Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Katolíci chtějí získávat peníze na svou činnost i z turistiky

  17:32
Katolická církev na jihu Čech se rozhodla podnikat. Kromě pronájmů far půjde i o zážitkové akce.

Okolí kostela nádherně upravil Josef Motyka. Dnes je zde esteticky krásný prostor, kde se návštěvníci cítí dobře. foto: FOTO MARTIN FRÝDL

Světoznámý český rybář a rekordman v lovu sladkovodních ryb Jakub Vágner se prosadil se svým pořadem i na prestižní televizní stanici National Geographic Channel. Využít potenciálu rybářské celebrity by nyní chtělo také biskupství v Českých Budějovicích. Tamní vedení římskokatolické církve přišlo s koncepcí agroturistiky. Cílem je zužitkovat majetek, který byl biskupství vrácen v takzvaných církevních restitucích – v tomto případě rybníky.

Českobudějovický projekt má propojit několik hráčů, jejichž společným úsilím vznikne sportovně-vzdělávací centrum. Biskupství připravuje subjekt, na jehož činnosti se vedle církevní instituce bude podílet firma Jakub Vágner Rybářství a Český Krumlov. „Jsme v rybníkářském regionu. Přes rybníky bychom rádi vstoupili do agroturistiky. Nepůjde jen o sport, ale i o vzdělávání,“ vysvětlil vedoucí ekonomického oddělení Biskupství českobudějovického René Bouzek.

Podnikatelská a investiční činnost

„Projekt je nastavený tak, že Český Krumlov má zájem změnit systém cestovního ruchu ve městě. Chce dostat lidi i trochu mimo město. My k tomu můžeme poskytnout pozemky, nemovitosti či rybníky, pan Vágner by se zase postaral z hlediska své profese o rybářství,“ dodal Bouzek. Podle něho už zbývá pouze doladit právní formu nově vznikajícího subjektu.

Českobudějovické biskupství se musí soustřeďovat na podnikatelskou a investiční činnost, aby – až v roce 2042 obdrží církve od státu poslední „splátku“ z finančních náhrad – bylo schopno se z vlastních zdrojů uživit

Českobudějovické biskupství se po majetkovém narovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi ocitlo ve svízelné situaci. Oproti ostatním biskupstvím mu bylo vráceno velmi malé množství nemovitostí a majetku – de facto v řádu jednotek. O to více se teď musí soustřeďovat na podnikatelskou a investiční činnost, aby – až v roce 2042 obdrží církve od státu poslední „splátku“ z finančních náhrad (za nevydaný majetek) – bylo schopno se z vlastních zdrojů uživit. Každý rok na své poselství potřebuje disponovat zhruba 80 miliony korun.

Pomoci zalepit tuto částku by měl i další ze záměrů českobudějovického biskupství, se kterým nyní přichází. Půjde o takzvanou církevní turistiku. Cílem bude využít svých far v lukrativních oblastech regionu, kde by církev turistům poskytla ubytovací kapacity. „Budeme cílit na významná turistická centra. Na Šumavě se zaměříme na Železnou Rudu, Dobrou Vodu u Hartmanic a Kašperské Hory. U Lipna se chceme zaměřit na Frymburk. Jde o aktuální projekty, které se uskuteční už v tomto roce,“ vysvětluje ekonom Bouzek.

Moderní inzerce

Důležité pro biskupství je, aby provoz a správa nových ubikací byly ekonomicky co nejjednodušší a nejefektivnější. Vedle podnikatelského záměru bude podle Bouzka důležité, aby „ubytovny“ posilovaly i duchovní rozměr turistiky po jižních Čechách.

Nabízí se, aby farní ubytovací kapacity církev inzerovala prostřednictvím současného celosvětového fenoménu cestovatelů – aplikace Airbnb

„Z toho důvodu chceme ubytovací prostory vybudovat na našich farách. Tak, aby se zachovala atmosféra fary, aby ubytování bylo naplněno i duchovní rovinou. Bude to zaměřené na širokou klientelu. Církevní turistika neznamená, že se budeme orientovat jen na věřící či katolíky,“ vysvětlil vedoucí ekonomického úseku budějovického biskupství. Nabízí se, aby farní ubytovací kapacity církev inzerovala prostřednictvím současného celosvětového fenoménu cestovatelů – aplikace Airbnb.

Díky ní si turisté mohou na internetu pronajmout pokoj, byt či celý dům – jednou z hlavních výhod je, že turista tak mnohem lépe než v hotelu a za menší peníze pozná místní kulturu. „Bude záležet na typu nemovitosti, místě a našich schopnostech. Podle toho začneme ubytování nabízet. Nebudujeme jeden řetězec stejných kvalit a stejného zaměření. Chceme lidi motivovat, aby navštívili co nejvíc míst, jež budeme provozovat,“ podotýká Bouzek.

Byznys s módou

Českobudějovická diecéze není první, kdo se na koncept církevní turistiky zaměřil. Třeba brněnská diecéze se rozhodla využít koncentrace vinařských stezek a cyklistů v regionu a část nepotřebných far přebudovala na ubytovací centra. Podobně postupuje i ostravsko-opavské biskupství.

Církevní funkcionáři a kněží z jižních Čech se vrhají i do byznysu s módou. Před dokončením je vstup do módní firmy BeWooden Company.

Kromě cestovního ruchu budou jedním z nejběžnějších zdrojů financí pro církve navrácené lesy. Českobudějovické biskupství proto zřídilo společnost Jihočeské katolické lesy, která obhospodařuje tamní lesy a vyhledává podnikatelské příležitosti.

Může však překvapit, že církevní funkcionáři a kněží z jižních Čech se vrhají i do byznysu s módou. Před dokončením je vstup do módní firmy BeWooden Company.Beskydská společnost prodává například dřevěné motýlky, peněženky nebo pásky.