Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Jiří Dienstbier: Ve vztahu k vedení ČSSD mám teď rozvázané ruce

  23:05

Proč stínový ministr spravedlnosti neobhájil post místopředsedy? „Přečníval jsem způsobem, který asi někomu vadil,“ říká Dienstbier.

foto: © ČTKČeská pozice

Jedním z leitmotivů ostravského sjezdu ČSSD byla pozice Jiřího Dienstbiera. Dosavadní místopředseda strany nemá „mezi svými“ sociálními demokraty zdaleka tak jednoznačnou podporu, jakou má u veřejnosti. Jeden z nejpopulárnějších politiků už podruhé do vedení strany neprošel. Nepomohla mu ani opakovaně deklarovaná podpora předsedy strany Bohuslava Sobotky.

Zatímco napoprvé zvolení místopředsedové Lubomír Zaorálek a Zdeněk Škromach měli díky dohodě Sobotky a prvního místopředsedy Michala Haška pečlivě sestavené a hlavně funkční hlasovací koalice, sólista Dienstbier byl odkázán na libovůli delegátů. A to mu na obhajobu stranické funkce nestačilo.

ČESKÁ POZICE: Proč jste nebyl zvolen, co jste udělal špatně?

DIENSTBIER: Myslím, že jsem přečníval způsobem, který asi někomu překážel. Záminkou, nikoliv hlavní příčinou, byl můj postoj mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby. Ale myslím, že všichni, kteří organizovali mou nepodporu, by to dělali stejně. Věděl jsem, že to bude riskantní, ale stejně bych na tom postupu nic neměnil – protože jak říkám, člověk musí být schopný se na sebe podívat do zrcadla.

ČESKÁ POZICE: Co tedy byla ta skutečná záminka?

DIENSTBIER: Že jsem vadil různým lidem…

ČESKÁ POZICE: A čím?

„Nejlépe to ilustruje ten střet s lidmi, kteří berou politiku jako příležitost k osobnímu prospěchu“DIENSTBIER: Že upozorňuji na věci, které jim nejsou příjemné. Myslím, že nejlépe to ilustruje ten střet s lidmi, kteří berou politiku jako příležitost k osobnímu prospěchu, zneužívají svých pozic k osobnímu obohacení. Je to třeba pražský případ Petra Hulinského a jeho 12 až 13 milionů za odměny, pánů Miroslava Pocheho a Petra Dolínka, kteří používali svých pozic v pražských energetických společnostech, aby si financovali své výlety z Prahy do Slovinska…

ČESKÁ POZICE: Když říkáte, že vám někdo organizoval nepodporu – to myslíte, že stejně jako byly evidentně nastavené hlasovací koalice pro Lubomíra Zaorálka a Zdeňka Škromacha, tak někdo podobně nastavoval hlasovací mašinu na nezvolení Jiřího Dienstbiera?

DIENSTBIER: Když se podíváte na těch několik posledních týdnů, tak jak Michal Hašek, tak Zdeněk Škromach mě denně napadali v rozhovorech a vyjádřeních. Ten útok na mě byl zcela zřejmý.

ČESKÁ POZICE: Ovšem předseda strany se za vás stavěl zase poměrně razantně, a je to člověk s nejvyšší podporou tady na sjezdu.

DIENSTBIER: Proto říkám, že záminkou, která byla vzhledem k atmosféře dobře využitelná, byl ten postoj během prezidentské volby.

ČESKÁ POZICE: A nevyčítáte ten svůj neúspěch Sobotkovi? Pro Zaorálka byla hlasovací koalice nastavená, ale pro vás ne.

DIENSTBIER: Nevyčítám, protože vím, že do poslední chvíle se snažil podporu pro mě získat.

ČESKÁ POZICE: Vnímáte častou kritiku delegátů, že jste nebyl týmový hráč, že jste dělal vlastní rozhodnutí?

