Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Když se miliardář Richard Háva rozhodne promluvit

Afghánistán

  12:23

Rozhovor s bývalým šéfem Omnipolu je mediální událost, bohužel však nedostal některé zásadní otázky, například na téma církevních restitucí.

foto: © Česká poziceČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Je to další opus ze série mediálních aktivit politických příznivců Vlasty Parkanové a hlavně klíčového hráče v kauze kolem nákupu letadel Casa Miroslava Kalouska. Rozhovor, který přinesla čtvrteční MF Dnes, pravděpodobně nevznikl tak, že by investigativní reportérka listu Jana Klímová zavolala Hávovi a požádala ho o termín. Interwiev si podle všeho přál Háva.

Tento miliardář totiž zhruba před třemi týdny zavolal šéfredaktorovi ČESKÉ POZICE, že by nám chtěl poskytnout velice otevřený rozhovor. Souhlasil jsem, jenže Háva následující den řekl, že jde na nějaký zákrok do nemocnice a že se ozve až potom. Neozval se. Asi zapomněl… Vybral si MF Dnes, což naprosto chápeme, tento deník má přece jen více čtenářů než ČESKÁ POZICE. Výsledkem je, že Háva, který se médiím programově vyhýbá, dostal od listu téměř dvě celé strany. Ostatně proč ne, když takový miliardář promluví, je to mediální událost.

Notoricky známé argumenty

Již titulek rozhovoru Letouny Casa nebyly předražené. Někdo chce odstranit Kalouska je výmluvný. Co by to bylo za přítele, který by se v nejtěžších časech nezastal přítele. Je to lidské a ze strany mocného podnikatele pochopitelné.

V první části rozhovoru Háva opakuje notoricky známé argumenty na obranu miliardového armádního obchodu. Podnikatel absolutně odmítá, že by letadla byla předražená. Ostatně se tváří, že s firmou Omnipol nemá nic společného, do obchodních případů prý nezasahuje. „Už sedm let nejsem v žádných orgánech firmy Omnipol a šest let žiji ve Švýcarsku,“ tvrdí Háva.

Komu patří zbývajících 42 procent společnosti Omnipol, se neví

K tomu se sluší poznamenat, že v orgánech společnosti sice není sedm let, jenže v Omnipolu byl až do roku 2008 hlavním akcionářem, držel 58 procent. Před čtyřmi lety tyto akcie předal svým synům, každý z nich vlastní 29 procent Omnipolu. Komu patří zbývajících 42 procent, se neví, a reportérka MF Dnes se na to nezeptala.

Dalším očekávaným argumentem je, že posudek firmy American Appraisal, kterým operuje policie, není relevantní. Háva se rovněž diví, proč policie nemá oponentní analýzu a proč si pořád najímá zrovna tuto firmu s matkou v USA. Letadla Casa nejznámější český zbrojařský podnikatel chválí, jako příklad uvádí let do Mongolska s koňmi Převalského, což už je také známý argument. Nu, kdyby argumentoval tím, že casy bez jakýchkoli komplikací absolvovaly deset cest v bojových podmínkách do Afghánistánu a deset do Iráku, tak bychom také uznali, že stroje jsou v pořádku.

Další miliardář začíná hovořit jako Babiš

Richard Háva má zřejmě nevyřízené účty s Vítem Bártou z Věcí veřejných a s mocným lobbistou z ODS Tomášem Hrdličkou

Richard Háva má zřejmě nevyřízené účty s Vítem Bártou z Věcí veřejných a s mocným lobbistou z ODS Tomášem Hrdličkou. „Vít Bárta je z mého pohledu člověk, který vstoupil do politiky výhradně ze zištných důvodů, vykřikuje s výrazem fanatika ve tváři, že je nutné nás všechny pozavírat a že musíme vrátit 650 milionů korun,“ popisuje Háva poslance Věcí veřejných. Podle něj je Bárta člověk, který se živí špiclováním a nahráváním lidí a kterého dali kmotři do VV, s. r. o., jenom aby se jim lépe kradlo.

„Jsem brutálně v šoku. Jestliže na svatbě nejmenovaného zastupitele z Prahy 10 (starosta Milan Richter z ODS, který se ženil koncem června – poznámka ČESKÉ POZICE) na jistém zámku na jihu Čech (Hluboká – poznámka ČESKÉ POZICE) se nechá slyšet nějaký pan Hrdlička, že za všechno může Kalousek, a dokud tu bude, tak ten jejich perfektní systém jim fungovat nebude, tak mně nezbude než se ptát, co za tím všechno je,“ popisuje Háva zdroj útoku na Kalouska.

Miliardář také naznačuje, že policie neměří všem stejným metrem. „Nepokládám za normální, že třeba v Praze nebyla vyšetřena žádná velká kauza,“ tvrdí Háva. Pozor, už další miliardář začíná hovořit na veřejnosti jako Andrej Babiš. Kdo bude další?

Kalousek prý vadí zločincům proto, že ministerstvo financí pod jeho vedením důsledně prošetřuje velmi podivné dotace, nákupy a finanční transakce. „Skupiny, které byly zvyklé na jistotu 90. let, že se jim nemůže nic stát, se najednou monumentálně vyděsily,“ popisuje situaci Háva. Má na mysli zvýšenou aktivitu Finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí. Podle něj za jiných ministrů financí FAÚ neupozorňoval na tolik případů jako za Kalouska.

A co Dalík?

Deník MF Dnes se zeptal i na to, jak si vysvětluje, že Omnipol získal v lednu 2010 na casy ještě servisní kontrakt, který podepsal nástupce Parkanové Martin Barták. Háva na to odpovídá, že v době, kdy aktivně pracoval v Omnipolu, s Bartákem aktivně válčil. „Zdálo se mi, že nadržuje jiným firmám. A když jsem se stáhl, přestalo mě zajímat, co pan Barták dělá,“ vzpomíná si Háva.

Jenže po této odpovědi nepadla otázka, zda právě nákup letounů Casa nebyl náhodou jediným obchodem, na kterém se Omnipol domluvil s lobbistou Markem Dalíkem, který měl právě k Barákovi blízko. Možná, že se jedná o drb, ale bylo by zajímavé slyšet, co na to Háva odpoví. Škoda jen, že se k reportérce Klímové nepřidal někdo z redaktorů MF Dnes, kteří se kauze nákupu letadel Casa dlouhodobě věnovali. Asi byli na dovolené.

Kdo s kým večeří

Druhá část rozhovoru se týká Hávových podnikatelských aktivit zejména v sektoru energetiky a lesnictví. Zde už je novinářka doma. „Já jsem se hodně zamiloval do energetiky,“ odpovídá Háva, ale odmítá, že by dělal byznys s podnikem ČEZ v oblasti solárních elektráren nebo že by pro tuto společnost lobboval.

Co přesně ta odpověď znamená? Odejde Martin Roman z ČEZu nebo přijde ke stolu?

Háva dostal i hodně tvrdou otázku, proč v předvečer rezignace šéfa společnosti ČEZ večeřel v Praze v hotelu Four Seasons s Kalouskem a Martinem Romanem. „Asi je možné, že jsem byl s Mirkem Kalouskem na večeři, ale rozhodně jsem neseděl u nějakého jednání. Jestli Roman odejde, nebo přijde, mně je fakt jedno,“ odpověděl Háva. Co to přesně znamená? Odejde Roman z ČEZu, nebo přijde ke stolu? Jenže to jsme se nedozvěděli. Další stejně tvrdá otázka, zda tedy byl u večeře skutečně přítomen i pan Roman, už bohužel nepadla.

Ale otázek na téma kdo, s kým, kde a proč snídal, obědval či večeřel, je mnoho. Dalo by se například zeptat, zda je pravda, že se známý miliardář potkává na Karlštejně s manželem vicepremiérky jisté středoevropské země…

Od Chemapolu k církevním restitucím

Nakonec jsme se dozvěděli něco i o aktivitách Hávy v lesním byznysu. Ve firmě LST Trhanov prý Háva, oproti různým zaručeným informacím z trhu, podíl nemá. Majiteli firmy Václavu Junkovi prý jen půjčil sto milionů.

Pro později narozené dodáváme, že Junek byl mocným šéfem někdejšího impéria Chemapol Group, kam patřil i Omnipol. Chemapol byl v devadesátých letech budován s podporou vlád premiéra Václava Klause, státem ovládaných bank, ale i prezidenta Václava Havla, a to s ohromnými ambicemi, avšak sen o jakési české cestě průmyslu se zanedlouho rozplynul. Tento bizarní konglomerát, který byl vědomě budován takzvanou privatizací incestem, skončil v roce 1999 v konkurzu s dluhy převyšující 20 miliard korun. Kvůli tomuto krachu kupodivu nikdo nebyl zván k odpovědnosti.

„Mám Vaška Junka velmi rád, velmi mi pomohl, když mě chtěl Pavel Musela (bývalý šéf zbrojařské firmy Pamco – poznámka ČESKÉ POZICE) spolu s Milanem Černým (bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu, později generální ředitel společnosti ČEZ – poznámka ČESKÉ POZICE) dostat z Chemapolu a potažmo z Omnipolu,“ říká Háva o šéfovi lesnické firmy LST Trhanov.

Hávovi by však mohla být zcela nezakrytě položena i otázka, jakou roli přisuzuje zmíněné lesnické firmě, až politici schválí zákon o církevních restitucích. Kolik hektarů chce společnost LST Trhanov spravovat pro církve a řády z celkových zhruba 180 tisíců hektarů lesů, které se v restitucích budou vracet? To je totiž zásadní téma, o kterém s politických a byznysových kruzích hovoří. Bohužel, odpověď jsme si přečíst nemohli. Možná příště, až miliardář Háva zavolá do MF Dnes, že by rád poskytl rozhovor.

Autor: