Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jančura: Nejsem policie ani detektiv Štika

  16:07

Radim Jančura, který se proslavil výrokem, že Miroslav Kalousek je nejbohatším Čechem, odpovídal na dotazy čtenářů Lidovky.cz.

Poté, co ČESKÁ POZICE přinesla rozhovor s podnikatelem Radimem Jančurou, v němž mimo jiné ministra financí Miroslava Kalouska nazval nejbohatším Čechem, který si nakradl miliardy, zájem o tuto už tak dost populární podnikatelskou osobnost ještě vzrostl. Naposledy se zdrojem pobavení i poučení stal web Lidovky.cz, na němž Jančura ve čtvrtek odpovídal na dotazy čtenářů.

Především jsme se dozvěděli, co nás všechny zajímá, totiž jestli má majitel Student Agency zdokumentovanou alespoň část svých tvrzení vznesených proti ministru financí. „Ano, alespoň natolik, abych se obhájil,“ odpovídá Jančura, jenž ze strany Kalouska čelí trestnímu oznámení a momentálně podle svých slov pobývá na dovolené na Bali.

Na druhou stranu v jiné odpovědi o kus dál Jančura říká: „Nemám zatím dost důkazů, abych dostal pana Kalouska za mříže. Ale já nejsem policie ani detektiv Štika (známá komiksová postavička, jejímž autorem je akademický malíř Jiří Kalousek – pozn. red.). Já mám jen dostatek podnětů, indicií a informací, že soutěže, které se kolem pana Kalouska točily, byly cinknuté, nebo dokonce nebyly žádné. Pokud politik dopustí, aby soutěž v řádech miliard Kč byla zmanipulovaná, je jisté, že zde musí jít o korupci. Pro mne i pro média je toto důkaz. Pro soud, aby hnal politika do vězení, nikoliv.“

Nezodpovězeny bohužel zůstaly dotazy, jakou politiku by Jančura dělal, kdyby seděl na Kalouskově postu, či co konkrétně Kalousek vytuneloval nebo ukradl...

Pan Jančura také opět celkem jasně vysvětlil, co má proti bývalému šéfovi ČEZ Martinu Romanovi: „Pan Martin Roman stále vlastní, nebo nějak ovládá Škodu Plzeň. Když vyběhly na povrch informace o jeho spojení na Škodu, pan Kalousek se tvářil překvapeně a nařídil jako zástupce státu audit, který řídil Romanův kamarád a nový šéf ČEZ pan Beneš. Ten výraz Kalouska nezapomenu. Každý významnější politik v této zemi ví a vždy věděl, že Roman vlastnil a vlastní Škodu a během brigádničení v ČEZ na pozici generálního ředitele přes sesterskou společnost ČEZ, která se jmenuje Škoda Praha, zadával zakázky napřímo do Škody Plzeň. Pan Roman je nyní ještě silnější, ovládá skrz Beneše nejen ČEZ, ale nyní i dozorčí radu. Dokud bude Kalousek politikem, tak Roman v teplácích nebude.“ (Že by další adept na „trestňák“?)

Po pečlivém přečtení všech 74 dotazů čtenářů adresovaných Radimu Jančurovi nám nedá, abychom nevybrali několik opravdu povedených, u nichž bychom byli na odpověď zvědavi. Radim Jančura na ně neodpovídal, ale i tak stojí za to.

  • Co říkáte na 120 000 odborářů na Václaváku? Nebyli by užitečnější, kdyby se rozdělili do čet po třiceti, nafasovali hadry a rejžáky a vydrhli vlaky Českých drah, když mají tolik sil nazbyt?
  • Dobrý den, pane Jančuro, mám vás za slušného člověka, a proto si dovolím jeden dotaz. Myslíte, že Ústava ČR odpovídá realitě?
  • Proč napadáte někoho, kdo chce šetřit? Až budou vládnout socialisté a komunisté, budete první na tahu, kdo půjde k čertu. Vy to víte – tak co blbnete?
  • Nejste součástí nějaké třetí kolony, která má zase nějak oblbnout tento národ?
  • Dobrý den, včera v hospodě jsem od někoho slyšel, že se o vás říká, že jste nájemný vrah. Moc jsem tomu nevěřil, ale když se to říká, tak to musí být pravda. Jak dokážete, že nejste nájemný vrah?