Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Kdo je kdo v CzechInvestu aneb Všichni Křížkovi pomocníci

  4:35

ČESKÁ POZICE sestavila přehled lidí, s nimiž exšéfa CzechInvestu spojovalo více než pracovní nasazení ve státní agentuře.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Miroslav Křížek, jenž byl v pondělí 13. srpna odvolán kvůli zmanipulované zakázce na vyhledávání průmyslových nemovitostí a po razii protikorupční policie v sídle CzechInvestu, si za dva roky strávené ve funkci generálního ředitele této státní agentury vytvořil důmyslnou vztahovou síť. Na důležité posty v CzechInvestu a k zakázkám agentury se za Křížkova vedení dostávali lidé, jež znal z vlastního podnikání, z Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze a z ODS. V některých případech se všechny tyto tři charakteristiky dokonce spojily.

ČESKÁ POZICE se proto pokusila sestavit malou příručku „kdo je kdo“. Z obrysů vystoupil prstenec devíti lidí, s nimiž Křížek pracoval před svým angažmá ve státní sféře i v době šéfování v CzechInvestu.

  • Zdeněk Hurský — bývalý zaměstnanec Jazykového institutu Praha a jednatel společnosti Glafin, jež vyhrála v tendru CzechInvestu na vyhledávání průmyslových nemovitostí.
  • Michaela Lukšová — ředitelka legislativně-právního odboru CzechInvestu a dřívější zaměstnankyně Jazykového institutu Praha.
  • Viktor Jahna — ředitel IT odboru CzechInvestu.
  • Radek Šoltys — bývalý ředitel divize investic CzechInvestu, jenž odpovídal za veřejnou zakázku na vyhledávání nemovitostí.
  • Petr Procházka — ředitel Institutu rozvoje podnikání (IDE) při VŠE, jeho vedoucím diplomové práce byl Miroslav Křížek.
  • Jaromír Veber — děkan Podnikohospodářské fakulty VŠE, člen řídícího výboru CzechInvestu.
  • Michal Slavík — PR specialista Institutu rozvoje podnikání a mediální poradce Miroslava Křížka v CzechInvestu.
  • Jan Hlucháň — bývalý ředitel IT odboru v CzechInvestu a společník v Křížkově firmě In-Solve.
  • Martin Kešner — bývalý vedoucí oddělení umisťování projektů v CzechInvestu a jednatel firmy Podpora rozvoje podnikání, v níž byl Křížek společník. Dnes vlastní podíl ve společnosti Křížkova žena Kateřina.
Známí z jazykovky?

Asi největší poprask vzbudila informace ČESKÉ POZICE z poloviny července, že CzechInvest v tendru na vyhledávání nemovitostí pro domácí a zahraniční investory vybral firmu Glafin, v níž je jednatelem Křížkův známý Zdeněk Hurský. O této veřejné zakázce nevěděly ani firmy z branže. Při podrobnějším pátrání redakce zjistila, že Hurský v minulosti pracoval jako HR specialista v Křížkově soukromé společnosti Jazykový institut Praha (JIPKA). Společnost Glafin, jež vznikla v roce 2011, získala zakázku CzechInvestu i v projektu CzechEkoSystem.

Důležitým spolupracovníkem Miroslava Křížka je Michaela Lukšová, ředitelka legislativně-právního odboru CzechInvestu. Dle informací ČESKÉ POZICE to byla právě ona, kdo 12. července vložil na web CzechInvestu avízo o veřejné zakázce na správu nemovitostí. Problém byl v tom, že zadávací dokumentace k soutěži měla na stránkách agentury viset nepřetržitě už od 1. června. Ke stejnému závěru, aniž by však uvedli jméno Lukšové, dospěli i auditoři ministerstva průmyslu a obchodu, kteří zakázku kontrolovali: „Příslušná složka obsahující informace o předmětné veřejné zakázce určená k uveřejnění byla prokazatelně zveřejněna včetně přílohy dne 12. 7. 2012 zaměstnancem CzechInvestu a byla antedatována k datu 1. 6. 2012. O této aktivitě existuje prokazatelný záznam.“

Z veřejných zdrojů lze najít vazbu Lukšové na Křížkovu jazykovou školu JIPKA, a to v inzerátu z června 2009. Lukšová v něm pro JIPKA sháněla lektora turečtiny. Samozřejmě se ČESKÁ POZICE ptala ředitelky Lukšové na dřívějšího zaměstnavatele i na okolnost, jestli právě ona na web CzechInvestu vkládala antedatovanou tendrovou dokumentaci. „Nezlobte se, ale vzhledem k probíhajícímu šetření vám nemohu sdělovat žádné informace,“ reagovala na naše dotazy.

