Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K Zemanovi zády! Rektoři odmítají prezidentovo selektování hradních hostů.

  19:54

Seznam rektorů, kteří podpoří kolegy z Masarykovy a Jihočeské univerzity, narostl přes dvacet jmen. Důstojnost oslav je poničena.

Drtivá většina rektorů veřejných vysokých škol se postavila prezidentu Miloši Zemanovi. foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ISIFAČeská pozice

KOMENTÁŘ Martina Rychlíka / Miloš Zeman má zvláštní dar vzbudit rozruch i tam, kde to nikdo nečeká a ani nechce. V pondělí 28. října je tu státní svátek, oslava státu, u jehož zrodu stál Tomáš Garrigue Masaryk. A jeho nástupce Zeman se „na truc“ rozhodne, že zástupce univerzity pojmenované po našem prvním prezidentovi na Hradě při slavnostním večeru nechce...

Jak ČESKÁ POZICE jako první informovala, prezident neposlal pozvánku dvěma rektorům: Mikuláši Bekovi z Masarykovy univerzity a Liboru Grubhofferovi z Jihočeské univerzity, kteří si dovolili projevit nesouhlas: první odmítl politickou agitaci čestného předsedy SPOZ na akademické půdě v předvolebním období, druhý si dovolil nesouhlasit s nejmenováním Martina C. Putny profesorem tím, že na jmenovací akt do Karolina nepřijel.

Oba své počínání otevřeně zdůvodnili, Bek včera dokonce v rozsáhlém a věcném komuniké o apolitičnosti univerzity. Prezident Zeman se jim za to mstivě odvděčil – nyní už jdou pochyby stranou – vyškrtnutím z oslav státního svátku; nikoliv z oslav Zemanových narozenin, ale z večera, který má celou společnost spojovat a upomínat ji v tom, na jakých základech stojí. Zeman se dvěma rektorům mstivě odvděčil – nyní už jdou pochyby stranou – vyškrtnutím z oslav státního svátku

Prezident České republiky svůj osobní vrtoch ani původně vysvětlovat nechtěl. „Do Vladislavského sálu byli pozváni hosté na základě jeho (prezidentova) rozhodnutí. Více nebudeme komentovat,“ odvětila jeho mluvčí Hana Burianová. Až v pátek odpoledne, jen pár minut před otevřením volebních místností (sic!), uvedl, že Bekův krok byl urážkou hlavy státu... A čestného předsedy SPOZ.

Drtivá většina proti Zemanovi

Není divu (a díky za to), že se drtivá většina rektorů rozhodla podpořit „ostrakizovanou“ dvojici Bek-Grubhoffer. Už ve čtvrtek večer ohlásil svou neúčast na oslavě 28. října rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, během pátku se přidal i rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň. V den výročí založení samostatného státu se bude muset Hrad obejít bez lídrů tří nejvýznamnějších univerzit v zemi: té pražské, brněnské a olomoucké. Nepřijde ani primátor hlavního města Tomáš Hudeček. Dojde už pak panu prezidentovi, že možná dělá něco špatně, anebo ho ten virvál spíše potěší?

Podle informací ČESKÉ POZICE jednala od včerejška o skandální situaci Česká komora rektorů, která připravovala společné stanovisko, které bylo v pátek odpoledne zveřejněno: „Pozvání rektorů veřejných vysokých škol hlavou státu na oslavu státního svátku ČR spojenou s předáváním státních vyznamenání jsme vždy chápali jako symbolický projev významu těchto škol pro společnost a stát. Pozvání jen některých z nich a odmítnutí jiných proto považujeme za velmi nešťastné.“

Nyní je jisté, že „zlobivému“ Bekovi s Grubhofferem vyjádří symbolickou podporu většina z rektorů. Řada z nich se hradní slavnosti na protest nezúčastní: naší redakci to přímo potvrdili například rektor Univerzity Hradec Králové Josef Hynek, Jiří Močkoř z Ostravské univerzity, Karel Melzoch z VŠCHT nebo Ivo Vondrák z Vysoké školy báňské, jenž zdůrazňuje nutnost solidarity.

Podle rektora JAMU Ivo Medka nejspíše na Hrad nepůjde většina z celkem 26 rektorů veřejných vysokých škol a dvou státních univerzit; pouze tři se ceremoniálu jistě zúčastní, jak během dneška uvedla tisková agentura ČTK. Podle dostupných informací ČESKÉ POZICE jde o rektora Akademie výtvarných umění Jiřího Kotalíka, rektora Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem René Wokouna a rektora státní Univerzity obrany Bohuslava Přikryla. Jiné zdroje ovšem hovoří ještě o zvažované účasti budějovického rektora Marka Vochozky z VŠTE.

Je moudré vykopat válečnou sekeru?

Někteří z oslovených rektorů, kteří nechtějí být jmenováni, soudí, že je jistě důležité dát prezidentu Zemanovi jasný vzkaz, že si selektování svých oblíbenců a neoblíbenců nesmí dovolit, nicméně váhají, zda je rozumná eskalace konfliktu masovou neúčastí.

„Tímto aktem vlastně vykopáváme válečnou sekyru s Hradem, a to ve chvíli, kdy čekáme na jmenování desítek profesorů,“ vrací se k dozvukům kauzy Putna jeden z rektorů. A nově zvolení rektoři, které začátkem roku čeká nutné jmenování prezidentem, aby pak v neblazé atmosféře trnuli, zdali se hradnímu pánovi někdy v minulosti nějak nezprotivili...Rektoři, které čeká nutné jmenování prezidentem, aby trnuli, zdali se hradnímu pánovi někdy v minulosti nějak nezprotivili

Prezident Zeman, jenž prostě nedokáže potlačit své zbytnělé ego, svým nepozváním akademiků výrazně poškodil nejen vztahy mezi hlavou státu a elitami země, ale též celou slavnostní atmosféru těchto dní. Místo, aby se média férově věnovala volbám, sledovala volbu rektora starobylé Univerzity Karlovy a připomněla kořeny naší státnosti i udílená vyznamenání, musejí se zaobírat osobní mstou jednoho muže.

Do možná klíčového víkendu našich novodobých dějin jdeme rozhašení, rozdělení a taktéž naštvaní. Zemanův rozdělující krok nebyl aktem státníka a prezidenta ČR, ale rozjíveného a ješitného hocha.