Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Key Investments: Kdo tahal za nitky tajemné firmy

  10:02
Zdá se, že případ tajemné brokerské firmy Key Investments znovu ožívá. Lidé okolo již zkrachovalé firmy byli totiž v uplynulých měsících předvoláni k policejnímu výslechu.

Key Investments. foto: Reprofoto

Zdálo se, že nad příběhem tajemné brokerské firmy Key Investments se navždy zavřela voda. Koncem minulého roku vynesl soud zatím nepravomocný rozsudek nad třemi členy jejího představenstva a vyšetřování už bylo oficiálně dávno uzavřeno. Nyní se zdá, že o jedné z nejkřiklavějších kauz svědčících o propojení temných zákoutí byznysu a politiky, kterou LN sledují takřka od počátku, ještě uslyšíme.

Redakce hovořila s několika lidmi, kteří se kolem dnes již zkrachovalé firmy pohybovali a v posledních měsících byli předvoláni k policejnímu výslechu. Důvod je jasný: případ Key Investments znovu ožívá. „Tentokrát na to jdou (policisté – pozn. red.) úplně z druhé strany. Ptají se, kdo za tím stál,“ říká jeden z nich. Jeho identitu LN znají, ale on sám si ji nepřál prozradit. Kdo skutečně Key Investments ovládal a tahal za nitky, nikdy vyšetřovatelé s jistotou nerozklíčovali. Přitom musel mít dotyčný kontakty na vysokých místech.

Rozpačitý výsledek vyšetřování

Mezi zákazníky Key Investments totiž v minulosti patřil například expremiér Stanislav Gross, který s její asistencí zázračně zbohatl. Nelze zapomenout ani na Centrum pro ekonomiku a politiku Václava Klause, polostátní gigant ČEZ nebo stranickou kasu ODS. Ve své době veřejnosti prakticky neznámá brokerská firma se jim starala o peníze a pomáhala je zhodnocovat investicí do cenných papírů.

Ve světle všech okolností a vzhledem k vysoce postaveným osobám, kterých se kauza dotkla, působil výsledek vyšetřování mírně řečeno rozpačitě. Do vězení mají zamířit jen tři lidé z orgánů Key Investments, kteří jen stěží mohli celý propletenec řídit.

Ne každému se ale sázka na Key Investments vyplatila. V roce 2011 začala mít společnost vážné finanční problémy a ukázalo se, že není schopná svým klientům investované peníze vrátit. Odér skandálu ještě zesílil, když vyšlo najevo, že se neznámá firma stará i o peníze daňových poplatníků. Stovky milionů si u ní uložily radnice několika pražských městských částí a dalších obcí po republice. Podle soudu způsobila společnost škodu celkem 873,7 milionu korun.

Ve světle všech okolností a vzhledem k vysoce postaveným osobám, kterých se kauza dotkla, působil výsledek vyšetřování mírně řečeno rozpačitě. Do vězení mají zamířit jen tři lidé z orgánů Key Investments, kteří jen stěží mohli celý propletenec řídit. Dokonce i média se dobrala k několika jménům, jež se objevovala v pozadí. Jedno z nich patřilo podnikateli Petru Sisákovi.

Petr Sisák

Sisák se rád pohybuje v ústraní a s médii nekomunikuje, ale veřejnost jeho podobu dobře zná z fotografií z počátku loňského roku. Podnikatel se na nich usmívá v poutech při nástupu do vazby. Detektivové z Hradce Králové už delší dobu rozplétají případ, v němž Sisák figuruje coby hlava údajné insolvenční mafie. Spolu s 13 obviněnými měli manipulovat soudy v případu insolvence jeho firmy Via Chem Group. A právě tady lze vidět nitky mířící až ke zkrachovalému brokerovi.

Jedním dokumentem, který na propojení podnikatele Petra Sisáka s Key Investments poukazuje a jenž podle všeho mohl pomoci případ znovu otevřít, je zápis z valné hromady z 29. června 2011, tedy z data pár měsíců před úpadkem

Via Chem, který ještě před pár lety ovládal ústeckou Setuzu a dodnes vlastní část Spolchemie, v minulém desetiletí vydal nemalý objem dluhopisů. Tyto cenné papíry pak Key Investments prodávala svým klientům, než se ukázaly jako takřka bezcenné zboží. Podle informací LN jsou to královéhradečtí vyšetřovatelé, kdo na základě svých zjištění znovu otevřeli případ zkrachovalého brokera. Oni sami informaci na přímý dotaz nepopřeli.„Se svým dotazem se obraťte na Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl mluvčí Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Podobně reagují i žalobci, z jejichž slov lze vyčíst, že se na případu pracuje.

„K vašemu dotazu se nemohu vyjádřit a nemohu vyvracet ani potvrzovat podezření, která jsou předmětem prověřování orgány činnými v přípravném řízení,“ říká státní zástupce Adam Borgula. Jedním dokumentem, který na Sisákovo propojení s Key Investments poukazuje a jenž podle všeho mohl pomoci případ znovu otevřít, je zápis z valné hromady z 29. června 2011, tedy z data pár měsíců před úpadkem. Na té se sešli akcionáři držící 55 procent základního kapitálu. Jedním z nich byl Daniel Brzkovský, předseda představenstva a nyní jeden z trojice nepravomocně odsouzených.

Vladimír Kroužecký

Mnohem zajímavější jsou dva zbývající. Tajemná společnost Potomac CFI s vlastníky v USA a jistý Jaromír Florián, švagr Petra Sisáka, jehož najdeme v řadě transakcí s ním spojených. „Opak je pravda. Můj klient neměl s kauzou nic společného, přičemž jediná média, jež se ho neustále pokoušejí v této souvislosti dehonestovat, jsou ta ze skupiny MAFRA,“ uvedl Sisákův právní zástupce Jiří Melkus v jednom z mála vyjádření, v tomto případě adresovaném přímo LN. Sisákově roli v Key Investments se ale intenzivně věnoval i pořad České televize Reportéři nebo týdeník Dotyk.

Key Investments měla vlastníků víc a můžeme zatím jen hádat, kdo z nich měl hlavní slovo. Navíc se jejich role měnila v čase. Policie se každopádně zajímá i o další. Kdo by neměl zůstávat v klidu, je podnikatel Vladimír Kroužecký.

Ovšem jak je vidět, Key Investments měla vlastníků víc a můžeme zatím jen hádat, kdo z nich měl hlavní slovo. Navíc se jejich role měnila v čase. Policie se každopádně zajímá i o další. Kdo by neměl zůstávat v klidu, je podnikatel Vladimír Kroužecký. Toho jako duchovního otce a skutečného vládce Key Investments označilo několik svědků, a to i přímo před soudem. Kroužecký měl blízko k bankovnímu kolosu IPB a působil ve skupině StrategoGroup, napojené na něj.

Když se Stratego počátkem nového milénia rozpadlo, zůstala po něm i brokerská dceřiná firma SI Asset Management, jež později změnila název na Key Investments. LN disponují věrohodným svědectvím, jehož autora zatím nebudou zveřejňovat, podle kterého Kroužecký stál i za vybudováním slávistického stadionu Eden a za leasingovou firmou Borsay. Jak v Edenu, tak ve zkrachovalé leasingové společnosti skončily peníze klientů Key Investments.

Kroužecký se z vedení makléřské firmy stáhl v roce 2008 a ohledně jeho dalšího působení panují nejasnosti. V případu nebyl obviněn a ve svědecké výpovědi před soudem prohlásil, že jeho role v Key Investments odpovídala pozici interního auditora. Dnes Kroužecký dle informací LN žije v Londýně. Telefon ani e-mailová adresa, které v tuzemsku používal, nefungují. Z dokumentů, které mají LN k dispozici, vyplývá zapojení dalších, dosud neznámých osob. Tyto skutečnosti budou publikovat.

Správce nahrál soudci. Zavrhl odposlechy

Od společnosti Via Chem Group nakoupil nyní již zkrachovalý obchodník s cennými papíry Key Investments v době svého „zlatého věku“ dluhopisy za desítky milionů korun. Když se ukázalo, že chemička má problémy s jejich vyplácením, začaly rapidně ztrácet na hodnotě. Firma se z tíživé situace snažila vymanit a podala na sebe insolvenční návrh.

Ten se dostal na stůl insolvenčnímu soudci Miroslavu Veselému. Jeho kontakty ale začaly znepokojovat ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Na soudce proto podal kárnou žalobu a chtěl ho vysvléci z taláru. Měl totiž za to, že Veselý má nepřiměřené vztahy s advokátem a insolvenčním správcem Ivem Halou, dvorním advokátem Petra Sisáka, spojovaného právě s Key Investments.

