Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalousek zbaběle tají, proč dal trafiku Šnajdrovi

  16:26

Ministru financí trvalo týden, než dokázal reagovat na dotazy. A stejně na ně raději neodpověděl.

foto: © Česká Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Miroslav Kalousek s oblibou vystavuje na odiv své chlapáctví. Ať už jde o silácké zastrašování policistů, fackování adolescentů, nastavování tváře rozhořčeným odborářům nebo urážení politické konkurence. Když má však vysvětlit, podle jakého klíče přiděluje útulná místečka takzvaným rebelům z ODS, strčí raději hlavu do písku.

Před dvěma týdny přiklepl ministr financí trafiku bývalému poslanci ODS Marku Šnajdrovi. Vyslal ho do dozorčí rady strategického podniku Čepro, a podle informací ČESKÉ POZICE se Šnajdr má stát v dohledné době i předsedou tohoto orgánu. 

Jde už o druhého poslance ze skupiny, která tak namáhavě hájila konzervativní program občanských demokratů, až si z toho musela jít odpočinout mimo sněmovnu. I o prvního z nich, Ivana Fuksu, se postaral právě Kalousek. Fuksa nastupuje do čela Českého aeroholdingu, kde bude mít na starosti privatizaci Českých aerolinií. Na svou trafiku od Kalouska tedy čeká už jen někdejší šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Je tedy logické, že Miroslav Kalousek obdrží relevantní dotazy na toto téma. Hle, jak s nimi naložil.

Zatloukat, zatloukat, zatloukat

Čím si oba muži zasloužili tyto atraktivní posty? Otázka, na kterou Kalousek nedokáže odpovědět. ČESKÁ POZICE ji položila jemu i jeho tiskovému odboru už ve čtvrtek 20. prosince, kdy jsme zveřejnili zprávu o Šnajdrově novém angažmá. Zůstala bez odpovědi, stejně jako druhý den. K jakési reakci se jindy výřečný ministr financí odhodlal až po Vánocích.

ČESKÁ POZICE kladla následující dotazy:

  • Proč byl Marek Šnajdr jmenován do dozorčí rady Čepra?
  • Konzultoval jste toto rozhodnutí s premiérem Petrem Nečasem a s ministrem Martinem Kubou, do jehož gesce Čepro spadá?
  • Koho přesně Marek Šnajdr v dozorčí radě zastupuje?

Teprve po týdnu si Miroslav Kalousek vzpomněl, jak k instalaci „rebela“ došlo: „Marek Šnajdr byl jmenován do dozorčí rady Čepra jako zástupce majoritního akcionáře, kterým je Česká republika. Toto rozhodnutí bylo učiněno po zralém uvážení a po konzultaci se všemi relevantními osobami, které jsou oprávněny za majoritního akcionáře jednat. Jsem přesvědčen, že do dozorčí rady byla jmenována osoba, která splňuje všechna kritéria nezbytná pro výkon funkce.“

Ministr nám tedy v první větě sděluje něco, co víme i bez něj, dále informuje, že o rozhodnutí uvažoval (v což bychom u nejdůležitějšího ministra vlády tak trochu doufali), že ho s někým probíral (ale nedozvíme se, s kým) a že Šnajdr splňuje kritéria (nevíme však, jaká). K dotazu, zda je od ministra financí možné očekávat kromě prefabrikovaného a bezobsažného vyjádření i odpověď na naše otázky, jsme od tiskového odboru obdrželi zamítavou reakci.

Politická korupce v praxi

Kalousek by přitom měl vysvětlit, jaké Šnajdrovy mimořádné kvality ho přesvědčily o tom, že je nejlepším mužem pro tuto nikoli nevýznamnou funkci. Byl to totiž jeho stranický nadřízený Karel Schwarzenberg, který v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že při odchodu trojice občanských demokratů ze sněmovny šlo ze strany Fuksy, Šnajdra a Tluchoře o „prachsprosté vydírání“, a že „samozřejmě ví“, že místa pro tuto trojici vymýšlel místopředseda TOP 09 Kalousek. Jinými slovy – Schwarzenberg o svém ministru financí jasně řekl, že se podílí na politické korupci. Kalousek se k tomu dosud nevyjádřil.

Vyjednáváním s rebely byl za ODS pověřený její první místopředseda a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Jenže jak se ukázalo minulý týden, ani on nevěděl o tom, že má Šnajdr dostat trafiku v podniku, který spadá do Kubovy působnosti. „Mrzí mě, že se mnou tento krok pan ministr Kalousek nekonzultoval, a dozvídám se tuto informaci až z médií,“ řekl Kuba na dotazy ČESKÉ POZICE. Zodpovědnost za „uplácení“ trojice odstoupivších poslanců je tedy čistě na Kalouskovi, ponecháme-li pro tuto chvíli stranou odpovědnost premiéra a předsedy ODS Petra Nečase.

Otázka také je, koho Šnajdr vlastně v dozorčí radě reprezentuje. Vzhledem k tomu, že jde o místo, na něž dosazuje ministr, jde v podstatě o politickou funkci. Podle reakce prvního místopředsedy ODS se zdá, že za občanské demokraty tam Šnajdr není. Je tam tedy za TOP 09? A pokud ano, vědí o tom Kalouskovi spolustraníci?

Kalousek dále tvrdí, že udělení trafiky Šnajdrovi konzultoval se „všemi relevantními osobami“. Touto relevantní osobou pro něj ovšem kupodivu není první místopředseda ODS ministr Kuba, který má Čepro v gesci. Kdo je tedy pro Kalouska „relevantní osobou“? Fuksův známý z Příbrami Jaroslav Starka? Richard Háva? Tomáš Uvíra? Mirek Topolánek s Markem Dalíkem? Nevíme, pan Kalousek svá rozhodnutí a myšlenkové pochody, které ho k nim vedou, nevysvětluje.

Bylo by zajímavé vědět, co všechno ještě dostala nebo dostane trojice Fuksa, Šnajdr a Tluchoř. Bohužel, pokud bude ministr financí nadále ignorovat, že je osobou placenou z peněz daňových poplatníků, a tedy by měl své kroky vysvětlovat a nést za ně zodpovědnost, zřejmě se toho nedočkáme.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!