Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo vydělá na Slavii a stadionu? Spíš ostří hoši z Natlandu než filantropové

  10:56

Podle dostupných čísel udělal Natland velmi výhodný obchod. Získal výnosný stadion a ještě extrémně výhodný úvěr.

Zleva majitel Slavie Aleš Řebíček, spolumajitel Natland Group Tomáš Raška a Adam Řebíček, člen představenstva fotbalového klubu. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Po téměř dvou letech ostudy a chaosu, které působily skandální aktivity neprůhledných firem Key Investments a E Side Property, se situace kolem kdysi slavné fotbalové Slavie uklidnila. A hlavně zprůhlednila: Klub vlastní miliardář a bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček. Firmu E Side Property, která ovládá stadion v Praze v Edenu, kontroluje finanční skupina Natland Group. A nyní se podívejme na bilanci těchto transakcí.

Z hlediska perspektivy těchto investic je třeba vytknout před závorku: Zásadním předpokladem pro úspěch klubu i pro majitele stadionu je, že Slavia musí vyhrávat, na konci sezony se dostat se do horní poloviny tabulky a získat štědré sponzory. V opačném případě bude muset především Aleš Řebíček, jehož získání kontroly nad firmou SK Slavia Praha – fotbal stálo doposud více než 150 milionů korun, sahat stále hlouběji do vlastní kapsy, aby klub udržel v chodu. Otázka je, jak dlouho ho bude tento způsob mecenášství bavit.

Investice do českého klubu, který nehraje pravidelně Ligu mistrů či Evropskou ligu, lze všeobecně považovat za extrémně rizikové. Ani Sparta, která je v mnohem lepší kondici než Slavia, svým majitelům, kteří do klubu za poslední léta včetně původní investice nalili už více než miliardu korun, doposud nevydělala ani korunu. A to navíc v ideální situaci - klub i stadion mají téhož majitele.

Řebíček stadion nedostane

Aleši Řebíčkovi ale stadion Slavie nepatří a patřit zřejmě nebude. Přitom se ho v posledních týdnech snažil prostřednictvím londýnské matky společnosti E Side Property ovládnout také. Podle informací ČESKÉ POZICE Řebíček vedl jednání i s Českou spořitelnou, největším věřitelem dřívějšího vlastníka stadionu. Banka ale zjevně dala přednost řešení, které nabídl Natland.

Bulvární média přesto spekulují o tom, že stadion ovládl bývalý ministr dopravy. Řebíček už má Eden! Pod tímto bombastickým titulkem zveřejnil minulý týden článek deník Aha!, který píše, že stadion ovládla společnost Natland, kterou vlastní Aleš Řebíček. „Takže už má pod palcem i hotel a všechny služby na stadionu,“ píše deník. Řebíček by si to určitě přál, ale je to samozřejmě nesmysl.

Nezlobme se ale na bulvár. Dedukce, že Natland i v této akvizici opět jen frontuje Řebíčka, byla logická, protože při převzetí klubu se jako většinový akcionář nejdříve objevil právě Natland, který pak akcie během několika týdnů prodal Řebíčkovi. Všichni zainteresovaní předpokládali, že takový scénář se uskuteční i v případě změny vlastníka stadionu, přesněji společnosti E Side Property. Zdá se, že se mýlili.

Majitelé Natlandu jednoznačně vylučují možnost, že by se historie opakovala, tedy že stadion Řebíčkovi nakonec prodají

Podle informací ČESKÉ POZICE majitelé Natlandu jednoznačně vylučují možnost, že by se historie opakovala, tedy že stadion Řebíčkovi nakonec prodají. Je otázka, jak dlouho taková jednoznačnost vydrží. Ještě letos v květnu mluvčí Natlandu Rostislav Starý na dotaz ČESKÉ POZICE také kategoricky vyloučil, že by společnost měla o stadion měla zájem. Uplynuly čtyři měsíce a Natland najednou ovládl firmu, která stadion vlastní. Takže i v tomto případě asi platí, že nikdy neříkej nikdy.

Řebíček jistě udělá vše proto, aby stadion získal, možná učiní Natlandu nabídku, která se neodmítá. Už při převzetí klubu se ukázalo, že tento novopečený miliardář byl ochoten sáhnout do kapsy hluboko. V byznysu se říká, že když se najde trouba, který je ochoten zaplatit cokoliv, tak jen trouba si o cokoliv neřekne. A o hoších Natlandu lze tvrdit cokoliv, jen ne to, že jsou to troubové.

Stadion v Edenu na londýnskou burzu!

Natland má s nejmodernějším stadionem na území České republiky velké plány. Ty už loni spřádal i předchozí majitel arény v Edenu Vladimír Kroužecký (akcionář společnosti Key Oak Ltd., která byla matkou E Side Property) - dokonce vážně připravoval uvedení stadionu na londýnskou burzu. Tuto informaci ČESKÉ POZICI potvrdil spolumajitel Natlandu Tomáš Raška. Na otázku, proč ve firmě E Side Property s pětinovým podílem zůstává kontroverzní podnikatel Kroužecký, Raška odpověděl, že tento finančník má i dobré nápady, co se stadionem a byznysem kolem něj, jenže v minulosti prý je nedokázal dotáhnout do konce. (Zato o post generálního ředitele E Side Property zřejmě brzy přijde bývalý fotbalový reprezentant Pavel Kuka.)

Už dnes je ale podle vyjádření představitelů Natlandu jisté, že stadion ve firmě E Side Property nezůstane. Natland ho časem vyčlení do nového subjektu, pravděpodobně do nějakého fondu kvalifikovaných investorů, který bude regulován Českou národní bankou. Raška nevyloučil ani to, že oba kluby, které na stadionu v Edenu hrají (Slavia a Bohemians 1905), dostanou možnost získat v tomto fondu nepatrný podíl. O obchod a služby kolem stadionu, jako jsou například catering, marketingová servisní společnost E Side Advertising či firma prodávající vstupenky, by se pak starala jiná společnost, ale už pod dohledem manažerů Natlandu.

Podaří-li se uskutečnit nápady spojené se stadionem, investice se může Natlandu během několika let rychle vrátit

Natland ke stadionu sice nepřišel zadarmo, firma odmítá sdělit akviziční náklad, ale zřejmě nepůjde o špatnou investici. EBDITA byznysu kolem stadionu, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, se může podle informací ČESKÉ POZICE pohybovat okolo 150 milionů korun ročně. Pokud je to pravda a podaří-li se uskutečnit další obchodní nápady spojené se stadionem, investice se může Natlandu během několika let rychle vrátit.

Další filantropové - z Prahy 6 a Prahy 10

Poté, co Natland oznámil, že ovládl londýnskou matku společnosti E Side Property, automaticky se vynořila otázka, co se stane s dluhopisy E Side Property, které Key Investments nakoupila do portfolií některých pražských městských částí a různých českých měst zhruba za 190 milionů korun. Městská část Praha 6 a její dceřiná firma SNEO do těchto dluhopisů investovaly 52 milionů, Praha 10 až 117 milionů a například město Sokolov 2,5 milionu korun. „Jsme připraveni plně respektovat závazky společnosti vůči všem věřitelům, v čele s financující bankou a městskými částmi,“ uvedl Natland ve svém oficiálním prohlášení.

Dluhopisy E Side Property jsou splatné v prosinci 2024 a úročeny PRIBOR + 2,75 procent, což je u dlouhodobých obligací, v tomto případě 14 let, směšně nízká sazba. Takto úročené dluhopisy by žádný rozumný investor nikdy nekoupil. Kromě pražských městských částí.

Finančníci z Natlandu mohou filantropům ODS a ČSSD z Prahy 6 a Prahy 10 poděkovat

V překladu to znamená, že E Side Property získal od městských částí Praha 6, 10 a 13 nejlevnější úvěr, který se dá široko daleko pořídit. Pro Natland, který firmu E Side Property ovládá, je taková pozice velice výhodná: každý rok vyplatí Praze 6, Praze 10 či městu Sokolov úroky ve výši PRIBOR + 2,75 procent, což je dohromady asi 4,5 procenta. A v prosinci 2024 pak jim dluh vrátí. Z tohoto jednoduchého propočtu je snad už všem jasné, kdo na této investici hodně vydělal a kdo naopak hodně prodělal. Finančníci z Natlandu mohou filantropům ODS a ČSSD z Prahy 6 a Prahy 10 poděkovat. I prvňáček teď pochopí, proč majitelé Natlandu neuvažují o tom, že by Praze 10 nabídli vyměnit tento dluh (117 milionů korun) za podíl ve firmě, která vlastní stadion.

Dluhopisy E Side Property v hodnotě 16 milionů korun měla v portfoliu i Praha 13, ale letos na jaře se objevil zázračný investor, který zřejmě po dohodě s Key Investments cenné papíry koupil. Dodnes se neví, kdo tento trn velikosti trámu Davidovi Vodrážkovi starostovi Prahy 13 za ODS vytrhl. Lze jen doufat, že až se Natland hlouběji ponoří do účetnictví E Side Property, vyjde najevo, kdo tyto dluhopisy z portfolia Prahy 13 koupil.

Jediný faktor, který může perfektní plán Natlandu zkomplikovat, představuje Slavia. Bude-li prohrávat, zápasy bude navštěvovat stále méně lidí, zato hněv skalních fanoušků poroste a jejich reakce může být nevyzpytatelná. Stačí si vzpomenout na letošní skandál, kdy kvůli řádění fanoušků Slavie musela hrát několik západů před prázdnými ochozy. Takový scénář může ovlivnit příjmy majitele stadionu.

Vy dva jste pěkný čtyřlístek!

Váhající sponzory má o skvělých vyhlídkách přesvědčit zejména manažerský čtyřlístek ve složení bratři Řebíčkové, Miroslav Platil a František Straka

Druhý problém představuje image současného vedení klubu, které podle fanoušků vede Slavii „do zdi“, jak se dnes říká. Slavný klub má vrátit do čela tabulky a o skvělých vyhlídkách přesvědčit nespokojené a váhající sponzory zejména manažerský čtyřlístek ve složení Aleš Řebíček, Adam Řebíček, Miroslav Platil a trenér František Straka. Minulost bývalého ministra dopravy a jeho společnosti Viamont je přitom v médiích skoro každý týden zmiňována, kdykoli se píše o korupčních skandálech z let Topolánkovy vlády. Lépe na tom není ani Řebíčkův bratr Adam, který sedí v představenstvu společnosti SK Slavia Praha – fotbal. Tento bývalý policista z Teplic se údajně podílel na vydírání podnikatelů, byl obžalován z braní úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Loni byl obvinění zbaven, jenže letos v červenci krajský soud v Ústí nad Labem osvobozující rozsudek zrušil, takže Adam Řebíček bude muset k soudu znovu. Hrozí mu pět let vězení. Bratry Řebíčkovi lze nejlépe popsat slovy legendárního soudruha podplukovníka Brabce z motolské vojenské katedry Univerzity Karlovy: Vy dva jste pěkný čtyřlístek!

Pozice generálního ředitele klubu Miroslava Platila, rovněž bývalého policisty, je slabá, spekuluje se o jeho výměně. Ze zmíněné čtveřice asi největší stres nyní prožívá psychicky poměrně labilní trenér, od něhož se očekávají skvělé výsledky. Přejme mu pevné nervy!

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.