Je dobré znát šéfa IT a ředitele divize

Důležitou roli v příběhu antedatované publikace veřejné soutěže na vyhledávání průmyslových nemovitostí měl IT odbor CzechInvestu. Auditoři konstatovali řadu pochybení včetně toho, že hesla do redakčního systému pro správu webu měli i bývalí zaměstnanci CzechInvestu. Shodou okolností právě IT odbor vede v CzechInvestu Viktor Jahna, jenž dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE patřil mezi spojence Křížka a rovněž byl zaměstnancem JIPKA. Chtěli jsme proto vědět, jestli Jahna věděl o pokusech manipulovat s daty uveřejnění tendru v redakčním systému pro správu webu a jestli v minulosti pracoval v Křížkově firmě. Na zaslané otázky však neodpověděl.

Auditoři konstatovali řadu pochybení včetně toho, že hesla do redakčního systému pro správu webu měli i bývalí zaměstnanci CzechInvestuAféra se zakázkou stála hlavu jiného spojence Miroslava Křížka. V srpnu byl donucen k rezignaci ředitel divize investic Radek Šoltys, jenž měl tendr na vyhledávání nemovitostí na starosti. Dle důvěryhodného zdroje z CzechInvestu byl Šoltys pouze obětním beránkem. Po odchodu z postu divizního šéfa mu totiž Křížek nabídl, aby se stal jeho poradcem. Šoltys prostřednictvím tiskové mluvčí agentury Štěpánky Filipové ČESKÉ POZICI vzkázal, že není poradcem generálního ředitele a z CzechInvestu odchází.

Šoltys v minulosti pracoval v Hospodářské komoře jako tajemník jejího prezidenta Petra Kužela, jenž — stejně jako Křížek — sedí v zastupitelstvu ODS v Praze 13 a s Křížkem se zná. Snažili jsme se ověřit, jestli i Šoltys není členem ODS v Praze 13. Podle informací ČESKÉ POZICE totiž v tomto oblastním sdružení jeden Radek Šoltys figuruje. Kontaktovali jsme proto i exředitele divize investic Šoltyse, ten však na otázky nereagoval.

Buňka na VŠE

Kromě zakázky na vyhledávání průmyslových nemovitostí patří mezi sporné tendry CzechInvestu soutěž na podporu inovačních malých a středních podniků nazvaný CzechEkoSystem. V soutěži na získání kontraktu za 42 milionů korun vyhrál Institut rozvoje podnikání a Jihomoravské inovační centrum (JIC). Zajímavé na tendru bylo to, že nabídku podal Institut podpory podnikání, jejž zakládal Křížek a nyní ho vede jeho známý Petr Procházka. Křížek byl vedoucím Procházkovy diplomové práce. A dle důvěryhodného zdroje ČESKÁ POZICE byl Procházka častým návštěvníkem i v centrále CzechInvestu. Procházku s Křížkem spojuje i členství v ODS Praha 13.

„Známost nám nijak nepomohla a o zakázku se mohl ucházet, kdo chtěl. Zakázka byla déle než dva měsíce na webových stránkách CzechInvestu. A podmínky byly kvůli zaručení kvality koučů velmi přísné,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Procházka. K ceně zakázky dodal: „Náklady pro VŠE a JIC jsou velmi vysoké a příjem pro výherce tedy zdaleka není tak velký, jak se na první pohled zdálo, a je daleko pod úrovní běžných podmínek v oblasti korporátního koučingu.“

VŠE byla jedním ze skupiny dodavatelů, jež CzechInvest oslovil při zakázce na vyhledávání nemovitostíPři rozkrývání vazeb mezi Miroslavem Křížkem a VŠE však existuje více zajímavých souvislostí. Kromě toho, že Křížek na VŠE zakládal Institut rozvoje podnikání (IDE) a stále tam vyučuje, figuruje v lidském propletenci i děkan Podnikohospodářské fakulty Jan Veber. Ten je uveden v rámcové smlouvě na dodávku služeb v zakázce CzechEkoSystem jako oprávněná osoba ve věcech smluvních, obchodních a technických. Zarážející je, že právě Veber zároveň zastává post člena řídícího výboru CzechInvestu, který projednává strategické směřování této instituce.

Média tento týden poukázala i na skutečnost, že Křížek se s Veberem dobře zná, což ostatně děkan nerozporuje. „Já Mirka znám, nezapírám. Byl to náš doktorand. Je to schopný kluk,“ řekl Hospodářským novinám Veber. ČESKOU POZICI zajímalo, jestli se necítí kvůli působení v řídícím výboru CzechInvestu ve střetu zájmů. „To asi pravda je (že je členem řídícího výboru CzechInvestu — pozn. red.), ale na jednání výboru jsem byl pouze jednou. Nevidím v tom žádný problém,“ řekl ČESKÉ POZICI Veber a poukázal na skutečnost, že VŠE nezískala celou částku 42 milionů korun, ale pouze její část. Musí se totiž podělit s druhým dodavatelem, jímž je Jihomoravské inovační centrum. Dle pravidel zakázky navíc budou mezi sebou VŠE a JIC soutěžit o konkrétní služby v minitendrech.

V neposlední řadě ČESKOU POZICI zajímalo, proč si VŠE vybrala jako subdodavatele zakázky Křížkova známého Zdeňka Hurského, jehož firma vyhrála tendr na vyhledávání průmyslových nemovitostí. Na to si ale Veber nevzpomíná. Podklady k tendru dle něj připravoval ředitel IDE Procházka. „Jako děkan musím denně podepsat desítky dokumentů. Nemohu znát každou jednotlivost. Firmu Glafin jsem neznal,“ řekl ČESKÉ POZICI Veber.

