mají snad učitelé-odboráři vykládat mladým lidem o tom, že stávkovat je správné? Špatné? Budou všichni natolik soudní, že věc vysvětlí dětem bez politických příkras? Podle průzkumu SC&C podporuje stávku 51 procent občanů; jak by se měli tedy o čtvrtečním poledni zachovat ti kantoři, kteří souhlasí například s prezidentem Václavem Klausem, jenž by „najal autobusy a stávkujícím řekl nashledanou“?

Pro jistotu, zda měl pan Pícl přesné informace, jsme se obrátili přímo na odborové svazy ve školství. „Aktivně se zapojit nemůžeme. Vyzvali jsme pracovníky škol, aby stávku podpořili vyvěšením plakátu a v poledne na pět minut přerušili výuku. Doporučujeme také, aby si v tom čase například se žáky zazpívali,“ řekla ČESKÉ POZICI Markéta Vondráčková, místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. A jak naložit s informací, že dětem snad budou vysvětlovány okolnosti stávky? „O tom nevíme, a já bych byla první, kdo by se tomu postavil. Nechceme zatahovat politiku do škol,“ uvedla.

Stávky se nezúčastní ani pracovníci na vysokých školách. „My se aktivně nezúčastníme; podpořit stávku můžeme třeba finančně. Ale na školách se právě zkouší a probíhají přijímací řízení, takže bychom stávkou dostali studenty i zaměstnance do neřešitelných situací,“ sdělil ČESKÉ POZICI František Barták, předseda Vysokoškolského odborového svazu. A dodal: „Stávkovat na konci školního roku není šťastné.“

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...