Kárná žaloba

Kárnou žalobu projednával počátkem minulého týdne senát Nejvyššího správního soudu. Nadstandardní vztah soudce s Halou ale z provedených důkazů nevyvodil. „Neříkáme, že je nevinný. Říkáme, že se neprokázalo, že je vinen,“ řekl LN předseda senátu Karel Šimka. Pelikán chtěl žalobu postavit na odposleších, jež byly pořízené v rámci trestního řízení právě kolem insolvence Via Chem Group. Protikorupční policie totiž v lednu 2016 spustila operaci Hangár, jež si měla posvítit na organizovaný gang, který měl údajně manipulovat také s insolvencí Via Chem Group.

Vyšetřovatelé provedli řadu domovních prohlídek a zasahovali i v kancelářích jihočeského krajského soudu. V jejich síti uvázli mimo jiné Hala, podnikatel Sisák a také bývalá soudkyně insolvenčního úseku Marie Červinková. Soudce Veselý sice v této kauze trestně stíhán nebyl, nicméně odposlechy, které mají vyšetřovatelé k dispozici, zachycují jeho komunikaci s Halou. „Napíchnutý“ měl být Halův telefon a také soudcovská kancelář.

Přestože podle nynější judikatury nemohou být trestní odposlechy použity v kárném řízení, Veselý souhlasil, aby si je soud poslechl. Hala byl ale opačného názoru a potřebný souhlas nedal. „Na úvod jednání jsme tak řešili, jaké důkazy budeme provádět. Jelikož telefonní odposlechy byly nasazeny na Halu, ne na Veselého, nemohly být tyto záznamy použity jako důkaz,“ vysvětlil předseda kárného senátu Šimka. Z prostorových odposlechů, které si kárný senát jako jediné při neveřejném jednání mohl vyslechnout, ale nadstandardní propojení soudce Veselého s Halou nevyplynulo.

„Brali jsme v úvahu i realitu českého právního prostředí, ve kterém se víceméně všichni znají,“ dodal Šimka. Prostorové odposlechy navíc podle něho nové světlo do případu nepřinesly. Soudce Veselý kárné řízení komentovat odmítl.

Kateřina Kolářová

Roky s kauzou Key Investments

1999

 • V Praze vzniká společnost SI Management (později Key Investments), vlastněná londýnskou společností Efficient Investments. Jejím ředitelem je Jiří Weigl, později hradní kancléř Václava Klause. Dle dobových svědectví je klíčovou osobou podnikatel Vladimír Kroužecký.

2003

 • Praha 6 řízená starostou Tomášem Chalupou (ODS) svěřuje správu investičního portfolia do rukou Key Investments.

2007

 • Key Investments se poprvé objevuje v médiích. Expremiéru Stanislavu Grossovi půjčila 13 milionů korun na nákup akcií Moravia Energo.

podzim 2010

 • Veřejně se objevuje první problém ve správě aktiv. Key Investments nevrací 50 milionů korun Sokolovské uhelné, svému klientovi.

únor 2011

 • Vychází najevo, že prostřednictvím KI nakupovaly cenné papíry také městské části Prahy 10 a 13. Posléze i Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna a také Centrum pro ekonomiku a politiku Václava Klause nebo polostátní gigant ČEZ.

leden 2012

 • Peníze od Key Investments, přibližně 10 milionů korun, dostává od KI zpět Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku. Odmítá říct, kdo od něj cenné papíry koupil.

červenec 2011

 • Praha 13 řízená starostou Davidem Vodrážkou (ODS) získává od KI zpět veškeré investice. Překvapivě přišly z účtu advokáta Jana Pacovského.

březen 2012

 • Všechny tři společnosti, jejichž dluhopisy prodávala KI – Via Chem, Borsay a E Side Property, jsou ve velmi těžké situaci.

červenec 2012

 • Společnost Key Investments krachuje, několik měsíců poté i Borsay a následně Via Chem. Tyto cenné papíry jsou takřka bez hodnoty.

duben 2013

 • Policie v kauze obvinila tři členy představenstva Key Investments: Daniela Brzkovského, Kláru Fensteterovou a Alenu Štorkanovou. O několik měsíců později je oficiálně ukončeno vyšetřování bez dalšího výsledku.

prosinec 2016

 • Městský soud v Praze uznal vinu všech tří obžalovaných. Daniel Brzkovský má jít na pět let do vězení, Klára Fenstererová na čtyři roky a Alena Šťastná by měla strávit tři roky za mřížemi. Rozsudek je zatím nepravomocný.

květen 2017

 • Vychází najevo, že vyšetřovatelé z Hradce Králové obnovili vyšetřování kauzy Key Investments a zajímají se také o osoby v pozadí celého skandálu.