Stojí za to připomenout, že VŠE byla jedním ze skupiny dodavatelů, jež CzechInvest oslovil při sporné zakázce na vyhledávání nemovitostí. V té nakonec zvítězil Glafin. Hospodářské noviny nicméně uvedly, že ostatní účastníci soutěže se zřejmě přihlásili jen naoko.

Proč právě Křížkův institut?

ČESKÁ POZICE navíc zjistila, že na využití průmyslových nemovitostí pro investory se pod VŠE specializuje jiná instituce. Jde o Středisko regionálních a správních věd při Národohospodářské fakultě VŠE. Zástupce ředitele tohoto střediska Milan Damborský redakci řekl, že výzkumníci střediska nedávno pro ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovali obsáhlou analýzu podpory průmyslových zón, sepsali koncepci Národního rozvojového plánu, uspěli v soutěži Technologické agentury ČR s projektem na optimalizace systému investičních pobídek pro zvýšení konkurenceschopnosti a dlouhodobě spolupracují se společností MasterCard.

„Z tohoto důvodu bych předpokládal, pokud by měl být někdo z VŠE osloven, tak by to mělo být právě naše středisko i s ohledem na unikátnost studie pro ministerstvo a v té souvislosti získané know-how. Jak jsem měl možnost poznat předmět soutěže, rozhodně bychom se zúčastnili, pokud by to bylo jakkoliv možné,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Damborský. „VŠE je kromě vynikající značky také instituce integrující řadu vynikajících ekonomů, statistiků a manažerů, a rozhodně není v našem zájmu, abychom dělali nějaké křoví pochybným aktivitám,“ dodal Damborský.

Další zjištěnou vazbou VŠE na CzechInvest je známost generálního ředitele Křížka s PR specialistou Institutu rozvoje podnikání Michalem Slavíkem. Působili společně na VŠE ve zmíněném institutu a po nástupu do CzechInvestu si Křížek vybral Slavíka za mediálního poradce. Zajimavý je v této souvislosti jeden detail. Když jsme se minulý týden dívali na stránky IDE, figurovalo na nich jméno Slavíka coby člena týmu. Dnes už na stránkách není.

Chtěli jsme přirozeně i od Slavíka znát jeho názor na možný střet zájmů, na zaslané otázky však nereagoval. Tisková mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová nicméně redakci potvrdila, že Slavík pro Křížka jako poradce skutečně pracoval.

Kamarádi z byznysu?

Bývalý šéf CzechInvestu si do agentury přivedl také lidi, jež znal z vlastního podnikání a z VŠE. Jedním z nich je i Martin Kešner. Křížek byl až do března 2010 společníkem ve firmě Podpora rozvoje podnikání. Od března je v této firmě jednatelem Kešner, jenž až do letošního května pracoval na pozici vedoucího oddělení umisťování projektů CzechInvestu. A toto oddělení je důležité, protože mělo na starosti správu databáze nemovitostí.

Bývalý šéf CzechInvestu si do agentury přivedl také lidi, jež znal z vlastního podnikáníPrávě agendu tohoto odboru se snažil bývalý generální ředitel Křížek převést na soukromou společnost Glafin. Dodejme, že dalším společníkem v Kešnerově firmě je žena Miroslava Křížka Kateřina. A Kešner rovněž působí na Fakultě podnikohospodářské VŠE jako asistent na katedře managementu. V letech 2007 až 2008 pracoval jako vedoucí obchodního oddělení v Křížkově firmě JIPKA. S Křížkem ho spojovalo i angažmá v ODS.

V roce 2010 jsem absolvoval na pozici vedoucího Oddělení umístění projektů, která nebyla obsazena déle než sedm měsíců, dvoukolové výběrové řízení. Na základě absolvovaného výběrového řízení jsem byl vybrán,“ napsal ČESKÉ POZICI Kešner, jenž dostal letos výpověď kvůli nadbytečnosti. „Při podpisu mi bylo sděleno, že vedení má odlišnou představu o fungování a činnostech našeho oddělení. O záměru řešit tuto agendu formou outsourcingu jsem se dozvěděl až zpětně. Se záměrem převodu agendy vyhledávání podnikatelských nemovitostí na jakýkoliv soukromý subjekt se neztotožňuji a nepovažuji jej za správný. Nelze totiž zaručit objektivitu a rozsah zpracovaných nabídek v požadovaném čase investorem,“ říká dnes Kešner.

Do skupiny „kamarádů z byznysu“ patřil i Jan Hlucháň, kterého si Křížek přivedl do CzechInvestu na pozici ředitele IT odboru. S Křížkem ho spojuje vlastnický podíl ve společnosti In-Solve. Hlucháně se ČESKÉ POZICI nepodařilo kontaktovat. Jeho pracovní zařazení v CzechInvestu však mluvčí agentury Filipová potvrdila.

Autor: