Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo napíše skutečný životopis nejbohatšího Čecha Petra Kellnera?

  16:26
Nejbohatší Čech Petr Kellner v letošním úvodním slově výroční zprávy za rok 2019 nizozemské finanční skupiny PPF, kterou ovládá, jako by těm, kdo se rozhodli ho následovat a jeho směrem se orientovat, chtěl naznačit, že nejde o jakýsi sentimentální návrat do minulosti, ale o to, že každý člověk pouze v minulosti najde svou podstatu.

Finanční skupina PPF zveřejnila výroční zprávu za rok 2019, jejíž úvodní slovo napsal zakladatel a majoritní akcionář společnosti Petr Kellner. Vysíláme zmenšené náhledy. Plnou velikost si stáhnete na foto: ČTK

Zatímco redaktoři kulturních rubrik českých novin napjatě očekávali den, kdy konečně dostanou do ruky knihu Jana Nováka o životě a díle Milana Kundery, ekonomičtí novináři se stejnou intenzitou vyhlíželi, kdy jim na stole přistane výroční zpráva nizozemské finanční skupiny PPF, kterou ovládá Petr Kellner. Kniha z dílny bezkonkurenčně nejbohatšího Čecha většinou obsahuje čísla, tabulky a různé finanční ukazatele, ale ekonomové a zejména politici si ve výroční zprávě nejdříve přečtou Kellnerovo úvodní slovo.

Jeho krátké texty pro mnoho lidí, kteří jsou přesvědčeni, že Kellner je nejlepší, co v této zemi máme, představují jakýsi kompas do budoucna, ať se to týká podnikání, či politiky. Kellnera řada vysoce postavených lidí považuje za nejmocnějšího člověka v České republice, za novodobého aristokrata číslo jedna, který si prý zaslouží největší podporu a prostor. A to ve všech směrech.

Rodina, děti, zdraví a svoboda

Kellner se na veřejnosti objevuje minimálně, rozhovory už nedává, média se mu prakticky nevěnují, což je vzhledem k jeho významu pro náš stát absolutně nepochopitelné. Loni na sebe upoutal pozornost úvodním slovem ve výroční zprávě PPF za rok 2018, kde tvrdě kritizoval nebývalý nástup takzvaných pokrokových sil ve společnosti. „Pro moji generaci jsou svoboda, pracovitost, podnikavost a úcta k tradicím základními principy, na nichž jsme formovali své názory a postoje. To jsou také hodnoty, díky kterým jsme mohli vytvořit náš byznys a vybudovat firmy po celém světě.

Letošní úvodní slovo Petra Kellnera je pozoruhodné už tím, že reaguje na koronavirovou pandemii. Podle něho nová situace nutí přemýšlet, co je v životě skutečně důležité. Má to být rodina, děti, zdraví a svoboda.

Dnešní západní společnost, a zejména Evropa, je ale stále více ovládaná ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot. Novodobé ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení. Věřím, že česká společnost, která tradičně stojí především na umu a pracovitosti zdejších lidí, v takovém světě obstojí. V PPF k tomu chceme přispět,“ píše nejbohatší Čech v textu, jenž se proslavil jako Kellnerův politický manifest.

Mnozí si jej interpretovali tak, že se Kellner rozhodl financovat stranu Václava Klause mladšího, ale kdyby to byla pravda, čísla Trikolóry ve volebních průzkumech by byla úplně jinde. Letošní úvodní slovo je pozoruhodné už tím, že reaguje na koronavirovou pandemii. Na začátku uvádí, že v roce 2019 se PPF dařilo skvěle. „To ale bylo předtím, než přišel koronavir. Pro člověka, který tak jako já miluje tvořit a stavět, je nejhorší vidět úpadek a destrukci,“ píše Kellner a dodává, že nová situace nutí přemýšlet, co je v životě skutečně důležité. Podle něho to má být rodina, děti, zdraví a svoboda.

Příští prezident

Na fotografii ve výroční zprávě Kellner sedí jako skromný muž u táboráku, který bilancuje a zároveň plánuje. „Jsme skutečně velká světová firma. Svět bychom ale nikdy nedobyli bez kořenů doma v České republice. Napsal jsem to už v loňské výroční zprávě: na to, co nás formovalo, a na svoje kořeny nesmíme nikdy zapomenout,“ zdůrazňuje. Jako by těm, kdo se rozhodli ho následovat a jeho směrem se orientovat, chtěl naznačit, že nejde o jakýsi sentimentální návrat do minulosti, ale o to, že každý člověk pouze v minulosti najde podstatu.

Skupina PPF jistě udělá všechno možné, aby získala možnost vybudovat čtvrtého mobilního operátora, jistě bude připravena finančně pomoci některým státním i soukromým podnikům z krize a všichni bychom se divili, kdyby Kellner nepřemýšlel, kdo by měl být příštím prezidentem republiky.

Kellner není v žádném případě sentimentální, a jak píše, každá krize je současně příležitostí a problémy jsou od toho, abychom je řešili. Skupina PPF jistě udělá všechno možné, aby získala možnost vybudovat čtvrtého mobilního operátora, jistě bude připravena finančně pomoci některým státním i soukromým podnikům z krize a všichni bychom se divili, kdyby Kellner nepřemýšlel, kdo by měl být příštím prezidentem republiky.

A novináři by mohli jeho výzvu k návratu ke kořenům brát také vážně, protože drtivá většina lidí, kromě výjimek, jako je Václav Klaus či Miloš Zeman, už na kořeny PPF zapomněla. A bylo by též načase, aby si někdo dal tu práci a napsal skutečný životopis Petra Kellnera. Zkusí to Jan Novák?

Autor: