Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří David píše ministrovi kultury: Jiří Fajt je pro Národní galerii ten nejlepší

  13:03

V otevřeném dopise Jiřímu Balvínovi apeluje Jiří David na potvrzení nedávno jmenovaného ředitele Národní galerie ve funkci.

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Na jak dlouho? foto: Archiv Jiřího FajtaČeská pozice

Těsně před odchodem z funkce, 4. července, ještě jako ministryně kultury v demisi, jmenovala Alena Hanáková uznávaného kurátora Jiřího Fajta generálním ředitelem Národní galerie. Jejímu nástupci Jiřímu Balvínovi však vadí, že Fajt byl do šéfovského křesla dosazen bez soutěže a zvažuje vyhlásit nové veřejné výběrové řízení. Proč je právě Jiří Fajt tím nejvhodnějším mužem v čele Národní galerie, vysvětluje v otevřeném dopise ministrovi vizuální umělec Jiří David.

Vážený pane ministře Jiří Balvíne,
obracím se na Vás otevřeným dopisem v souvislosti se jmenováním historika umění Jiřího Fajta ředitelem Národní galerie v Praze.

Když jsem před několika dny veřejně odpovídal, zdali je právě Jiří Fajt vhodným mužem pro tuto funkci, mimo jsem argumentoval takto: „Více jak po deseti letech často tak zoufalé a marné práce té části aktivní odborné veřejnosti, které nebylo a dosud není lhostejné čím bohužel NG nyní je a čím by však mohla a měla NG být, tedy odbornou a mezinárodně respektovanou renomovanou instituci, se jmenováním Jiřího Fajta tato smysluplná vize může konečně uskutečnit. Pokud jí samozřejmě opět nezačne zdejší lokální politikaření házet závistivé a mstivé klacky pod nohy.“

Tento můj předpoklad se již nyní bohužel, avšak tak smutně příznačně pro naší zemi, naplňuje v polopravdách a vyslovených nepravd bývalého ředitele Milana Knížáka. Mé věcné argumenty jsem dále deklaroval: „Jediným a zároveň kvalitativním kritériem pro mne a celou zdejší relevantní odbornou veřejnost zůstává resumé z mezinárodního výběrového řízení před třemi lety. Které jednoznačně vybralo Jiřího Fajta, a bohužel tehdejší zákulisní politické pozadí vytvořilo prostor pro jeho bezprecedentní nejmenování! Od této doby se nenašla jiná silná osobnost s mezinárodním i domácím renomé, jaké má  – a kontinuálně – právě Jiří Fajt! Regionálních, místních „náhradníků“, horlivých snaživců, křiklounů, zákulisních přidavačů je však až přespříliš.“

Na podkladě těchto skutečnosti si Vás proto, pane ministře, dovoluji oslovit otevřeným dopisem a budu věřit, že i po Vaší úvaze s ověřením si všech nezkreslených informací zohledníte jmenování Jiřího Fajta jako přesvědčivou, odbornou realitu. Nic se totiž od doby konkursů s mezinárodním, vysoce erudovaným složením, nezměnilo. Naopak, Jiří Fajt se v zahraničí (Německu apod.) ještě více zkušenostně profesionalizoval a uplatnil, o čemž například svědčí i nedávné ocenění za jeho mezinárodní projekt Umění doby Jagellonců v textu Frankfurter Allgemeine Zeitung (mohu doložit)! O jeho velkolepé výstavě Umění doby císaře Karla IV. připravené v minulosti pro Metropolitní muzeum v New Yorku a Pražský hrad, nehovoře!

Nenechte NG přežívat v agónii

Vím, že Vy osobně jste se předběžně vyslovil pro případné nové vypsání výběrového řízení na místo ředitele Národní galerie. Chápu a rozumím tomuto kroku z politického hlediska, zvláště, když předešlá ministryně kultury Jiřího Fajta jmenovala ve své demisi, ačkoliv měla dříve, neboť k tomuto jmenování probíhala dlouhodobá odborná diskuse a jméno Jiřího Fajta vždy figurovalo jako podstatné a významné i nezpochybnitelné. Proto zní Vaše úvaha racionálně a logicky. Přesto si dovolím oponovat názorem, že další, už čtvrté vypisování konkursu v tomto kontextu, by byla opět místní blamáž, tragikomedie.

Osobnosti typu Jiřího Fajta nejsou u nás opravdu v desítkách, ale ani prstech jedné ruky. Pohybuji se aktivně na scéně vizuálního umění cca 30 let, a tak snad mohu takto hovořit. Navíc už opravdu není prostor pro další dlouhodobá provizoria, agónie v čele se současným provizorním vedením NG, jež jako pohrobci Milana Knížáka či Vladimíra Rösela nadále jen přežívají, či doslova jen nečinně vegetují?!?

Proto věřím, spolu s osobnostmi naší kultury, že jmenováním Jiřího Fajta nenastane opět ona nesnesitelná situace, kdy na další dlouhé roky bude NG tupou, neviditelnou instituci, jen proto, že se zde mnozí nedokážou smířit se silnou osobností s vizí a erudicí. Osobností, jež nebude ve vleku různých zájmových či politických skupin, osobností, která má zdejší i zahraniční renomé.

Proto věřím i Vašemu nepředpojatému úsudku a ještě zvážíte skutečné priority naší kultury a umění a dáte přednost odbornosti. Pomožte tak české kultuře a najděte v sobě upřímnou rozvahu, která Jiřího Fajta potvrdí, a věřte tomu, co už zdejší většina profesní veřejnosti dlouhodobě deklaruje – je (bude) to muž na svém místě.

Ak. mal. prof. Jiří David, vedoucí volné katedry Vysoké školy Uměleckoprůmyslové v Praze

Související článek Jiřího Davida k tématu Národní galerie:

Autor:

Mohlo by vás zajímat