Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když Rampula obědvá s klíčovým členem Fischerova týmu

  20:56

Ač většinou respektujeme soukromí, považujeme za důležité o schůzce dvou významných mužů informovat. Ve veřejném zájmu.

Středa 18. července 2012, kolem čtrnácté hodiny, pražská restaurace Kogo. Vlevo Jan Novák, vpravo Vlastimil Rampula. foto: © Česká pozice, UrbČeská pozice

Ve středu kolem poledne jsme dostali do redakce „echo“ o schůzce dvou významných mužů, v centru Prahy poblíž Václavského náměstí. Ačkoli si myslíme, že i významní muži mají právo na jisté soukromí, což obvykle respektujeme, právě jména těchto dvou mužů dle našeho soudu opravňují výjimku z pravidla.

Usazujeme se v inkriminované restauraci. Vedle nás právě popíjí víno a tlumeným hlasem debatují Jan Novák a Vlastimil Rampula, někdejší ředitel Úřadu vlády a bývalý šéf Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze. Novák nyní spolupracuje na prezidentské kandidatuře expremiéra Jana Fischera. Vzhledem k současným politickým kauzám i k prezidentským volbám považujeme za důležité o schůzce čtenáře informovat, a to ve veřejném zájmu.

Vlastimil Rampula

Na začátku července rezignoval na funkci státního zástupce, ještě předtím ho z pozice šéfa pražského vrchního státního zastupitelství odvolal dnes už bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), v čemž mu dal za pravdu v půli června Nejvyšší správní soud.
Rampula byl kritizován za úmyslné zdržování ve vyšetřování některých důležitých kauz – například v případu „Gripen“. (Iniciativa Veřejnost proti korupci letos v březnu vytvořila přehled deseti Rampulou a jeho někdejším náměstkem Liborem Grygárkem „zametených“ kauz.) Rampulův konec na VSZ byl pozorovateli považován za šanci na pokračování očistného procesu české justice.    

Jan Novák

Bývalý šéf Úřadu vlády (od září 2006 do července 2010; ve funkci zažil dvě Topolánkovy vlády a posléze i „úřednický“ kabinet Jana Fischera). Dnes je důležitým členem volebního týmu zatím největšího hradního favorita Jana Fischera. Kvůli tomu musel letos v lednu opustit post náměstka Národního bezpečnostního úřadu.

Novák je někdejší spolužák lobbisty a nejlepšího přítele Mirka Topolánka Marka Dalíka, v minulosti spolu zamířili na stáž na Hrad k tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi. Novák zůstal na Hradě až do roku 2006 v pozici bezpečnostního poradce hlavy státu. Jeho jméno se v minulých letech objevovalo v souvislosti s kauzou „ProMoPro“, protože Novák byl pod smlouvou s touto firmou za Úřad vlády oficiálně podepsán. Letos v dubnu, kdy padla obvinění, však obviněn nebyl. Vyšetřování této kauzy spadalo pod Vrchní státní zastupitelství v Praze, kterému šéfoval právě Rampula.

O čem si ti dva mohli povídat? Bylo důvodem pouze neformální přátelské poobědvání? Nebo též „speciální chody“ typu vyšetřování kauzy Casa či ProMoPro? Něco s prezidentskými volbami a kandidaturou Jana Fischera? Drze jsme se zeptali. Oba byli překvapení, novinářskou „návštěvu“ nečekali. „Jsme na obědě. Proč bych něco říkal,“ sdělil pouze Rampula. Když jsme si poté oba muže ještě fotografovali, Rampula zažertoval, že jeho fotek přece mají novináři spoustu.

Zeptali jsme se také Jana Fischera, zda mu nevadí, že se člen jeho volebního týmu schází v době předvolební kampaně s Vlastimilem Rampulou. Bývalý premiér ČESKÉ POZICI odpověděl: „Nekádruji, kdo s kým poobědvá na veřejném místě, pokud nejde o něco závadného.“

V odpoledních hodinách se redakci ozval Jan Novák a nabídl, že odpoví prostřednictvím e-mailu na naše otázky. S důležitým Fischerovým mužem tedy přinášíme rozhovor.

ČESKÁ POZICE: Co bylo předmětem vaší schůzky s Vlastimilem Rampulou?

NOVÁK: Šlo o zdvořilostní oběd. S doktorem Rampulou jsem se standardně setkával v předchozích funkcích. Ptal jsem se mimo jiné na jeho budoucí působení.

ČESKÁ POZICE: Týkala se schůzka prezidentské kandidatury Jana Fischera?

NOVÁK: Ne.

ČESKÁ POZICE: Sešel jste se s Vlastimilem Rampulou kvůli vyšetřování v kauzách „ProMoPro“, „Casa“ či „Iveco“?

NOVÁK: Ne. K případu ProMoPro není třeba nic dodávat, o druhých dvou nemám informace a nezabývám se jimi.

ČESKÁ POZICE: Nepřijde vám coby odbornému poradci prezidentského kandidáta Jana Fischera „nevkusné“ scházet se během předvolební kampaně s Vlastimilem Rampulou, na jehož adresu letos v červnu předseda Nejvyššího správního soudu mimo jiné poznamenal: „Souhrn všech pochybení, byť se mohou zdát jako jednotlivosti, je třeba kvalifikovat jako porušení povinností závažným způsobem.“

NOVÁK: Nepřísluší mi hodnotit rozsudky jednotlivých soudů, ani průběh sporu mezi nyní již bývalým vrchním státním zástupcem a bývalým ministrem spravedlnosti. V tuto chvíli jde o soukromou osobu.

ČESKÁ POZICE: Bude Jan Fischer v předvolební kampani spolupracovat s Vlastimilem Rampulou?

NOVÁK: Ne.

ČESKÁ POZICE: V případě, že by Jan Fischer coby v současnosti hlavní favorit prezidentských voleb ve volbách uspěl, budete mít ambici získat na Hradě (v týmu Jana Fischera) nějakou funkci?

NOVÁK: Teď o podobných věcech neuvažuji.