Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kde stojíme v kauze Budvar?

  12:48

Dočítáme se, že ČESKÁ POZICE už nepodporuje ministra Bendla a podnikatele Rittiga, nýbrž premiéra Nečase. Co se dočteme příští týden?

Reportér Hospodářských novin Jaroslav Plesl v pátečním vydání přemýšlí o tom, jaká je pozice ČESKÉ POZICE v kauze Budvar. Z toho, že ČESKÁ POZICE jako první informovala o tom, že Petr Nečas přiměl ministra zemědělství Petra Bendla, aby z dozorčí rady pivovaru odvolal svého poradce Tomáše Jindru, jinak blízkého spolupracovníka podnikatele s velkým vlivem na dění v ODS Ivo Rittiga, vyvozuje Jaroslav Plesl, že náš web se postavil na stranu premiéra. Plesla to zřejmě překvapilo, protože byl přesvědčen, že ČESKÁ POZICE doposud „stála spíše na straně Rittigovy party“.

Kde tedy stojí ČESKÁ POZICE? Nikde! My se na jednotlivé kauzy nedíváme podle stranických či lobbistických hledisek. Snažíme se dopátrat k faktickému stavu věcí. A když náš autor Tomáš Hlaváč, který je vzděláním ekonom a právník, rozebere hospodaření Budvaru a dojde k tomu, že tento podnik se spíše chová jako banka než jako pivovar, že jeho ziskovost je malá, tak to je objektivně výsledek jedné analýzy. A nezajímá nás, zda si to myslí například Rittig.

A co článek reportéra ČESKÉ POZICE Martina Shabu, který se již půl roku marně snaží zjistit, kolik milionů poskytl Budvar podnikateli Petrovi Kovarčíkovi, příteli Václava Klause, na bombastickou mezinárodní konferenci konanou loni na podzim v Ostravě? Z toho také vyplývá, že ČESKÉ POZICE stojí na straně Rittiga?

Když upozorňujeme na to, že finanční kontrolu v pivovaru by ve službách ministerstva zemědělství měla provést problematická společnost HZ Consult, kterou sledujeme již více než půl roku, neboť se objevuje v souvislosti s finanční aférou poslance Michala Babáka a nepřímo i ve spojení s kauzou Key Investments, kdo nám to podsunul? Že by Rittig?

A když z vládních zdrojů zjistíme a pak zveřejníme informaci, že premiér v kauze zasáhl a chce odvolat z dozorčí rady osobu blízkou Rittigovi, tak to je tedy důkazem, že ČESKÁ POZICE přešla na stranu Petra Nečase?

A co se stane, pokud příští týden ČESKÁ POZICE zveřejní nějakou další analýzu hospodaření Budvaru, která nebude pro tento podnik příznivá? Nejspíše někdo napíše, že ČESKÁ POZICE už zase nestojí na straně premiéra, ale opět přešla na druhou stranu a píše tak, aby se to Rittigovi líbilo. To je velice nezdravý pohled na svět.

Nás ani nenapadá možnost, že by například redaktoři Hospodářských novin v různých kauzách psali na objednávku. ČESKÁ POZICE se na tento svět nedívá tímto podivným prizmatem, naši redaktoři píší a budou psát, co chtějí. Věřte nám, nebo ne, ale nám nikdo nic nezakazuje ani nenařizuje. Takový přístup k novinařině byl hlavním důvodem, proč jsme ČESKOU POZICI založili. Kdo si myslí, že jsme na tuto zásadu rezignovali, mýlí se. Samozřejmě na svůj názor má právo každý a při čtení jakéhokoli článku platí, že každý věří tomu, čemu chce.

Články, glosy a různé názory, které ČESKÁ POZICE publikovala o Budějovickém Budvaru, naleznete zde.  

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!