Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Kauza Key Investments: Co aktivizovalo Babej-Kmece?

  20:33

Za vytvořením mediálního dusna kolem rozprodeje majetku Via Chem Group může být snaha podnikatele o získaní finančního odškodnění.

foto: © ČESKÁPOZICEČeská pozice

Kauza Key Investmets otevírá staré rány. Na této aféře se podnikatel Miroslav Babej-Kmec a jeho Calpit Consultants Corp. snaží ohřát svoji polívčičku. Firma Čechoameričana s těžko zapamatovatelným jménem se totiž stále považuje za akcionáře Via Chem Group, jejíž dluhopisy nakoupila za stomilionové částky společnost Key Investments do portfolií městských částí Prahy 6, 10 a 13, ale i dalších českých měst. Právníci Babej-Kmece tvrdí, že některé z těchto dluhopisů byly vydány v rozporu se stanovami emitenta. O co vlastně Babej-Kmecovi jde?

Via Chem Group podle médií kontroluje podnikatel Petr Sisák, jemuž se v minulých letech podařilo podíl Babej-Kmece prakticky rozředit navýšením kapitálu nepeněžitým vkladem. Babej-Kmec je ale tvrďák a obrátil se na soud. Dosáhl dokonce prvoinstančního rozsudku o zrušení rozředění svého podílu a spor bude pokračovat.

Neplatné dluhopisy

Babej-Kmec byl v kauze Key Investments dlouhou dobou mediálně nečinný, ač o ní média informují již od počátku roku 2011. Do hry vstoupil až tři dny před splatností jednoročních dluhopisů Via Chem Group, které byly vydané loni. Firma měla držitelům těchto obligací zaplatit 1. června. Advokátní kancelář Baroch Sobota, právní zástupce firmy Calpit Consultants Corp., prohlásila, že dluhopisy byly vydány buď bez rozhodnutí valné hromady Via Chem Group, nebo na základě rozhodnutí bývalého jediného akcionáře, firmy Euro Capital Alliance, v jejímž pozadí údajně stojí právě Petr Sisák.

Proč to vlastně Babej-Kmec dělá, když z toho ve svém sporu těžko může mít nějaký materiální prospěch? Sám fakt platnosti, nebo neplatnosti obligací Via Chem Group těžko bude mít pozitivní, nebo negativní dopad na splacení samotných obligací, tedy vrácení peněz pražským městským částem, městům Sokolov a Votice.

Babej-Kmec o sobě dává vědět v momentě, kdy se impérium Via Chem Group pomalu zvedá z knokautu, který mu uštědřila krize a podfinancováníPodle našeho názoru je tento celkem neškodný dloubák do Sisákových plecí předzvěstí něčeho většího. Babej-Kmec o sobě dává vědět v momentě, kdy se impérium Via Chem Group pomalu zvedá z knokautu, který mu uštědřila krize a podfinancování. Švýcarská firma Glencore přebírá majetek společností Lisovna Ústí nad Labem, Borsay a STZ Development, což je dědictví po zkrachovalé Setuze, kterou v minulosti Via Chem Group koupila. Zájemci se začínají hlásit i o klíčový majetek Via Chem Group, a to Spolek pro chemickou a hutní výrobu. Všichni, kdo se o jednotlivé součásti Via Chem Group zajímají, jsou „velcí“ kluci a není třeba jim dávat rady do života. Jistota vlastnictví je však u všech společností okolo Via Chem Group relativní a pozdější nároky ani žaloby nelze vyloučit.

Jedině toto může být motivace mediálního výstupu Babej-Kmece. Zabránit rozprodeji majetku Via Chem Group těžko dokáže, ale může kolem něho, nebo kolem jeho budoucího možného právního napadení vytvořit takové mediální dusno, že se nakonec majitelům Via Chem Group vyplatí Bebej-Kmece finančně upokojit. Tak, aby ze své účasti ve společnosti nějaký prospěch nakonec měl.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...