Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Opencard: Po třech letech se chystá soudní show

  16:39
Vyšetřování kauzy Opencard bylo od počátku považované za odvetu „pražské party“ politikům, kteří v listopadu 2011 provedli na pražské radnici „převrat“. V ODS ztratili moc politici kolem zastupitele Borise Šťastného a na výsluní se dostala TOP 09 a její pražský lídr Tomáš Hudeček. K soudu kauza zamíří v září.

Opencard (ilustrační foto). foto:  Petr Topič, MAFRA

Na konci minulého roku to těsně po Vánocích vypadalo, že bývalé reprezentaci pražské radnice včetně dvou bývalých primátorů svítá naděje. Městskému soudu se nelíbilo, jakým způsobem vyšetřovatelé pod vedením pražské žalobkyně Dagmar Máchové zpracovali případ Opencard. V něm uvízlo deset dnes už bývalých radních včetně exprimátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka.

Státní zástupkyně se však proti rozhodnutí odvolala a Vrchní soud rozhodl, že pražský městský soud se musí případem zabývat. ČTK minulou středu přinesla informaci, že soudní líčení bude zahájeno na začátku září.

„Nespravedlivá obžaloba“

Soudce Petr Novák, který případ vrátil k dopracování, vysvětlil své rozhodnutí poměrně ostře. „V dané době platí, že se senát Městského soudu v Praze, jemuž byla věc přidělena, nesetkal s nikým, kdo by podanou obžalobu považoval za spravedlivou, když je poukazováno na to, že samotná chyba nastala již při původním zadání zakázky a obvinění jsou jen těmi, kdo se věc snažili vyřešit,“ napsal předseda senátu v usnesení, které mají LN k dispozici.

Stíhání deseti někdejších vysoce postavených politiků začalo v březnu roku 2013. Případ od začátku provázely pochybnosti.

Stíhání deseti někdejších vysoce postavených politiků začalo v březnu roku 2013. Případ od začátku provázely pochybnosti. Šlo například o znaleckou společnost Česká znalecká, která vyšetřovatelům dodávala odborné posudky, o dřívější právní posudky, jež dávají současným radním za pravdu, nebo o podobnou kauzu na ministerstvu zemědělství, ve které soud rozhodl ve prospěch resortu.

Vyšetřování bylo považované za odvetu „pražské party“ proti politikům, kteří v listopadu roku 2011 provedli na pražské radnici „převrat“. V ODS tehdy ztratili moc politici kolem zastupitele Borise Šťastného a na výsluní se dostala TOP 09 a její pražský lídr Tomáš Hudeček.

Jenže vyšetřování se táhlo, případ se nedostal brzy před soud a kauza Opencard tak do loňské předvolební kampaně pro komunální volby nijak nezasáhla.

V hlavní roli posudky

Podle vyšetřovatelů z českobudějovické expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu byla zakázka špatně zadaná a předražená

Obvinění politiků se týká kontraktu mezi Prahou a firmou Haguess (dodavatel Opencard, dnes nizozemská firma eMoneyServices) z dubna 2012 o údržbě a správě softwaru pro Opencard. Hlavní město podle smlouvy Haguessu během dvou let mělo zaplatit necelých 74 milionů korun. Podle vyšetřovatelů z českobudějovické expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu byla zakázka špatně zadaná a předražená.

Jednu z klíčových rolí v kauze hrají odborné posudky. Na jedné straně členové rady města při schvalování osudné transakce s firmou Haguess předložili posudek, dle něhož mohli schválit zakázku bez otevřeného výběrového řízení. Podle kriminalistů ale pochybili, neboť tím rada údajně připravila město o možnost vybrat nejvhodnější nabídku na základě srovnání více uchazečů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!