Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Jedy kolem nás: Dokonce i ve vibrátorech a účtenkách

Evropa

  11:28

Ochrana spotřebitele se již dotkla i sexuálních radovánek a nakupování. Tématu, které zasahuje celou společnost, se chopili němečtí Zelení.

Jedovaté látky v sexuálních hračkách prý vážně ohrožují zdraví lidí, kteří je používají. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Členové německé strany Spojenectví 90/Zelení se bouří. Vibrátory, umělé vagíny a anální kolíky prý vážně ohrožují zdraví lidí, kteří je používají. Erotické pomůcky totiž často obsahují velké množství nebezpečných změkčovadel.

Deset poslanců Zelených proto požádalo německou vládu, aby začala brát vážně sexuální hrátky občanů i z hlediska ochrany spotřebitele. V dokumentu se píše: „Erotické pomůcky, jako jsou vibrátory a anální kolíky, obsahují velké množství ftalátů a další rakovinotvorná změkčovadla a jedovaté látky.“  

Erotické pomůcky, jako jsou vibrátory a anální kolíky, obsahují velké množství ftalátů a další rakovinotvorná změkčovadla a jedovaté látky

Podle nich problém zasahuje celou společnost. Užívání hraček pro dospělé je totiž mnohem běžnější, než bychom se mohli domnívat. Některé studie tvrdí, že si jimi volný čas zpestřuje víc než pětina Němců nad 18 let.

O škodlivosti se ví, ale nic se neděje

Nebezpečné hračky ani zdaleka nejsou jen problémem Spolkové republiky Německo. Zejména díky internetu se zboží převážně vyráběné v Číně prodává i u nás. „Strana zelených je proti používání změkčovadel obecně. Tento postoj prosazovala ve vládě a takto vystupovala a vystupuje na odborných i veřejných fórech. Problém změkčovadel v hračkách pro dospělé strana konkrétně ještě neřešila, kvůli nepříznivým účinkům na zdraví jsme ale proti i v případě erotických pomůcek,“ napsala v e-mailu ČESKÉ POZICI členka české Strany zelených a místostarostka pro Prahu 12 Eva Tylová, jež se tématem dlouhodobě zabývá.   

S problémem je velmi dobře obeznámen i přední český expert v oblasti vlivu životního prostředí na zdraví Miroslav Šuta. Ten si stěžuje zejména na nečinnost pověřených státních orgánů. „O nebezpečí se ví 15 až 20 let, ale systémové řešení zatím není. Osobně jsem první testy dělal před jedenácti lety. Naštěstí je dnes čím dál tím víc studií, které nebezpečí potvrzují, a tlak na odpovědné instituce roste,“ sdělil ČESKÉ POZICI Šuta.

Problematika erotických pomůcek se však podle něho u nás zatím neřeší: „To bych věděl. V průzkumech jejich škodlivost ale vždy vyšla najevo a je obecně známé, že je to velký problém.“ Vliv výrobců je podle Šuty natolik velký, že se nenechají jen tak odradit a nebezpečné vibrátory se budou zřejmě vyrábět tak dlouho, dokud (v tomto případě skutečně potřebná) Evropská unie rázně nezakročí. Ostatně největší distributor erotického zboží v Česku a na Slovensku, společnost City Realex, která provozuje prodejny Erotic City, se k tématu ani po několikáté výzvě nevyjádřila.

Ke kritice se v zahraničí připojila i organizace Greenpeace. Ta tvrdí, že erotické pomůcky obsahují stejné jedovaté substance, které jsou v hračkách pro děti zakázané v celé EU. V rámci vlastní studie organizace zjistila, že podíl změkčovadel činil 24 až 51 procent. Podobně dopadla i analýza ÖKO-TEST z roku 2009. Dánská vláda dokonce loni orgánům EU navrhla absolutní zákaz používání ftalátů v sexuálních hračkách. Látky prý mohou u mužů zhoršit kvalitu semene, u potomků způsobit deformace mužských pohlavních orgánů a u holčiček odstartovat předčasnou pubertu.

Nejen erotické pomůcky

Do silné palby ochránců spotřebitelů se však v nedávné době nedostaly jen sexuální pomůcky. Organizace Greenpeace si všímá škodlivosti i běžných účtenek. Takzvaný termopapír, na který čím dál tím častěji obchodníci tisknou účtenky i u nás, totiž ve většině případů obsahuje také změkčovadlo, spornou látku bisfenol A.

Bisfenol A byl v minulosti kritizován zejména v souvislosti s již zmíněnými umělými hmotami, v nichž je hojně rozšířený. Evropská komise ho zakázala například v dětských lahvičkách.

Problém s účtenkami tkví v tom, že chemikálie jsou v papíru mnohem koncentrovanější a zároveň zdaleka ne tak pevně vázané jako v plastech. Látka tudíž může snadněji a ve větším množství proniknout do lidského organizmu. Bisfenol A se vyskytuje zejména na povrchu účtenek a při dotyku se kůží dostává do krve.

Malé dítě, které by si s účtenkami hrálo, by velmi rychle mohlo svůj organismus zatížit kritickou dávkou

Evropský úřad pro bezpečnost potravin stanovil maximum pro denní dávku Bisfenolu A na 0,05 miligramu na jeden kilogram tělesné váhy. Osmdesátikilový dospělý člověk by tak mohl denně přijmout až čtyři miligramy. U desetikilových dětí se uzákoněná hranice pohybuje okolo 0,5 miligramu látky. A účtenky podle aktuální studie Greenpeace obsahují bisfenol A v miligramových dávkách. Malé dítě, jež by si s nimi hrálo, by proto velmi rychle mohlo svůj organismus zatížit kritickou dávkou. Na to konto již německé úřady vydaly varování, které rodiče o nebezpečí informuje.

Nepřehlížejme hiearchii nebezpečí

Podle některých expertů jsou uzákoněné normy přesto příliš volné. Existují totiž i studie, dle nichž chemická látka začíná negativně působit již v mnohem menších dávkách, než jsme se doposud domnívali. Mnohé společnosti tudíž již přecházejí na příbuznou substanci bisfenol S. Její působení na lidské zdraví je však zatím velkou neznámou. Podle některých názorů je dopad látky na lidský organismus dokonce ještě horší, navíc ji prý tělo hůř odbourává.

Specialista na životní prostředí a medicínu fakultní kliniky v německém Erlangenu Hans Drexler však varuje před zbytečnou panikou. Podle něho se vnímání veřejnosti ne vždy kryje s faktickým rizikovým potenciálem. „Velkým nebezpečím nadále zůstává například cigaretový kouř,“ říká Drexler. A dodává: „Je jedno, kolikrát se ještě budeme bavit o bisfenolech. Kuřáci se účtenek a plastových hraček rozhodně obávat nemusejí. Je důležité nepřehlížet hierarchii nebezpečí.“

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...