Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

K obchodní dohodě EU a USA mají přístup jen privilegovaní

USA

  9:27
Stovka českých úředníků, která se dostane k průběžným výsledkům jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství, je v EU považována za relativně vysoké číslo.

Evropská unie jedná s USA o přelomové dohodě o volném obchodu (TTIP). foto: ilustrace Richard CortésČeská pozice

Měl to být projekt, který by ukázal, že kolem vyjednávání transatlantické obchodní dohody nepanují žádné tajnosti. Nakonec je ale kolem toho utajování až příliš – přestože transparentní přístup se týká jen dokumentů, kde už žádné názorové rozepře mezi zájmy Evropské unie a USA nehrozí.

Americké ambasády v členských zemích EU vyhradily ve svých sídlech zvláštní místnost, kde budou zpřístupněny vyjednávací texty k dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Přidalo se k nim i pražské velvyslanectví.

Pouze k prohlížení

Čítárna, která byla otevřena minulý týden, je ale přísně střežena a funguje jen na předchozí objednávku. Materiály jsou určeny pouze k prohlížení – nelze z nich pořizovat kopie, a dokonce si ani dělat poznámky. Do vyhrazené místnosti se navíc dostane jen asi stovka politiků a úředníků, kteří jsou na uzavřeném jmenném seznamu.

Materiály K TTIP jsou určeny pouze k prohlížení – nelze z nich pořizovat kopie, a dokonce si ani dělat poznámky

Ten americkým diplomatům předalo ministerstvo průmyslu a obchodu, které transatlantickou dohodu za českou stranu koordinuje. Soupisku vyvolených ambasáda nijak neprověřovala ani nepožadovala, aby vybraní úředníci měli prověrku. „V souladu s procedurami stanovenými Evropskou komisí (EK) si každá členská země sama rozhoduje, kteří z jejích představitelů budou moci text zkoumat,“ říká Daniel Ernst, mluvčí velvyslanectví USA.

Na seznam se dostali zástupci celkem osmi ministerstev, Úřadu vlády a dalších pěti státních úřadů, jichž se TTIP bude bezprostředně týkat. Mimo jiné jde třeba o Státní veterinární správu, Státní úřad pro kontrolu léčiv nebo Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Ani všichni europoslanci

Poslanci a senátoři mají smůlu. Dosud totiž není v Bruselu rozhodnuto, zda bude transatlantická dohoda muset projít ratifikací národními parlamenty členských zemí EU. A tak není ani jasné, jestli jsou zákonodárci aktéry vyjednávání. USA se proto obávají, že by se k citlivým materiálům mohli dostat lidé, kteří nakonec s TTIP nebudou mít nic společného.

Plný přístup k čítárnám, které fungují i v sídle Evropského parlamentu, ostatně až do konce loňského roku neměli ani všichni europoslanci. Na rozdíl od amerických kongresmanů či zástupců neziskových organizací a odborů, kteří uzavřené „reading rooms“ ve Washingtonu bez problémů používají.

Plný přístup k čítárnám, které fungují i v sídle Evropského parlamentu, až do konce loňského roku neměli ani všichni europoslanci

Ne všichni s vyloučením zákonodárců souhlasí. „Sám si na nedostatek informací nemohu stěžovat. Jako šéf hospodářského výboru jsem ale v privilegovaném postavení – byl jsem v USA a mohl se tam klíčových hráčů vyptat, jsem v kontaktu s diplomaty. To, že se k dokumentům kolegové nedostanou, považuji nicméně za špatné,“ řekl LN poslanec Ivan Pilný (ANO).

I stovka privilegovaných úředníků, která k projednávaným dokumentům TTIP nakonec získá přístup, ale po návštěvě ambasády nebude oproti ostatním byrokratům a politikům v příliš velké výhodě. Dostane se totiž jen k textům, které jsou konsolidované, tedy k těm, k nimž jsou k dispozici oficiální vyjednávací stanoviska jak USA, tak EU.

Zneužití informací

Zatímco americké pozice prosakují na veřejnost neformálními cestami, evropská stanoviska Brusel již částečně odtajnil. Od letošního ledna visí na webu EK. Nejsou mezi nimi ale dokumenty týkající se cel a tarifů ani agenda liberalizace trhu.

Takové texty, které přitom tvoří nejsledovanější část chystané největší obchodní dohody světa, Brusel chrání s odkazem na možné zneužití informací. Také v USA spadají veškerá obchodní ujednání do kategorie takzvaných klasifikovaných dokumentů, které podléhají utajení.

Dokumenty týkající se cel a tarifů ani agenda liberalizace trhu Brusel chrání s odkazem na možné zneužití informací

Stovka českých úředníků, která se dostane k průběžným výsledkům jednání o transatlantické obchodní dohodě, je v EU nicméně považována za relativně vysoké číslo. Například osmkrát lidnatější sousední Německo nominovalo do data roomu na berlínském velvyslanectví USA 130 úředníků.

Odlišnou strategii zvolili Irové, jejichž seznam vyvolených čítá jen tři položky. Na rozdíl od Čechů, kteří budou čítárny navštěvovat pouze za svůj úřad, irská trojice funguje jako spojka, jež bude do vyhrazených místností chodit studovat jménem všech institucí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!