Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Kam raději nejezdit: Nejnebezpečnější země světa

Evropa

  15:19

Web CBC News zveřejnil interaktivní mapu světa, která ukazuje rizikové oblasti. Může se hodit i Čechům, kteří o tom nyní diskutují.

Hrající si děti v Arménii, která patří dle mapy světové bezpečnosti k průměru. Na mapě je žlutá, což je doporučením k vyhnutí se některým oblastem - třeba Náhornímu Karabachu. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Hromadné znásilnění v Indii. Zastřelení cizinců v Mali. Únos dvou Češek v Pákistánu. Zlé zprávy se objevují ve světových médiích, která poukazují na násilné případy – zvláště v rizikových oblastech. Právě únos dvou dívek, které přes Balúčistán putovaly do Indie, rozvířil v Česku debatu o tom, jakou míru rizika při cestách do zahraničí podstoupit a jak být dobře informován o potenciálních nebezpečích, jimž se ale nelze vyhnout nikdy.

Míra riskování je ovšem rozličná. Zjednodušeně to ukazuje funkční kartogram, jenž běží na webu stanice CBC News (s využitím dat kanadského ministerstva zahraničí). Země světa jsou zde rozděleny do pěti barevných škál podle aktuálních hrozeb. Jde vlastně o vizuální obdobu rad Ministerstva zahraničí ČR, jež na svém webu vydává doporučení, kam raději nejezdit. A protože obzvláště před dalekou cestou platí heslo „důvěřuj, ale prověřuj“, není pak marné na kanadské stránky – kromě jiných – zabrousit a situaci zkontrolovat.

Červenou barvu dostaly státy, jimž je záhodno se vyhnout úplně: jsou to především země, kde zuří nebo je očekávána válka či teroristické akce (Mali, Sýrie, Čad, Súdán, Niger, Irák, Afghánistán, Severní Korea či Jemen). Problematičtější státy, do nichž mají cizinci jezdit, jen „když je to nevyhnutelné“, jsou oranžové (Pákistán, Mauritánie, Kongo či Eritrea).

The Shard Tower

Červeně jsou vyznačeny země, jimž je dle CBC News lepší se raději vyhnout.

Žlutě se na googlovské mapě vyjímají průměrné země, ve kterých se Kanaďané i našinci mají vyhnout některým „nedoporučeným oblastem“. A tak se po kliknutí na žluté Turecko dozvíme, že Turci jsou žlutí kvůli hranici se Sýrií, Rusko kvůli Čečensku, Arménie kvůli Náhornímu Karabachu, Indie kvůli Nágsku a Manipuru. Žlutá je dokonce i superbezpečná země jako Japonsko – tam je to z důvodu fukušimské jaderné havárie, ačkoliv normálně vás tam hlídač se svítícím pendrekem varuje i před pádem do opravovaného kanálu...

Červený je ale i zajímavý Írán

Kartogram pochopitelně neumí ukázat vše. Nebo nechce? Spousta cestovatelů, kteří přijíždějí nadšení z Íránu a mluví o bezproblémových lidech, asi neuvěří červené mapce se strohým dovětkem „avoid all travel“. Pro některé to bude asi i pozváním k cestě.

Kartogramy zachycují leccos - od hustoty zalidnění až po velikosti penisuTyrkysově, což značí slabá rizika, je zbarvena takřka celá Jižní Amerika a jih Afriky, Čína, Mongolsko i Kazachstán. A zelený – tedy nejbezpečnější – je pochopitelně euroamerický svět, který dobře známe: USA a Kanada, Evropská unie a Austrálie. Otázky vzbuzuje „zelená“ Jižní Korea, která asi napjatě očekává, zda se pohrůžky od sousedů naplní.

Kartogramy bývají rozličné, v mapkách zachycují leccos – od hustoty zalidnění, výnosů obilí až po průměrné velikosti penisu v jednotlivých zemích světa, jak před časem ukázal zdravotnický i komerční průzkum. Kartogram turistických hrozeb je zajímavým doplňkem, který snad bude pravidelně aktualizován, aby nezastaral jako leckteré psané weby.

Přestože při rozkliknutí „oranžového“ Pákistánu vyjede doslovné varování vyhnout se Balúčistánu a okolí Kvéty, kde zmizely obě Češky, je to jen návod pro ostražité. Vždyť to znáte. Čech unesený z Nice byl zastřelen u silnice. Patnáctiletá dívka na Jihlavsku byla vyhozená z okna a doškrcena. A tak.