DIENSTBIER: A jak jinak bych ta rozhodnutí měl dělat, než podle svého nejlepšího vědomí a svědomí? Představa, že mě někdo dá do škatulky, že Hulinský s Janou Vaňhovou a Duškem se někde dohodnou, jaký má být postoj sociální demokracie, a já budu podle toho jednat, to je přeci zcela naivní představa.

ČESKÁ POZICE: Máte chuť se ve prospěch ČSSD ještě angažovat?

„Stranickou strukturu akceptuju jako potřebnou, ale v situaci, kdy strana je nástrojem k prosazování hodnotové vize, programu, opatření ve veřejném zájmu“DIENSTBIER: Samozřejmě že ano. Mým cílem vždycky byl fungující stranický systém, a aby slušně fungovala sociální demokracie. Jedním z problémů dnešní společnosti je malá důvěra v politický systém, která je, vzhledem ke stavu, v jakém se strany nacházejí, pochopitelná. Pokud se to nezmění, tak nám hrozí malér, protože bez stran systém fungovat nemůže. Tenhle problém se může zvrtnout v podporu nedemokratických struktur.

Takže stranickou strukturu naprosto akceptuju jako potřebnou, ale v situaci, kdy ta strana je nástrojem k prosazování určité hodnotové vize, programu, opatření ve veřejném zájmu – a ne když vidím, že ve funkcích jsou lidé, kteří je používají jen pro prosazování vlastních zájmů, a ty hodnoty, o kterých jsem mluvil, jsou jim zcela ukradené.  Kompromisy jsou samozřejmě nutné, ale ne za každou cenu. Když někdo udělá morálně neobhajitelný průšvih, tak kolem toho nemá strana vytvořit neproniknutelnou clonu a tvářit se, že se nic nestalo.

ČESKÁ POZICE: Narážíte na zmíněné Pocheho a Hulinského, nebo ještě někoho?

DIENSTBIER: Na ně, ale i třeba když jsem během debaty reagoval na slova Michala Haška, zda můj volební výsledek je úspěch, nebo neúspěch. Řekl jsem, že je to legitimní debata, ovšem že se stejně tak máme zamyslet, proč můj volební výsledek byl o sto procent lepší oproti počtu hlasů pro ČSSD v Ústeckém nebo Libereckém kraji. To přece má nějaké příčiny. A není to kvůli špatnému programu, ale protože si ti lidé udělali z politických funkcí soukromý byznys.

ČESKÁ POZICE: A jak vám máme věřit, že tyhle postoje budete umět prosadit na politické scéně, když se – vzhledem ke svým výsledkům zde – neumíte dohodnout ani uvnitř své strany? Když nemáte dostatečnou podporu ani v ČSSD?

DIENSTBIER: Na tomto sjezdu nebyla většinová, ale nebyla ani zanedbatelná. A jak jsem sondoval situaci, moje podpora v členské základně je možná větší než na tomto sjezdu. A na tom samozřejmě budu stavět ve své další činnosti. Bez funkcí zcela nejsem, jsem pořád senátor i stínový ministr. A i kdybych nebyl ani to, není to důvod neprosazovat hodnoty, o kterých jsem mluvil.

ČESKÁ POZICE: Není váš výsledek signálem, že ČSSD ale vaše hodnoty prosazovat nechce?

DIENSTBIER: Nemyslím. Ten výsledek je jeden moment ve 135 let dlouhé historii sociální demokracie, během nichž se strana svých hodnot vždy držela. V tomto směru jsem pořád optimistický, že se jich bude držet i nadále.

ČESKÁ POZICE: Nepodcenil jste předsjezdové vyjednávání? Budete asi říkat, že to není váš styl, organizovat si hlasovací koalice – ale bez toho to zjevně v dnešní ČSSD nejde.

DIENSTBIER: Nejde to bez toho, že tomu věnujete určitou energii a získáváte si podporu. To jde dělat různým způsobem – jsou lidé, kteří se snaží vybudovat si hlasovací armády, získat nějaké množství delegátů, a pak to někde zobchodovat. Myslím, že tohle snižuje kvalitu politického prostředí.

ČESKÁ POZICE: Takhle ovšem, jak je patrné z výsledků a počtu hlasů pro jednotlivé kandidáty, funguje skoro celé vaše vedení.

DIENSTBIER: Takhle bych to nezjednodušoval… Já jsem nikdy takové armády za sebou neměl, vždycky jsem získával podporu průřezově, tím, co jsem dělal, jak mě lidé měli možnost poznat. Je pravda, že na minulém sjezdu jsem měl asi výhodnější pozici, protože moje zvolení bylo překvapením, někteří lidé mě asi podcenili a nepočítali s ním. Zatímco před tímto sjezdem jsem byl hlavním cílem útoku. Takže obhajoba byla obtížnější než ten prvotní úspěch.

ČESKÁ POZICE: A nezvýšíte své úsilí v tomto směru?

„Nezískáváme bezdomovce za pětistovku, ale snažíme se získávat lidi, kteří tam jdou z přesvědčení, což trvá déle a je to náročnější“DIENSTBIER: Samozřejmě se taky snažím budovat si nějakou podporu. U mě na Praze 2 máme slušnou členskou základnu, množství zajímavých mladých lidí. Ale neděláme to tak, že bychom získávali bezdomovce za pětistovku, ale snažíme se získávat lidi, kteří tam jdou z přesvědčení, což trvá déle a je to náročnější. Neříkám, že bych nebyl rád, kdyby přišla Praha a řekla: „Chceme Dienstbiera za místopředsedu,“ ale to je s ohledem na dnešní poměry v Praze úsměvná představa. Měli by mi tu podporu dát proto, že souhlasí s tím, co dělám, a ne proto, že se mnou chtějí udělat nějaký kšeft.

ČESKÁ POZICE: Zaznamenali jsme i mezi vašimi příznivci, že byli zklamáni vaším postojem k výzvě „Živá Socdem“. Že jste sice vyhlásil nějakou iniciativu, ale pak se půl roku nic pořádného v tomto směru nedělo.

DIENSTBIER: Určitě v něčem takovém chci pokračovat, nevím, jestli se to bude jmenovat Živá Socdem nebo jinak… Těžko si představit, že to budu organizovat sám, ta potřeba musí vyrůst i zezdola. Je pravda, že jsem v posledním půl až tři čtvrtě roce neměl čas na nic jiného než na prezidentské volby.

ČESKÁ POZICE: Takže nyní to budete dělat poctivěji?

DIENSTBIER: Určitě. Přecházím teď z role zodpovědného a týmového člena vedení do pozice takového libera, které má ve svých aktivitách trošku rozvázané ruce.

ČESKÁ POZICE: Takže teď vyhlašujete, že chcete být ve straně jakýmsi disidentem nebo odbojářem?

DIENSTBIER: Ne disidentem, já chci, aby tohle v sociální demokracii byl většinový proud.„Jsou tu různé názorové proudy, v horším případě mocenské proudy, které se samozřejmě různě prolínají. Určitě se tu ale nic ,neštípá‘.“

ČESKÁ POZICE: Jak sjezd co do výsledků interpretujete? Mezi delegáty zaznívá častěji názor, že posílil Hašek.

DIENSTBIER: Slávek Sobotka bude mít ve vedení méně lidí, o které se bude moci opřít, kteří se za něj v kritické chvíli postaví. Ale není to tak, že by tu byly nějaké dvě vyhraněné frakce. Jsou tu různé názorové proudy, v horším případě mocenské proudy, které se samozřejmě různě prolínají. Určitě se tu ale nic „neštípá“.

ČESKÁ POZICE: Je ta potřeba ukazovat jednotu daná třeba i faktorem Miloše Zemana? Že si před ním ČSSD nemůže dovolit naznačovat sebemenší slabost nebo nejednotu?

DIENSTBIER: Myslím, že tohle mohlo svou roli sehrát. Mohli jsme ukázat, že jsme svébytná politická strana, že si nenecháme zvenku diktovat, kdo má sedět u nás ve vedení… Ta šance tady byla – nicméně si nemyslím, že to tak úplně dopadlo.