Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauza Tatra: O čem spolu hovořili zbrojaři Adams a Smrž

  19:01

Deník MF Dnes v pátek 24. srpna zveřejnil svědectví, jak v Česku funguje armádní obchodování s vojenským materiálem.

Zjistit pravé úmysly osob, jež vystupují v kauze Tatra, je čím dál složitější. V pátek 24. srpna deníku MF Dnes zveřejnil přepis rozhovoru dvou zbrojařů — šéfa společnosti Tatra Ronalda Adamse a Michala Smrže, přítela exministra obrany Martina Bartáka a společníka firmy MPI Group. Adamse i Smrže stíhá policie v případu podezřelé zakázky na dodávku 588 nákladních vozů Tatra za 2,7 miliardy korun.

V nahrávce, jež je součástí trestního spisu, se objevuje několik zajímavých pasáží. Jde o redakčně upravenou verzi rozhovoru z 30. ledna 2008 v brněnském hotelu Holiday Inn.

  • Adams nabízí 20 milionů korun za vyřešení svých problémů a žádá Smrže o schůzku s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem. Ve čtvrtečních Lidových novinách tvrdil, že šlo o test, v němž chtěl zjistit, kdo stojí za problémy Tatry s armádní zakázkou. Schůzku si nahrával.

Adams: „Takže my chceme, aby to všechno koupili a my mohli dál vyrábět tenhle model. Řekl bych, mám-li se dostat k pointě, souhlasil bych s dvaceti, pokud mi zařídíte setkání.“

Smrž: „Udělám… (nesrozumitelné).“

Smrž dále uvedl: „O.K., potřebuji pro ministerstvo obrany upřesnit informaci o vkladu, takže jim sdělím, že jste velmi pravděpodobně ochoten platit. (…) Pak budete mít podporu. Zavolám a řeknu mu o naší debatě a že jste ochoten platit… Věřím tomu a vy to nemůžete vědět, protože mě dlouhodobě neznáte, ale jak se věci dají do pohybu, okamžitě zaregistrujete změnu. Setkáte se s úplně jiným přístupem.“

Adams: „Ano to potřebujeme. A bude to dobré i pro ODS, potřebují vás, potřebují…“

Smrž: „I pro Topo…“

  • Adams se diví, proč premiéra Topolánka rozčílil dopis od tehdejšího šéfa dozorčí rady Tatry a bývalého velvyslance USA v Česku Williama Cabanisse, jenž žádal premiéra, ministra financí Miroslava Kalouska a náměstka ministra obrany Martina Bartáka o schůzku, v níž chtěl vysvětlit potíže s dodávkou armádních tatrovek. O těchto dopisech informovala ČESKÁ POZICE už v prosinci 2010 v článku: O „kauze Barták“ věděli tři členové vlády. ČESKÁ POZICE se tehdy snažila zjistit, jak politici s dopisy naložili. Martin Barták a Miroslav Kalousek nereagovali. O něco sdílnější byl Mirek Topolánek. „Netuším. Nekomentuji tuto pomlouvačnou a sebeobrannou kampaň zjevně korumpujícího vedení Tatry a divím se, že na tuto zpravodajskou hru někdo naskakuje. Pokud není zainteresován.“ 

Smrž: „Je tu ještě jeden malý problém. Doslechl jsem se, že existuje nějaký dopis od pana Cabanisse premiérovi, který všechny nasral, a každý říkal: ,Ne, snaží se vás vydírat, chtějí nám dokázat, že jsme banánová republika a musíme poslouchat Američany, sklonit se před americkým dolarem.‘“

Adams: „Ne, Cabaniss psal Topolánkovi, Kalouskovi a Bartákovi. A žádal o setkání, kde chtěl vysvětlit, že Tatra neudělala nic špatně. V tom bude pokračovat. (…)“

  • Zajímavé je i to, jak Smrž hovoří o dalším zbrojaři Petru Ptáčkovi, šéfovi firmy Praga, subdodavateli v zakázce armádních tatrovek. Tatra spolupráci s Pragou ukončila a mezi společnostmi probíhala arbitráž. Tatra měla následně potíže s vojskovými zkouškami svého nákladního vozu.

Smrž: „Je spousta možností, jak jako neutralizovat toho člověka, aby skončil své aktivity. Protože on teď dodává Ivecu a dalším, takže si myslím, že máme určité metody, jak ho uklidnit.“

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...