Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří Paroubek skončil v regálu se sudoku

  6:04

Pokud byste sháněli některé z děl nejlépe placeného českého autora jako dárek pod stromeček, máme pro vás tip, jenž vás vyjde dosti lacino.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Pokud byste sháněli některé z děl Jiřího Paroubka jako dárek pod stromeček, máme pro vás tip, který vás vyjde dosti lacino. Stačí si v Levných knihách koupit knihu sudoku za 69 Kč za a loňský literární počin šéfa strany Národní socialisté – levice 21. století Český Watergate dostanete gratis.

To je přinejmenším překvapivý marketingový tah od autora, který zřejmě patří mezi nejlépe honorované české psavce. Jak se však zdá, jeho kniha, v níž odkrývá „pravdu“ o takzvané Kubiceho zprávě, se asi kasovním trhákem knihkupců nestala. A tak se ji distributor snaží udat, kde se dá.

Ale kdo ví, třeba je to ve skutečnosti lišácky promyšlená strategie, jak přilákat alespoň nějaké voliče Paroubkovým národním socialistům. Připomeňme, že hvězda státníka kdysi přezdívaného „buldozer“ na politickém nebi nejspíš definitivně zhasla – v říjnových krajských volbách jeho LEV 21 zažil debakl (strana v součtu získala necelé půl procento hlasů).

Jiří Paroubek má na kontě již několik titulů, a podle svého mínění i bestsellerůKniha Český Watergate se na pultech objevila loni v létě. Čtenář se v tenkém paperbacku dočte o údajné propojenosti tehdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho s podnikatelem Tomášem Pitrem nebo s poslancem za ODS Janem Vidímem. Paroubek je přesvědčen, že ho zveřejnění Kubiceho zprávy připravilo o premiérské křeslo po parlamentních volbách v roce 2006.

Autor bestsellerů či agent sudoku?

Jiří Paroubek má na kontě již několik titulů, a podle svého mínění i bestsellerů. V loňském roce vydal rovněž memoáry s názvem Plnou parou v politice. Oficiálně tvrdil, že jeho paměti vyšly v nákladu 40 tisíc kusů, odborníci na knižním trhu o takovém čísle značně pochybovali. Kniha se neobjevila ani v seznamu nejprodávanějších exemplářů roku. Vznikly proto různé spekulace, že vůbec v tak vysokém nákladu nebyla vytištěna nebo že ji někdo vykoupil úmyslně, aby mohl krýt příliv peněz do pokladny národních socialistů.

ČESKÁ POZICE se spisovateli Paroubkovi věnovala například v článcích:

ČESKÁ POZICE následně ověřila zájem o dílo mezi pražskými antikvariáty, kam by přirozeně mohlo doputovat, pokud by byl trh výtisky zahlcen.  Antikvariáty však o knihu nejevily ani špetku zájmu, což můžete na vlastní oči zhlédnout na videu ČESKÉ POZICE.

Paroubek však na zmíněnou knihu uzavřel výhodný kontrakt s nakladatelstvím Prostor. Bez ohledu na počet prodaných kusů mu vyplatilo čtyři miliony korun. I díky výdělku jeho ženy Petry, jež je také mimo jiné spisovatelkou, si manželský pár následně pořídil rekreační domek na řeckém ostrově Ithaka. Miliony, které Paroubkovi jeho memoáry vynesly, z něj udělaly lépe placeného autora než v současnosti nejprodávanějšího Michala Viewegha.

Současný zajímavý způsob prezentace knihy Český Watergate komentoval mluvčí expremiéra Tomáš Sazima tak, že prodej je „věcí distributora“. Pro představu, výtisků v levné vazbě koluje po republice necelých pět tisíc kusů. Možná je pro Paroubka přijatelnější varianta být přílohou k sudoku, než sledovat, jak na jeho dílo usedá prach ve skladech v knihkupectvích.

Napadá nás ale ještě jedna možnost: Jiří Paroubek se dal do služeb českého Svazu hádankářů a křížovkářů a rafinovaně své příznivce a zástupy českých luštitelů vede skrze Český Watergate k sudoku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!