Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Je třeba dostat do sportu peníze od sázkových kanceláří?

  14:35

Kvůli novému zdanění hazardu snižují sázkové firmy výdaje na marketing ve fotbale. Měly by platit za možnost vypisovat kurzy na zápasy?

Slavia prý přijde o miliony od Synotu, hlásá titulek středečního článku v Hospodářských novinách. Není to žádné překvapení: Synot již dříve avizoval, že výrazně redukuje podporu neziskovému sektoru. Do fotbalu, ale i hokeje a dalších sportů do konce minulého roku nejen Synot Tip, ale i další sázkové kanceláře sypaly desítky milionů v rámci zákonem stanovených odvodů na veřejně prospěšné účely. Zhruba o čtvrt miliardy těchto zákonných odvodů, které de facto nahrazovaly zdanění, přijdou kvůli novému zdanění hazardu fotbalové kluby první a druhé ligy. A hledají nové zdroje příjmů.

„Myslím si, že jen tři čtyři největší kluby změnu zákona nepocítí,“ citoval server iDnes.cz již v pondělí místopředsedu Fotbalové asociace a šéfa ligového shromáždění Dušana Svobodu. „Samozřejmě, že fotbal nepřijde úplně o všechno. Sázkové kanceláře mají svůj marketing a taky musejí zvážit svou propagaci. Věřím, že se ve fotbale podaří třeba dvacet pětadvacet procent této částky (z oněch zhruba 250 milionů – pozn. ČESKÉ POZICE) do sportu udržet, ale i tak je to v posledních letech nejzásadnější položka, o kterou fotbal přijde,“ dodal Svoboda, který je místopředsedou představenstva fotbalové Sparty.

Samé škrty

Nechme stranou polemiku, nakolik bylo dosud „fér“ ze strany sázkových kanceláří využívat povinné odvody do sportu jako součást marketingového mixu. Jen dodejme, že v souladu s loterijním zákonem ve znění, v němž platil do konce loňského roku, byly tyto odvody většinou určeny na podporu mládeže a amatérského sportu.

Jak bude škrtání příspěvků do vrcholného fotbalu vypadat z pohledu sázkových kanceláří? Vybíráme z HN i lednové ankety ČTK:

  • Synot: Po aktuální sezoně neprodlouží generální partnerství pražské Slavii. Pro sešívané to znamená výpadek okolo 25 milionů ve stomilionovém rozpočtu. 1. FC Slovácko od Synotu dostávalo zhruba 10 milionů, ohledně další sezony probíhají jednání. Varianty: příspěvek zůstane stejný, nižší, nebo nebude žádný.
  • Tipsport: Neprodlouží smlouvu s Viktorií Plzeň.
  • Fortuna: Jako sponzor zatím u Sparty, Bohemians 1905 či Baníku Ostrava zůstává, do budoucna je otázkou, zda bude její podpora tak intenzivní. Peníze už ale nebude dávat na amatérský fotbal.
  • Chance: zatím se rozhoduje, zda zůstane partnerem futsalové ligy, počítá ale s výrazným snížením příspěvku a jméno firmy zmizí z názvu několika krajských přeborů. Firma je partnerem fotbalového Jablonce.

Jak aktuální situaci vyřešit? Kluby budou muset dle Svobody z Fotbalové asociace snížit výdaje na mládež a zvýšit členské příspěvky od rodičů. Změnou parametrů zdanění hazardu, a tedy i sázkových kanceláří, přibudou prostředky zejména do městských rozpočtů, proto Svoboda plánuje, jak uvedl server Aktuálně.cz, v první fázi oslovit municipality, „aby z těch peněz něco daly na fotbal“. „Ve druhé fázi budeme lobbovat za změnu toho loterijního zákona,“ dodal Svoboda.

Další rezervy vidí v profitu z prodeje televizních práv a ve zvýšení atraktivity fotbalu pro fanoušky, tedy důraz na vlastní marketing. Fotbalová asociace, která sdružuje kluby 1. a 2. ligy, proto chystá zadání studie na toto téma.

Polský model?

Jinou variantou by mohl být podobný model jako v Polsku, kde sázkové kanceláře tamním klubům platí za to, že smějí vypisovat kurzy na fotbalové soutěže. „Potíž je v tom, že loterijní zákon zvýšil daňovou zátěž sázkových kanceláří natolik, že si nejsem jistý, jestli je to realizovatelné řešení,“ reaguje na tuto možnost Svoboda.

Mluvčí Fortuny Petr Šrain ani tento model nepovažuje za zcela ideální a upozorňuje, že cena, kterou sázková kancelář platí konkrétní soutěži, na níž vypisuje kurzy, je v Polsku víceméně smluvní. „V jednom roce se nám dokonce stalo, že jsme se nedohodli na ceně a polskou ligu nenabírali vůbec. To je škoda pro všechny, vypisování kurzů je zároveň reklamou na místní soutěž,“ dodal Šrain pro ČESKOU POZICI.

Dle Šraina by měl nyní reagovat stát a díky navýšení příjmů z hazardu by měl získané prostředky přerozdělit i do financování například mládežnického sportu. „Není oprávněný důvod ,tahat‘ další peníze ze sázkových kanceláří, které jsou navíc novým zdaněním ze všech druhů hazardu bity nejvíce,“ dodává Šrain. Zatímco u výherních přístrojů lze nastavit výhernost na 60 procent a u číselných loterií na 55 procent, sázkové kanceláře takovou možnost nemají a mohou se sázejícími i prohrát; míra výnosnosti je u nich tudíž  jiná než u dalších druhů hazardu.

Skeptický vůči polskému modelu, který by mohl být funkční nejen pro fotbal, ale i další sporty, na které sázkovky vypisují kurzy, je i nový šéf ČSTV Miroslav Jansta. „V úterý máme první velké jednání nové finanční komise ČSTV. Na naše návrhy, jak do sportu získat finance, čeká ministr financí i poslanci. K čemu dospějeme, ale nechci předjímat, konkrétní výstup budeme prezentovat v polovině dubna,“ uvedl Jansta pro ČESKOU POZICI.

Autor: