Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Kdyby cigarety nehořely aneb Jak zachovat kuřákům jejich rituál

Zprávy z EU

  9:00

Bylo by vhodné pokusit se o nějaké jiné přístupy k tabákovým regulacím, píše Petr Havel v reakci na schválení unijní „tabákové“ směrnice.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Skutečnost, že Evropský parlament v úterý přijal pozměněný, dá si říci mírnější návrh regulace tabákových výrobků, se může zdát na první pohled jako vítězství takzvané tabákové lobby. Tak jednoduché to ale není.

Schematicky řečeno: Europoslanci nezakázali fyzickou podobu cigaret (takže vyrábět a prodávat se zřejmě budou moci i nadále tenčí nebo kratší cigarety – například naše Startky bez filtru), regulace se má týkat složení tabákových výrobků (což se projevuje například deklarovaným zákazem mentolových cigaret). Možná je to jen náhoda – nicméně posun od regulace podoby do regulace složení je v zásadě pozitivní. Vše má však své ale…

Eliminace škodlivých látek

Generální změna v přístupu v boji proti negativním důsledkům kouření je určitě nutná, protože dosavadní metody regulací se neosvědčily. Jak zdražování, tak snížení veřejné dostupnosti cigaret vedlo a jistě i v budoucnosti povede vždy k nárůstu nelegální produkce tabákových výrobků, což ale nevede k poklesu počtu kuřáků, ale spíše k daňovým únikům a ztrátě kontroly nad nabídkou a distribucí cigaret.

Hlavním argumentem odpůrců kouření je přitom přítomnost karcinogenních látek v cigaretovém kouři, který končí v plicích kuřáků i kolem kuřáků sedících nekuřáků. Množství těchto látek je závislé právě na složení tabákových výrobků.Posun od regulace podoby do regulace složení cigaret je v zásadě pozitivní

Je jistě paradoxní hovořit o „zdravějších“ a „méně zdravých“ cigaretách, neboť je nepochybné, že nezdravé je jakékoli kuřivo. Stejně tak je ale paradoxní, že zatímco jiné produkty průmyslové výroby považované za škodlivé, jako jsou polycyklické aminy, benzo(a)pyren, oxid uhličitý, dioxiny a další podléhají regulaci na bázi postupného snižování produkce těchto plynů, v případě cigaret neexistuje žádná legislativa nutící výrobce cigaret ke „snižování škodlivých emisí“ z jejich produktů. Byla by to ale jedna z cest, jak riziko inhalace karcinogenních látek alespoň snížit. Přesto se o ni nikdo ani nepokusil.

Možná proto, že takové látky vznikají při kouření jako zplodiny hoření vždy. Kdyby tak mělo skutečně dojít k úplné eliminaci rizik kouření, musely by být přijaty i zákony zakazující například opékání buřtů při zahradních párty, neboť tato činnost je z pohledu karcinogenních rizik nárazově ještě horší než kouření cigaret. Podle již dříve veřejně publikované studie může například deset deka na ohni opékané klobásy obsahovat stejné množství karcinogenních látek jako 60 cigaret. Stejně tak je ale známo, že množství těchto látek vznikající zejména spalováním bílkovin lze v případě opékání a grilování částečně eliminovat přidáním koření – a zase jsme u složení směsí, z nichž se cigarety skládají.

Regulovat složení cigaret?

Optimální by přitom bylo, kdyby cigarety a vlastně všechny tabákové výrobky nehořely, a díky tomu by škodlivé zplodiny nevznikaly. To by podle všeho většině kuřáků nevadilo, pokud by byla vymyšlena nějaká simulace kouře, a spokojeni by mohli být i zdravotníci. Problém je ale – a to je možná výzva doby, inspirace pro technology a možný jiný přístup v boji proti kuřákům –, jak zachovat kuřákům jejich rituál. Nebo tento rituál nahradit jiným rituálem s obdobnými projevy, včetně nějakého „zdravého“ kouře.Optimální by bylo, kdyby cigarety a vlastně všechny tabákové výrobky nehořely, a díky tomu by škodlivé zplodiny nevznikaly

Regulace složení cigaret nicméně bude ještě hodně složitý úkol a svůj dopad může mít i do výroby potravin, respektive image některých potravinářských výrobků. Podle europoslanců by totiž měl být příslušným regulačním dokumentem takzvaný CLP (Classification, Labelling and Packaging) list, který zakazuje používání některých látek pro výrobu cigaret. Součástí tohoto seznamu látek by ale měly být podle dosavadních návrhů i látky využívané legitimně při výrobě potravin, jako je kyselina octová nebo sůl.

Podstatné přitom je, že míra rizika je prakticky u jakékoli látky dána mírou její koncentrace a množství. Předávkovat se a mít závažné zdravotní problémy je možné i v případě vitamínů. Na druhou stranu, taková kyselina uhličitá, byť to není žádné terno, je ve velmi zředěné podobě součástí všech sycených nápojů včetně nápojů pro děti a výsledná mírně nakyslá příchuť je u spotřebitelů velmi oblíbena. Poněkud degradační přítomnost té které látky na CLP listu je tak velmi relativní.

Tak či tak je docela dobře možné, že se CLP list stane předmětem konkurenčního boje nejen mezi výrobci cigaret, ale i mezi výrobci potravin. Pak ovšem bude souboj kuřáků s nekuřáky ještě složitější – a i proto by bylo vhodné pokusit se o nějaké, zatím neznámé, jiné přístupy k tabákovým regulacím.

Autor: