Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Key Investments: Stane se na Praze 6 opět finanční zázrak?

  22:46

Městská část překvapivě obdržela od společnosti Cyrrus nabídku, že by odkoupila dluhopisy Via Chem Group za poloviční cenu.

foto: © Česká poziceČeská pozice

Městská část Praha 6, která kvůli dobrodružství s Key Investments drží v dluhopisech Via Chem Group zhruba 187 milionů korun, se dostala do prekérní situace. Prvního října jsou dluhopisy splatné, jenže Praha 6 a její stoprocentní dcera společnost SNEO dodnes nevědí, zda peníze z finančního majetku radnice dostanou zpět. ČESKÁ POZICE, která vývoj kauzy Key Investments podrobně sleduje, nedávno informovala, že Via Chem Group na zaplacení této částky s největší pravděpodobností nemá prostředky. Z účetních výkazů totiž vyplývá, že toho jednoduše nemůže být schopna.

Via Chem Group kromě Prahy 6 dluží i městské části Prahy 10 (asi 94 milionů) a městu Sokolov (28 milionů), ale i dalším organizacím a fyzickým osobám, celkem minimálně 309 milionů korun. Via Chem Group ovládá kontroverzní finančník Petr Sisák, který s novináři nekomunikuje.

Avšak Praha 6 ve středu 25. září překvapivě obdržela od společnosti Cyrrus, která obchoduje s cennými papíry, nabídku, že by odkoupila dluhopisy Via Chem Group za poloviční cenu. Vzhledem k takřka nulové reálné hodnotě dluhopisů jde o skvělou nabídku. Avšak právě proto, že se jedná o absolutní „dluhopisový šunt“, je extrémně podezřelá. Vzhledem k tomu, že dluhopisy koncernu Via Chem Group jsou prakticky bezcenné, není jasné, proč je Cyrrus chce koupit.

Praha 6 navíc dostala od Cyrrusu pouze dva dny na to, aby rozhodla, zda na obchod přistoupí, nebo ne. Kdyby šlo o investiční terno, tuto naléhavou podmínku by se dalo pochopit. A kdyby Cyrrus myslel nabídku vážně, neposlal by dopis těsně před splatností dluhopisů. Z nabídky dokonce ani není jasné, kolik dluhopisů hodlá Cyrrus koupit – jestli jeden, nebo celý balík.

Vzhledem k tomu, že dluhopisy koncernu Via Chem Group jsou prakticky bezcenné, není jasné, proč je Cyrrus chce koupitJeště podivnější však je, že nabídku na odkup neobdržela Praha 10, která v portfoliu drží dluhopisy za 94 milionů korun. Mluvčí Prahy 10 Jan Charvát na otázku, jak si vysvětluje, že radnice nabídku od firmy Cyrrus nedostala, nedokázal odpovědět. Zřejmě se v této kauze nehraje o dluhopisy Via Chem Group, ale o osud politiků na Praze 6, včetně někdejšího starosty Tomáše Chalupy, který před léty pustil absolutně neprůhlednou společnost Key Investments k finančnímu majetku radnice.

ČESKÁ POZICE oslovila ředitele a místopředsedu představenstva firmy Cyrrus Jiřího Běhala, který dopis pro Prahu 6 podepsal, jenže ten odpověděl, že není v práci a že odpoví později. Není nám jasné, proč si ředitel Běhal bere dovolenou v den, kdy právě končí termín pro uzavření tak skvělého obchodu jeho společnosti s Prahou 6...

Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS) v pátek, tedy v den, kdy nabídka Cyrrusu vypršela, odpověděla tomuto obchodníkovi s cennými papíry dopisem, který poslala i ČESKÉ POZICI. Starostka v ní logicky uvádí, že než se příslušné orgány radnice budou nabídkou zabývat, potřebují znát, o jaký počet dluhopisů mají zájem. Kousalíková dále odmítla šibeniční termín, který společnost Cyrrus stanovila. Starostka zároveň svolala na příští pátek, 4. října, mimořádné zasedání zastupitelstva, kde se politici budou radit o dalším postupu s nakládáním portfolia společnosti Key Investments.

Pomoc jistě nebude zadarmo

Kousalíková však nakonec paradoxně nemusí mít smůlu. Lidé kolem Key Investments, kteří jsou majetkově nebo personálně spojeni se všemi firmami, do jejichž cenných papírů tento obchodník v minulých letech investoval (Borsay, E Side Property či Via Chem Group), z nějakého neznámého důvodu, zřejmě takzvaného politicko-podnikatelského, Praze 6 vycházejí vstříc.

Naposledy se to potvrdilo v případě dluhopisů leasingové firmy Borsay, které společnost Key Investments této městské části také nakoupila do portfolia. Dluhopisy zkrachovalé společnosti Borsay měly být v lednu 2013 splaceny, leč nestalo se tak. Jenže v únoru se přihlásila neznámá a ztrátová chomutovská firma Radek International a absolutně bezcenné bondy koupila za plnou hodnotu plus zaplatila ještě část úroků! Tuto transakci starostka Kousalíková označila za zázrak. Strana zelených v Praze 6 za tento výrok navrhla udělit Kousalíkové Nobelovu cenu za ekonomii.Ten, kdo koupí dluhopisy Via Chem Group, pomůže Praze 6, jenže za tuto pomoc bude od politiků žádat neméně štědrou protislužbu

V případě dluhopisů společnosti Borsay šlo jen o 21 milionů korun, bylo však nad slunce jasné, že firma Radek International takovou částkou nemohla disponovat, na tento absolutně ztrátový obchod by jí dokonce nemohla půjčit žádná banka. Z toho vyplývá, že peníze pocházely od utajované právnické či fyzické osoby, která se z doposud neznámého motivu rozhodla vytrhnout dotčeným politikům ODS velký trn z paty.

Jenže případ dluhopisů Via Chem Group není s kauzou bondů firmy Borsay srovnatelný, jedná se o zhruba desetkrát více peněz. Je velmi pravděpodobné, že za nabídkou společnosti Cyrrus stojí klient, který když koupí, byť za poloviční cenu, dluhopisy Via Chem Group, pomůže Praze 6, jenže za tuto pomoc bude od politiků žádat neméně štědrou protislužbu, například při povolování velkých a problematických developerských projektů.

Autor:

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Manažer/ka péče o zákazníky

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč