Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Jasné poselství senátních voleb: České politice chybějí osobnosti!

  21:18

Úspěch nestraníků potvrdil, že voliči čím dál více preferují kandidáty vystupující proti politickému establishmentu.

Petr Nečas označil zisk čtyř senátorů za neúspěch pro ODS. Zato šéf ČSSD Bohuslav Sobotka (vlevo) může být se třinácti křesly pro své lidi spokojen. foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Navzdory počátečním nadějím na solidní výsledek nakonec dostali komunisté v senátních volbách „na zadek“. Z dvanácti obvodů, ve kterých měla KSČM šanci na zisk senátora, vyšla rudá záře jen nad Chomutovskem. Jinak se žádné větší překvapení nekonalo, pouze se potvrdilo několik politických trendů poslední doby – vyhrála ČSSD, debakl schytala ODS a stabilizovala se KDU-ČSL.

Stále více voličů pak přichází na chuť nestranickým hnutím či kandidátům, kteří představují jakousi protistranu k politickému establishmentu. Z právě skončených voleb do Senátu pak vyplývá jedno hlavní poučení – v politice chybějí výrazné osobnosti, na což dojely zejména právě KSČM a ODS.

Nejprve několik čísel

  • Volby, jichž se účastnilo pouze 18,6 procenta voličů, vyhrála ČSSD se ziskem 13 mandátů (23 kandidátů ve druhém kole, obhajoba pěti křesel).
  • Na druhém místě skončila ODS se čtyřmi senátory (ve druhém kole 10 kandidátů, obhajoba 13 křesel).
  • KSČM získala jediného kandidáta (12 kandidátů ve druhém kole, obhajoba jednoho mandátu).
  • Dva senátoři by měli posílit klub KDU-ČSL, která obhajovala tři místa.
  • Dále uspěli dva nezávislí kandidáti, jeden mandát získala TOP 09 a Starostové a nezávislí (STAN), jeden senátor bude reprezentovat STAN v koalici s Hnutím Občanů pro Budějovice, jeden mandát získala Strana zelených, jeden senátor bude reprezentovat hnutí Ostravak a svého prvního parlamentního vyslance budou mít i piráti.
Většinový volební systém? Nic pro komunisty a ODS!

Komunisté před týdnem uspěli v krajských volbách, v nichž skončili na celkovém druhém místě. Do druhého kola senátních voleb postoupilo hned dvanáct kandidátů KSČM a s napětím se očekávalo, zda prolomí sérii neúspěchů v senátních volbách z minulých let. Leč nestalo se. Dostali facku a uspěli pouze v Chomutově.

Komunisté podle očekávání prohráli i dva vysoce sledované souboje s kandidáty ODS – v Praze 8 „rupnul“ Jiří Dolejš s Danielou Filipiovou, v Teplicích zase dominoval Jaroslav Kubera nad Jaroslavem Dubským.

Potvrzuje se, že voliči KSČM hlasují zejména pro masu. Naopak osobností má strana jako šafránu a v senátních volbách, v nichž se volí pomocí většinového systému, proto propadá. Tato skutečnost je zajímavá i z hlediska současné debaty o případných změnách systému pro volby do Poslanecké sněmovny z proporčního na většinový. Komunisty by takové změny mohly značně zbrzdit v jejich politickém rozletu.

Nejhorší senátní výsledek ODS utrpěla pod taktovkou Mirka Topolánka v roce 2008, kdy získala jen tři křeslaPodobné trápení má i ODS, která uspěla pouze v obvodech, kde za ni kandidovali výraznější politici jako Jaroslav Kubera, Daniela Filipiová, Jaroslav Zeman a Tomáš Grulich. O nejhorší senátní výsledek se ale nejedná. ODS jej utrpěla pod taktovkou Mirka Topolánka v roce 2008, kdy získala jen tři senátory.

Škodící Töpfer

Typickým příkladem špatné personální situace ODS je Praha 4, kde o senátorské křeslo bojovali dva jakoby nezávislí kandidáti – vědkyně Eva Syková s podporou ČSSD a herec Tomáš Töpfer s ODS v zádech. Po prvním kole, které přineslo těsný výsledek ve prospěch Sykové, se očekávalo, že ji pravicoví voliči smetou. Z pohledu ODS je škoda, že nechala arogantního a drzého Tomáše Töpfera obhajovat senátorské křeslo. Známému herci, který kromě politické funkce měl tolik jiných aktivit, že senátorem byl pouze na částečný úvazek (až 70 procent hlasování se odehrálo bez jeho účasti), nepomohl ani apel primátora Bohuslava Svobody, aby jej voliči podpořili. ODS si včas neuvědomila, že Töpfer již straně jednoznačně škodí.

Syková se stala vůbec první senátorkou ČSSD v hlavním městě. Její úspěch si do stranického štábu přijel z Moravy vychutnat i místopředseda Michal Hašek. Úspěšnou kandidátku během tiskové konference svými rameny zastínil natolik, že na ni nebylo v televizních záběrech tu a tam ani vidět.

Sociální demokraté mohou být s výsledkem voleb spokojení. V horní komoře parlamentu mají už 46 senátorů z celkových 81 (naopak ODS má historicky nejméně křesel – pouze 15). To však neznamená, že by ČSSD měla ve stáji na rozdíl od ODS a KSČM výrazně více osobností a schopných politiků. Oranžoví ale těží zejména ze své stranické značky.

Z výsledků senátních a krajských voleb má určitě radost i předseda strany Bohuslav Sobotka, který se tím pevně usadil v předsednickém křesle a nemusí mít obavy z blížícího se volebního sjezdu strany. Ten se bude konat někdy v únoru či březnu 2013.

Triumf nezávislých osobností

Senátní volby 2012 si zapamatujeme zejména jako volby, v nichž do vysoké politiky proniklo několik známých osobností. Jde například o moravsko-japonského podnikatele a populistu Tomia Okamuru, který už v živém vysílání ČT24 stihl v sobotu odpoledne oznámit záměr ucházet se o prezidentskou funkci! Za protestní ostravské hnutí Ostravak do Senátu pronikl horolezec Leopold Sulovský. Za zelené v Brně uspěla s drtivým náskokem (bezmála 74 procent hlasů) bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, díky níž Strana zelených (SZ) opět pronikla do parlamentu.

Podobně dobře si vedl i „Drobilův kat“ Libor Michálek (kandidatura za SZ, KDU-ČSL a piráty), který v Praze 2 svými skoro 75 procenty uštědřil tvrdý direkt Stanislavu Křečkovi z ČSSD. Díky Michálkovi piráti vpluli do českého parlamentu, a postarali se tak o jeden z největších dosavadních úspěchů pirátského stranického proudu. Z nezávislých kandidátů se v Chrudimi dařilo i šéfovi Agrární komory Janu Velebovi.

O úspěchu Libora Michálka v senátních volbách si přečtete v samostatném článku Petra Matějčka.

Výrazné úspěchy těchto nestranických osobností potvrdily trend, že voliči se čím dál více přesouvají při své volbě od zavedených a velkých politických stran (ODS, ČSSD, KSČM i TOP 09) ke kandidátům, kteří kritizují korupční praktiky či jinak vystupují proti politickému establishmentu.

Vybydlený klub TOP 09 a Čunkova jízda

Miroslavu Kalouskovi a Karlu Schwarzenbergovi spadl po nepovedených krajských volbách na hlavu další výrazný neúspěch. Jejich TOP 09 ve spolupráci se STAN získala pouze jedno senátorské křeslo – v Benešově uspěl Luděk Jeništa. Za STAN a Hnutí Občané pro Budějovice (spolupracuje s uskupením Jihočeši 2012, které uspělo v krajských volbách) se pak do Senátu z Českých Budějovic dostal Jiří Šesták.

Pokud TOP 09 v Senátu neuloví alespoň jednoho senátora mezi nezařazenými členy, je pravděpodobné, že se topce rozpadne senátorský klubSenátorský klub TOP 09 a STAN (původně čítající pět členů) však těmito volbami přišel o tři své zástupce, teoreticky by je mohli doplnit dva výše zmiňovaní pánové Šesták s Jeništou (klub by tím i tak disponoval pouze čtyřmi členy). Pokud TOP 09 v Senátu neuloví alespoň jednoho senátora mezi nezařazenými členy, je pravděpodobné, že se topce rozpadne její senátorský klub.

TOP 09 navíc selhala v Praze. Ani v jednom ze čtyř tamních senátních obvodů se její kandidát nedostal do druhého kola. Na to, že topka před dvěma lety vyhrála v hlavním městě komunální volby a její magistrátní politici zatím nejsou umazáni skandály, je to pro vládní stranu velký neúspěch.

To lidovci jsou spokojení, protože uspěli všichni jejich kandidáti ve druhém kole: jde o Libora Michálka v Praze, Zdeňka Brože v Šumperku a ve Vsetíně se opět rozsvítila tamější politická kometa Jiřího Čunka. Přesto, že na Valašsku Čunek o popularitu nepřišel ani po svém angažmá v Topolánkově vládě, v Praze by se s ním lidovci (vzhledem k jeho někdejší kauze) příliš ukazovat neměli (například volbou do vedení strany). Samozřejmě pokud nechtějí při svém návratu do vrcholných politických pater poskytnout soupeřům zbytečné střelivo.