Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kauza Oleo Chemical: Ivo Rittig půjde poprvé k soudu

  9:37
Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu v první kauze vlivného podnikatele Iva Rittiga. Obžalovaná skupina deseti osob, kterou vyšetřovatelé viní z krácení daní, zpronevěry a praní špinavých peněz v letech 2009 až 2011, je ráda, že se údajné tunelování olejářské firmy konečně dostane k soudu.

Už to není OK. Takto Ivo Rittig pózoval ještě před pár měsíci. foto: MAFRA - Michal Šula

Podnikatel Ivo Rittig prožije premiéru. Za několik měsíců poprvé v polistopadové éře pozná pocit, jaké to je sednout si na lavici obžalovaných. K soudu se totiž dostane první ze tří kauz, ve kterých byl Rittig a jeho spojenci z řad právníků a podnikatelů obviněni. Žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Adam Borgula podal obžalobu v případu Oleo Chemical. Zabývat se jí bude Městský soud v Praze.

Vyšetřovatelé viní skupinu deseti osob, mezi nimiž uvízli vedle Rittiga i jeho právníci z kanceláře MSB Legal či spolumajitelé firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek a Michal Urbánek, z krácení daní, ze zpronevěry a praní špinavých peněz. Trestných činů se měli dopustit v letech 2009 až 2011. Obžalovaní podle Borguly na základě fiktivních zakázek vyváděli peníze ze společnosti Oleo Chemical, které následně tekly do karibské firmy Cokeville Assets. Odtud se měly miliony korun dostat na Rittigův účet.

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů

  • Oleo Chemical – kvůli zaúčtování faktur za nikdy nevykonané práce firma zaplatila na daních o 3,7 milionu méně.
  • Peskim, účetní firma s právníky ze Šachta & Partners jako jednateli, vystavila faktury za fiktivní služby Oleo Chemical.
  • Oleo Chemical odeslal 20 milionů za fiktivní poradenské služby firmě Peskim.
  • Peskim převedl získané peníze na účet Cokeville Assets, offshorové společnosti vedené bílými koňmi a ovládané právníky ze Šachta & Partners.
  • Cokeville Assets odeslala 19,9 milionu na Rittigovy účty v bankách Société Générale a Laiki.

Nepříliš racionální státní zástupci

„Uvedenými zločiny měla být způsobena škoda ve výši 19 977 318,45 Kč společnosti Oleo Chemical, České republice na zkrácené dani značná škoda ve výši 3 720 040 Kč, následně měla být z vyvedených prostředků legalizována částka nejméně ve výši 13 306 010 Kč,“ napsal Borgula v obžalobě.

Uvedl také, že jeden z obviněných se stal spolupracující osobou. Tou je Jaroslav Kubiska, bývalý zaměstnanec účetní firmy Peskim, jež spolupracovala s advokátní kanceláří MSB Legal. Kubiska policii popsal systém, jakým způsobem cestovaly peníze na trase Oleo Chemical – Ivo Rittig. Díky spolupráci má šanci vyfasovat u soudu případně nižší trest.

Rittig a spol. jakékoliv provinění odmítají. Vlivný podnikatel se krom toho systematicky naváží do Kubisky. „Nějakej Kubiska. Nikde nebyl, nikoho nezná a s nikým nemluvil. Trumfový eso. Fakt dobrý ;-),“ napsal loni v říjnu na Twitteru. Letos v únoru dodal: „Kubiska lže už v tom, že něco někde účtoval. Spolupracující, který nemluví pravdu, nemůže bejt spolupracující.“

Jedna z obžalovaných, advokátka MSB Legal Karolína Babáková, LN sdělila, že spis na podání obžaloby zralý nebyl. „Nicméně obžaloba mě nepřekvapila, státní zástupci se nechovají poslední dobou příliš racionálně. Poněkud absurdní je i fakt, že jsme rádi, že celá věc jde k soudu. V přípravném řízení s námi totiž bylo ze strany Vrchního státního zastupitelství v Praze zacházeno velmi neférovým způsobem, ale u soudu si s panem Borgulou budeme konečně rovni,“ pronesla Babáková.

Komplikovaný příběh

Kauza Oleo Chemical je mnohovrstevnatý komplikovaný příběh. Pro jeho pochopení je nutné vrátit se deset let do minulosti. Společnost vznikla v roce 2004 a jejími dvěma hlavními majiteli se stali Kamil Jirounek a Michal Urbánek. Podnikatelé přišli s projektem takzvané esterifikace mastných kyselin z odpadů. Výsledným produktem měly být metylestery, které se povinně jako biosložka přidávají do nafty.

Kauza Oleo Chemical je mnohovrstevnatý komplikovaný příběh. Pro jeho pochopení je nutné vrátit se deset let do minulosti.

Zástupci Olea Chemical nabídli v roce 2006 tuto komoditu manažerům státní firmy Čepro, která se zabývá byznysem s palivem a ropnými produkty. Na výstavbu továrny v bývalém libereckém areálu Benziny následně získali úvěry od bank UniCredit a NLB. Tyto peníze však nestačily. Jirounek s Urbánkem proto hledali další investory. Těmi se v roce 2008 stali spolumajitelé koupelnářského obra Ravak Jindřich Vařeka st. a Jiří Kreysa. A právě tady nastal zlom.

Podnikatelé z Ravaku firmě Oleo Chemical napůjčovali dle svých slov 750 milionů korun. Kreysa a Vařeka míní, že byli Jirounkem a Urbánkem oklamáni, neboť peníze měli půjčit Oleu na základě nepravdivých posudků a analýz týkajících se majetku, kterým mělo Oleo Chemical za půjčky od Ravaku ručit. Jirounek s Urbánkem však peníze dle Kreysy a Vařeky nevraceli.

„Membrána“ Cokeville Assets

V roce 2011 se „koupelnářům“ podařilo proniknout do manažerských struktur firmy Oleo Chemical. Právě tehdy objevili důležité dokumenty týkající se významných postav české politiky a byznysu a odstartovali hon na Iva Rittiga.

Firma Cokeville Assets je podle obžaloby onou „membránou“, přes kterou proudily peníze z Oleo Chemical na účty k podnikateli Rittigovi

„Odmítli jsme například vyplácet provize karibské společnosti Cokeville Assets. Pokud Oleo vyhrálo zakázku na dodávku biopaliva pro pražský dopravní podnik, nebyl důvod jí vyplácet žádné provize,“ řekl LN Kreysa.

Firma Cokeville Assets je podle obžaloby onou „membránou“, přes kterou proudily peníze z Oleo Chemical nebo v rámci jízdenkové kauzy z pražského dopravního podniku na účty k podnikateli Rittigovi. Koncem roku 2011 se materiály získané také v Oleo Chemical dostaly do Nadačního fondu proti korupci, který dokumenty zveřejnil.

Falešná směnka

Příbuznou větví případu Oleo Chemical je kauza falešné směnky, kvůli které čelí obžalobě jedna ze dvou hlavních postav inkriminované petrolejářské firmy – Kamil Jirounek (spoluobžalovaný s Rittigem). V případu jde konkrétně o to, že spolumajitel již zmiňovaného Ravaku Jindřich Vařeka půjčil Jirounkovi 96 milionů korun. Místo toho, aby je dlužník vrátil, vytáhl proti Vařekovi směnku, podle policie padělanou skupinou podvodníků.

Příbuznou větví případu Oleo Chemical je kauza falešné směnky, kvůli které čelí obžalobě jedna ze dvou hlavních postav inkriminované petrolejářské firmy – Kamil Jirounek

V prvním řízení u Krajského soudu v Praze loni na podzim soud rozhodl v Jirounkův prospěch. Jirounek totiž soud přesvědčil, že skupina podvodníků ho obelstila a falešnou směnku mu podstrčila. Odvolací soud v květnu však podnikatelovu nevinu nepotvrdil a případ vrátil krajskému soudu k došetření.

Takové rozhodnutí Vrchního soudu v Praze vyslalo důležitý signál. Pokud by se ukázalo, že Jirounek o padělané směnce vůči Jindřichu Vařekovi věděl, může nastalá situace významně oslabit jeho pozici v líčení, které brzy nastane v příběhu kolem Rittiga a údajného tunelování společnosti Oleo Chemical.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...