Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Kdo po Murínovi? O šéfovi GIBS rozhodne pětice mužů

  15:10
Lhůta pro podání přihlášek do tendru na post ředitele Generální inspekce policejních sborů vypršela. Přihlásila se do něj i pověřená ředitelka Haderková. Zájem o významné křeslo však má mít až deset lidí. Aspiranty bude vybírat komise složená z pěti mužů, kteří mají s bezpečností co do činění.

Sněmovní bezpečnostní výbor pořádalo 8. března v Praze slyšení ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. foto: ČTK

Křeslo šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) připomíná dno kráteru aktivní sopky. Dopředu nevíte, kdy z nitra vytryskne spalující magma. Poslední dva šéfinspektoři se museli z funkce hlavního hlídače policistů, celníků a Vězeňské služby poroučet po skandálech. Ivan Bílek odešel před třemi lety po kauze Vidkun, v níž policie obvinila olomouckého hejtmana, místního podnikatele a dva vysoce postavené policisty. Kvůli skutečnosti, že do případu byli zataženi i inspektoři, věc vyšetřovala policie. V dubnu skončil jeho nástupce Michal Murín. Přispěla k tomu neochota odhalit žalobcům identitu člověka, od kterého se dozvěděl o úniku citlivých informací z policejního spisu.

Poslední odchod roztočil vír otázek, co všechno odchodu předcházelo. Murín totiž naznačil, že na jeho konec nevybíravě tlačil premiér v demisi Andrej Babiš, který mu vyčítal mimo jiné hospodaření inspekce. Opozici vadilo, že k přepřahání v GIBS zavelel kabinet bez důvěry. Objevilo se i podezření, že se těmito kroky snaží Babiš ovlivnit vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Každopádně od dubna vede inspekci pověřená ředitelka Lenka Haderková.

Podle důvěryhodného zdroje LN je přitom Haderková jedním ze zájemců o uvolněné místo. Na konci května k tomu napsala pouze toto: „Váš dotaz si dovolím ponechat bez komentáře.“ Jde o překvapivý obrat. Ještě počátkem května Haderková tvrdila, že se o místo ucházet nehodlá.

„Dávám dohromady své poznatky za šest let působení, kde je identifikován problém nebo nedostatek, abych mohla panu řediteli či ředitelce navrhnout případné změny,“ řekla novinářům ke své roli. Haderková je v GIBS od jeho vzniku v roce 2012. Do května byla vedoucí legislativního a právního oddělení inspekce.

Krátce poté, co ji premiér pověřil vedením inspekce, zveřejnila na webu, čeho chce v přechodném období dosáhnout. „Přestože je tento mandát časově omezen do jmenování nového řádného ředitele GIBS, jsou před námi některé palčivé a tím i bezodkladné úkoly. Za nejdůležitější nyní považuji obnovení důvěry mezi GIBS a státními zástupci, zahájení intenzivní spolupráce se Stálou komisí pro kontrolu GIBS a nastavení ekonomických i řídicích procesů uvnitř organizace,“ uvedla Haderková.

Rada moudrých

Podle informací LN se však do tendru na příštího šéfa přihlásilo podstatně více lidí. Údajně až deset kandidátů. Aspiranty bude vybírat komise složená z pěti mužů, kteří mají s bezpečností co do činění. Jak vypadá soupiska? V komisi je šéf Vězeňské služby Petr Dohnal, generální ředitel Celní správy Milan Poulíček, šéf hasičů Drahoslav Ryba, ředitel Finančního analytického útvaru Libor Kazda a ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

„Nezlobte se, ale nebudu k tomu nic říkat. Jasno by ale mělo být během června,“ reagoval na otázky ohledně výběru nového ředitele GIBS Kazda. Ani podle premiéra Babiše, pod kterého inspekce spadá, není v současnosti co komentovat. „Řeší to výběrová komise. Nemám zatím žádné informace,“ napsal Babiš. Mlčenlivostí se ohradil i tiskový odbor Úřadu vlády.

V komisi je šéf Vězeňské služby Petr Dohnal, generální ředitel Celní správy Milan Poulíček, šéf hasičů Drahoslav Ryba, ředitel Finančního analytického útvaru Libor Kazda a ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Delší dobu se přitom poukazuje na skutečnost, že by inspekci prospěla větší míra nezávislosti především na policii. Z jejích řad se v minulosti rekrutovali klíčoví důstojníci inspekce. Jenže po letech strávených v uniformě si kromě znalosti policejní práce přinášejí i síť kontaktů na bývalé kolegy, což jde proti principu nestranného postupu GIBS.

Inspekci –minimálně podle závěrů žalobců – trápí špatná kvalita práce. Ve výroční zprávě za rok 2016 šéfžalobce Pavel Zeman poznamenal: „Nižší státní zastupitelství vznášejí opětovné výhrady k přetrvávajícím potížím v oblasti odborné úrovně policejních orgánů včetně příslušníků GIBS, u nichž se projevuje nedostatek schopností samostatně provádět prověřování, případně vyšetřování a neschopnost správně posuzovat právní kvalifikaci.“

Upozornil dále, že inspekce se často stává nástrojem pro vyřizování účtů s nepohodlnými detektivy, a to ze strany prověřovaných osob. Nejen s těmito problémy se nový šéf inspekce bude muset vyrovnat.

Článek byl v Lidových novinách publikován 29. května 2018.

Koho hlídá inspekce

Jako samostatný úřad vznikla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v roce 2012. V její pravomoci je odhalování trestné činnosti mezi muži zákona. Konkrétně hledá zločince mezi policisty a příslušníky Celní správy a Vězeňské služby.

Před vznikem GIBS se kriminalitou policistů zabývala inspekce ministra vnitra.

Jako jeden z důvodů, proč vznikl nezávislý GIBS, se často uvádí mocenský souboj o bezpečnostní složky v tehdejší vládní koalici ODS a Věcí veřejných. Zatímco občanským demokratům při dělení připadla možnost obsadit šéfa inspekce, „véčkařům“ připadl post policejního prezidenta.

V březnu 2018 zahájil premiér s ředitelem GIBS Michalem Murínem kázeňské řízení o přestupku. Kritizoval i hospodaření inspekce. V dubnu pak Murín rezignoval. Odchod do civilu zdůvodnil slovy, že pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce inspekce.

Kritici Babišovi vyčetli, že se snažil Murína skandalizovat. Vadí jim, že změny dělá vláda bez důvěry.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...