Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K čemu strážníci potřebují vznášedlo?

  10:30

Městská policie v hlavním městě se zbavuje zbytečností z éry Pavla Béma.

Vznášelo bylo chloubou vybavení pražské městské policie. foto: archiv Městské policie hlavního města PrahyČeská pozice

Během středy se objevila informace, že městští strážníci vrátí Praze vozidla Hummer, terénní motorky, zbraně, a zejména chloubu svého vybavení – vznášedlo. Dárečky od bývalého Bémova náměstka Rudolfa Blažka jsou prý najednou zbytečné.

Jak uvedla ČTK, nový ředitel strážníků Eduard Šuster terénní vozidla na rozdíl od svého předchůdce, dnes již za korupci odsouzeného Vladimíra Kotrouše, nepotřebuje. Městští policisté prý dokonce nepotřebují ani vznášedlo – nutnost jeho pořízení přitom hájil i někdejší náměstek primátora Pavla Béma Rudolf Blažek. Podle Blažka bylo vznášedlo ještě donedávna jedinou zbraní, která mohla Pražany spasit v případě dalších nebezpečných povodní.

Ve stejném rozhovoru pro Radiožurnál jindy suverénní Blažek dokonce připustil, že u Hummerů situaci „trošku podcenil“. Tehdejší náměstek na ministerstvu obrany měl možná na mysli fakt, že nákup luxusních terénních vozidel bez výběrového řízení „trošku“ prošetřovala policie

Rudolf Blažek je vůbec čichem na „vynikající“ obchody a „transparentní“ výběrová řízení proslulýBlažek je vůbec čichem na „vynikající“ obchody a „transparentní“ výběrová řízení proslulý. Ten poslední mu na obraně překazil až ministr Alexandr Vondra, který necitlivě posoudil okolnost, že Blažkovu zakázku na nákup armádních uniforem vyhrála firma, jejíž jednatelka je Blažkovou známou, a která už za Blažkova působení na magistrátu dostávala stomilionové zakázky na výstroj strážníků. Plánovaná cena uniforem pro armádu se přitom blížila „pouhému“ dvojnásobku ceny, která byla před Blažkovým fungováním na ministerstvu obvyklá.

Strážníci Praze vrátí také terénní motorky (před jakou živelní pohromou měly Pražany chránit ony, bohužel Blažek nespecifikoval), záchranářské nože, revolvery a pistole. Magistrát s nabídkou těchto komodit zkusí oslovit jiné složky záchranného systému. Zda se v pozůstalosti Kotroušovy městské policie našlo i vybavení, které by se muselo vracet třeba do hračkáren, bohužel pražská mluvčí nesdělila.

I kdyby se na magistrátu v nynějším volebním období nedělo nic jiného, alespoň v těchto drobnostech lze pozorovat posun k lepšímu. Nové vedení hlavního města nesplachuje do stoky desítky a stovky milionů za šílené projekty typu Praha olympijská nebo Bezdrátová Praha, nepronajímá si paláce třikrát dráž, než za kolik si je mohlo koupit, a strážníci si pro boj proti přírodním katastrofám nekupují vzducholodě, stříkací pistole a kovbojské klobouky. I na to je třeba pamatovat, až zase budou přízraky z Bémovy éry hlásat ozdravování politiky.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...