Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo je Antonín Franc? Z řidiče bosse Chvalovského kapitánem průmyslu a majitelem Slavie.

  16:19

Proč vlastník klubu sedí jen v představenstvu? Proč není v dozorčí radě? A jak se z něj stal podnikatel a finančník? Kde všude stínuje Petra Sisáka?

Antonín Franz slaví - to bylo v lepších časech fotbalové Slavie. foto: © ČTK, ČESKÁPOZICEČeská pozice

Sisáku, ty jsi hovado! Tak skanduje kotel fanoušků Slavie jméno podnikatele a právníka Petra Sisáka. Mnoho nasvědčuje tomu, že právě záhadný finančník je původcem současné rozvrácené situace slavného pražského klubu. Když už to hlásají i fanoušci, proč se Českomoravský fotbalový svaz v čele s Ivanem Čistým Haškem tváří, že to neví? Vědět by totiž měl, jak vyplyne z následujících řádek.

Říká se, že fandit Slavii naučí člověka jediné: Prohrávat. Sisák, Chvalovský a jejich eqipa však neradi prohrávají! František Chvalovský? Jak se do příběhu dostává bývalý šéf Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS)? Tento týden na něj byla upřena pozornost z jiného důvodu. Před Městským soudem v Praze začal proces s ním a dalšími čtyřmi muži. Státní zástupce je viní z úvěrových podvodů z konce devadesátých let. Z Komerční banky údajně na základě nepravdivých informací vylákali zhruba 1,5 miliardy korun. Hrozí jim pět až deset let vězení.

Šofér s minulostí

Podle pamětníků Franc dříve vozil právě fotbalového bosse Chvalovského, až později se ho ujal Sisák

Ale zpět k otázce: Jak se do příběhu dostává Chvalovský? Dřívější boss českého fotbalu přezdívaný Francesco je stále vlivnou figurou. Má velmi dobré vztahy se současným předsedou ČMFS Ivanem Haškem. A Hašek se nyní pustil do řešení záchrany Slavie. Svaz například deklaroval, že nehodlá podporovat klub s nejasným vlastníkem. (Uvidíme, zda šlo jen o slova.) Generální ředitel firmy SK Slavia Praha – fotbal Miroslav Platil však vlastníka označil. Prohlásil, že majoritním akcionářem klubu je Antonín Franc. (Dokud Platil tento výrok nepronesl, platilo, že akcionáři Slavie se skrývají za firmou Key Investments.) Tak se na pana France podívejme.

Právě osoba France spojuje Sisáka s Chvalovským. Tento tajuplný muž je nyní podle MF Dnes osobním řidičem Petra Sisáka. Jenže podle pamětníků Franc dříve vozil právě fotbalového bosse Chvalovského, až později se ho ujal Sisák.

Franc je  členem představenstva SK Slavia Praha – fotbal. Když je Franc akcionář, proč nesedí v dozorčí radě? Tady něco nesedí!

Nitky vedou ke Key Investments

Spojení mezi Sisákem a Franzem lze vystopovat hned v několika směrech.

Antonín Franc je také místopředsedou představenstva firmy QFT Assets, v tomto statutárním orgánu firmy sedí i bývalí šéfové Slavie Tomáš Rosen (předseda) a Petr Doležal (člen), nyní právník Slavie. QFT Assets nás zajímá proto, že 60 procent akcií patří firmě Petry Doležalové (zřejmě manželka Doležala), zbytek pak společnosti Isaac Investment Group (sídlí na Britských Panenských ostrovech), jejímž ředitelem je – Petr Sisák. Firma Isaac Investment Group je známá z příběhu navyšování kapitálu Via Chem Group v roce 2009. Zápis z valné hromady QFT Assets z roku 2009 se uskutečnil v advokátní kanceláři Iva Haly, kde je partnerem i Sisák. Akcionáře QFT Assets, tedy Sisáka a Doležalovou, zastupoval právník Jan Brodec.

Jistě „čistě náhodou“ požádala městská část Praha 13 právě advokáta Brodce, aby v dubnu 2010 vypracoval právní posudek o firmě Key Investments, a to dva týdny před tím, než jí starosta David Vodrážka svěřil 200 milionů korun. Key Investments pak za peníze Prahy 13 rychle koupila právě dluhopisy Via Chem Group zhruba za 180 milionů korun. To znamená, že Praha 13 financovala firmu spojenou s Petrem Sisákem.

Key Investments již předtím nakoupila dluhopisy Via Chem Group za stamiliony, které jí svěřily městské části Praha 6 a 10. Svoji investici pak Praha 10 pojistila u Maxima pojišťovny, jejímž akcionářem je – jak jinak – Antonín Franc. (A připomeňme ještě, že pražské městské části prostřednictvím Key Investments investovaly také do cenných papírů E Side Property, tedy majitele stadionu v Edenu.) Takže to vypadá, že Franc pouze stínuje Sisáka v jeho byznysových aktivitách.

Podezřele chudý kapitán

Takový kapitán průmyslu, pojišťovnictví a fotbalového byznysu by si zasloužil bydlení v honosné vile

Jak může ale ředitel Slavie tvrdit, že Franc je majitelem klubu? Ačkoli Franc je také členem dozorčí rady Zevety Bojkovice a dalších průmyslových podniků, ředitel Platil musí přece vědět, že nemá majetky, bydlí v družstevním bytě v Praze 10. Takový kapitán průmyslu, pojišťovnictví a fotbalového byznysu by si zasloužil spíše bydlení v rodinném domku, ne-li v honosné vile. A rovněž všichni funkcionáři ČMFS musejí vědět, kdo dělal Chvalovskému šoféra. Ať si z nás a především z příznivců Slavie nedělají blázny!

Pokud Francesco ustojí soudní proces a bude osvobozen (a proč by nebyl?), má velkou šanci vrátit se do špičky českého fotbalu. Když vidíme, jak tento bývalý manažer podniku zahraničního obchodu Koospol roztočil po listopadu 1989 svůj masný byznys a jakým způsobem ho financoval, nemůžeme se divit, že jeho bývalý řidič dnes vlastní Slavii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!