Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Jízda valkýry Karolíny

  14:16

Jmenováním Karolíny Peake do čela ministerstva obrany udělal Petr Nečas svoji nejhorší státnickou chybu.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Valkýry jsou krásné, ale nebezpečné ženy, jež slouží svému bohu Ódinovi, stojí v lexikonu.  Jezdí do bitev, v nichž dle Ódinových pokynů řídí boj, střeží válečníky nebo je nechávají padnout. Valkýra Karolína Peake začala svoji jízdu na ministerstvu obrany ve velkém stylu, už první den v nové funkci z hodiny na hodinu zařízla dvě nejdůležitější osoby resortu: prvního náměstka, čtyřhvězdičkového generála Vlastimila Picka, a šéfa sekce vyzbrojování, brigádního generála Pavla Bulanta.

Udělala to údajně bez konzultace s premiérem Petrem Nečasem a s vrchním velitelem ozbrojených sil prezidentem Václavem Klausem. Z toho jasně vyplývá, že tím Ódinem není v případě Peake ani Nečas ani Klaus. Kdo je pak tím pomyslným bohem, jemuž valkýra Karolína slouží?

No, a co?

Jmenováním Peake do čela ministerstva obrany udělal Petr Nečas svoji nejhorší státnickou chybu. ODS sice svému předsedovi nadšeně tleská za získání ministerstva dopravy, kde se rozhoduje o miliardových státních zakázkách, ale vydat ministerstvo obrany straně, která se v průzkumech neobjevuje ani na úrovni statistické chyby, je hazard.

Nečas, který se prý o personálních změnách poprvé dozvěděl během jednání v Bruselu, slíbil, že po návratu do země bude od své ministryně žádat vysvětlení. Média to už učinila před ním a sebevědomé reakce ministryně lze shrnout do jedné věty: No a co? Jelikož si premiér velmi dobře uvědomuje, že jeho vláda stojí a padá s Karolínou Peake, uslyší od ministryně obrany zhruba stejné vysvětlení, jaké obdrželi novináři. A místo toho, aby po návratu z Bruselu hned zamířil na Hrad a sdělil prezidentovi, že se mýlil a Peake vyhazuje z vlády, Nečas zaleze a médiím řekne, že s ministryní si vše vyříkali a že už je vše v pořádku.

Předseda vlády v Nizozemsku, v Litvě a v Norsku by před jmenováním především žádal adeptku, aby věrohodně vysvětlila své kauzy

Ale nic není v pořádku a ani nebude. Když Nečas ohlásil, že obranu bude řídit Peake, která se o tento resort nikdy nezajímala, hájil ji, či spíše svoje rozhodnutí, tím, že v Evropě jsou země, kde stejnou funkci také vykonávají ženy. To je pravda, ale už zapomněl dodat, že v Nizozemsku, v Litvě a v Norsku by Peake resort obrany, ale ani jiný, nemohla řídit v žádném případě. Ne proto, že problematice armády vůbec nerozumí.

Předseda vlády v Nizozemsku, v Litvě a v Norsku by před jmenováním především žádal adeptku na tento post, aby věrohodně vysvětlila kauzy, v nichž hraje klíčovou roli. V případě Peake jsou aktuálně rovnou dvě: dodnes nevysvětlené finanční nesrovnalosti kolem pořízení a následného prodeje luxusní vily v Praze-Tróji za 57 milionů korun a sponzoring strany LIDEM podnikatelem Daliborem Tesařem, který získal od Ředitelství silnic a dálnic státní zakázky za téměř dvě miliardy korun. Nečas veřejně slíbil, že Peake požádá o vysvětlení, ale když se ČESKÁ POZICE premiéra dotazovala na výsledek, odpověď jsme už nedostali…

Premiér jako číslo 3 ve vládě

Možná si Nečas už uvědomuje, že co si v případě Peake namazal na tvář, není Nivea. Jenže nemá odvahu s ministryní cokoliv udělat, protože pak bude muset nato tata opět zachraňovat svoji vládu od pádu.

Nečas bude muset tuto nedůstojnou hru dohrát a nakonec se spokojit s tím, že ve vládě už nebude ani dvojka, po faktickém šéfovi Miroslavu Kalouskovi, ale posune se za Karolínou Peake na třetí místo, které možná ještě chvíli udrží v zákulisním boji s populárním ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou.

Jak zacházet s generály

Už odchod Alexandra Vondry, jenž k úplnému pochopení složitého resortu údajně potřeboval více než rok, byl ze strany Nečase komunikován velmi trapně. Veřejnost a vojáci se dozvěděli jen tolik, že Vondra odchází, protože za posledních 20 let byl nejlepším ministrem obrany. Kdyby premiér prohlásil, že Vondru obětuje, protože ODS musí za každou cenu získat lukrativní dopravu, tak bychom mu věřili. Za toto rozhodnutí koneckonců nese odpovědnost premiér, voliči mu to jistě nezapomenou.

Na ministerstvu obrany zkrátka takto postupovat nelze, uvážíme-li, že tento resort je pod drobnohledem českých i různých cizích struktur

Ministerstvo obrany není normální resort. Když na jiných ministerstvech nový šéf vyhodí hned dva klíčové lidi předchozího šéfa, výsledkem bývá, že překazí nějaké kšefty, které dojednalo minulé vedení. Jenomže když jsou ze dne na den z obrany vyhozeny dva vůdčí osobnosti reformy armády, které popoháněly změny a dotahovaly projekty, musejí nad tím nevěřícně kroutit hlavou nejen v Bruselu, kde sídlí NATO, ale i v poslední posádce v podhůří.

Na ministerstvu obrany zkrátka takto postupovat nelze, zvláště uvážíme-li, že tento resort je pod drobnohledem nejen českých, ale i různých cizích struktur. Když dostane na hodinu padáka generál, odpovědný za vyzbrojování, zpozorní různí zahraniční partneři i zpravodajské služby. Když ale na hodinu dostane padáka čtyřhvězdičkový generál v roli prvního náměstka ministra, zvedne obočí mnoho vlivných lidí i v centrále NATO s přesvědčením, že Česká republika od této chvíle asi bude problém.

Karolína Peake byla možná přesvědčena, že by jí Picek s Bulantem dávali najevo, že v úřadě bude jen do počtu, proto se rozhodla jich zbavit. A možná, že Nečas slíbil Klausovi, že Peake bude sice formálně ministryní, ale že vše důležité si ohlídají Picek s Bulantem. Pokud je to pravda a valkýra tuto informaci zavětřila, pak se dá její rozhodnutí z lidského hlediska pochopit. Mohla však postupovat jinak, pomaleji a obezřetněji.

Mohla například uzavřít s Pickem dohodu, že po pár měsících rezignuje a pojede na nějakou voňavou ambasádu na post vojenského atašé. Ale vyhodit tak těžkou váhu z afektu či z plezíru, se nenosí už ani v Turecku. Ministryně obrany, která prezidentovi dala jasně najevo, že není žádná křehotinka, sice prohlásila, že Pickovi nabídne spolupráci, zdá se však velmi nepravděpodobné, že generál by kývl na jakoukoliv nabídku. Co by asi Picek měl brát poté, co dělal prvního náměstka ministra?

Stará parta?

Bude tedy zajímavé sledovat, koho Peake na místa Picka a Bulanta do svého nejbližšího okolí natáhne. Nabízí se možnost, že vybírat bude ze struktur, jejichž představitelé jejímu příchodu do čela obrany veřejně a nadšeně tleskali. Například expremiér Mirek Topolánek, předseda poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím z ODS a další, kteří patří do staré party bývalého ministra obrany Martina Bartáka.

V případě odvolání generála Bulanta našla ministryně okamžité zastání také u Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Šéf asociace Jiří Hynek prohlásil, že Bulantův úřad nefungoval, jak měl. Znamená to, že ministerstvo obrany pod vedením Peake bude fungovat tak, jak si zbrojaři představují?

Peake musí najít spojence, v jehož řadách či na jehož zádech se někteří zasloužilí politici z LIDEM dostanou do poslanecké sněmovny

Hledání budoucnosti

Role protikorupční vicepremiérky Karolíně Peake neslušela nejen vzhledem k jejímu předchozímu angažmá ve Věcech veřejných, ale i vzhledem k jejím netransparentním kauzám v posledních týdnech, které odmítá veřejnosti vysvětlit. V nové funkci bude schopna účinněji hledat budoucnost pro sebe a pro některé klíčové členy a členky své pidistrany, která v parlamentních volbách nebude mít žádnou šanci. Proto musí najít spojence, v jehož řadách či zádech se někteří zasloužilí politici z LIDEM dostanou do poslanecké sněmovny.

Pokud odmyslíme spiklenecký scénář, že tato partička se vrátí k Věcem veřejným, nabízejí se dvě možnosti. Dravá a drzá politička pomocí Topolánka, Vidíma a dalších najde cestu do ODS, což by pro Peake bylo ideálním řešením. Avšak zavděčí-li se valkýra Karolína politikům se skvělými kontakty na zbrojařské firmy, mohou se LIDEM rozpustit například v TOP 09. Pak mocný bůh, jehož pokyny valkýra na bitevním poli plní, může vystoupit z mýtické mlhy.

Autor: