Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus byl (bude?) dobrý předseda

  14:08

Myšlenka na návrat Václava Klause do čela ODS má ve straně řadu příznivců.

foto: © ČTKČeská pozice

Konečně je to venku. Návrat Václava Klause do čela ODS. Téma, o němž se již delší dobu mluví v kuloárech, vykopl do veřejného prostoru poslanec Petr Tluchoř: „Myslím, že je načase, abychom se přestali bát o něm nahlas mluvit, protože to je kandidát dobrý a silný. Je to Václav Klaus,“ prohlásil v interview pro Právo bývalý předseda poslaneckého klubu, jehož současný stranický šéf Petr Nečas loni v květnu vyměnil za loajálního Zbyňka Stanjuru.

Linka Klaus - Tluchoř je popravdě trochu nečekaná. Žádné politické spříznění mezi oběma pány pozorováno nebylo. Naopak. Loni Klaus považoval Tluchoře za jednoho ze strůjců loňského pokusu o rozpad Věcí veřejných, na němž údajně pracoval za zády Petra Nečase. Navíc byl vždy spojován s expremiérem Topolánkem, během jehož vedení ODS Klaus vrátil stranickou knížku. Ani v opačném gardu to není žádný idylický vztah. Europoslanec ODS Ivo Strejček bez obalu říká: „Tluchoř byl nohsled Mirka Topolánka, který Klause nikdy nemusel.“

Reakce Hradu byly stručná: Nekomentujeme. Požádali jsme o názor několik významných členů ODS. Jak interpretovat Tluchořova vyjádření? A jak pohlížejí na hypotetický Klausův návrat? Většina poslanců, europoslanců, senátorů a krajských politiků ODS, které jsme oslovili, si myslí skoro jako přes kopírák: Tluchoř si vyřizuje účty s Nečasem. Debata o alternativním kandidátovi na post šéfa ODS tři měsíce před stranickým kongresem, je podle jejich mínění logickým důsledkem osobních animozit těchto politiků.

Přesto v odpovědích zaznívala také slova, jež svědčí o tom, že v ODS se možná rozbíhají i významnější procesy.

Tluchoř se snaží rozehrát před kongresem ODS vlastní politickou hru, aby oslabil Nečasovo vedení. Téma Klause si vybral jako beranidlo

Eurposlanec Hynek Fajmon, patří do tábora, který měl ke Klausovi vždy blízko. Také on nejprve mluví o Tluchořově hře. „Petr Tluchoř se snaží rozehrát před kongresem ODS vlastní politickou hru, aby oslabil Nečasovo vedení. Téma Klause si vybral jako beranidlo.“ Dle Fajmona jde o účelovou a vnitrostranickou Tluchořovu akci.

Nicméně v širším kontextu Fajmon dodává: „Klaus byl dobrým předsedou. Nepřeji si, aby Klaus z české politiky zmizel. Je to konstruktivní hráč, který dokáže leccos zvládnout.“ Fajmon je přesvědčen, že na přelomu roku dojde k razantní proměně domácí politiky, přičemž Klaus by v ní měl rozhodně hrát významnou roli i po ukončení prezidentského mandátu příští rok na jaře. „Určitě nebude okopávat zahrádku. Rozhodně ale ani nebude politickým nepřátelům hlásit své tahy dopředu. V tomto ohledu je Václav Klaus zkušený šachista.“

Situaci v ODS reflektuje jako zralou na změny i bývalý pražský primátor, Klausův spojenec a nynější velvyslanec v Rakousku Jan Koukal. „Poslední dění ve straně — ať už jde o debatu o Václavu Klausovi, DPH nebo vyjadřování Petra Nečase, který byl verbálně vždy kultivovaný člověk — mě znepokojuje. Když se utíká k takovým slovům, to je úkaz jakési únavy, vyprázdněnosti a neschopnosti v klidu reagovat, což je dáno vyčerpaností z funkce. Nečas je ve vedení strany sám,“ řekl ČESKÉ POZICI Koukal. Myslí si, že by se do vedení ODS měli vrátit „otcové zakladatelé“. (Obsáhlý rozhovor s Koukalem přinese ČESKÁ POZICE v úterý 28. srpna.). Diskuse o návratu Václava Klause do ODS podle Koukala rozhodně nejsou výplodem poblázněné mysli, jde o dlouhodobější myšlenku uvnitř strany.

Vyjádření, které nám poskytl europoslanec Edvard Kožušník je sice lapidární, ale výmluvné. „Podle mě se jedná o zkušební balónek a podkopávání autority současného předsedy.“ Jinými slovy, Tluchoř testuje, nakolik je situace zralá.

Že jde o pokus o radikální proměnu strany, signalizují i další získané názory, například vysoce postaveného politika z Nečasova (!) Zlínského kraje. „Je to sice hypotetický návrh, ale v případě zkušeného politika, jímž Petr Tluchoř rozhodně je, považuji jeho proklamaci za impuls k zahájení vnitrostranické diskuse ve smyslu, jak dál. A Petr Nečas umí číst mezi řádky.“

Jak na to?

Panuje sice většinová shoda, že kongres ODS a hlasování o novém vedení strany předurčí především spíše horší očekávané výsledky podzimních krajských a senátních voleb. A tedy že se bude rozhodovat v čase, kdy Václav Klaus bude ještě na Hradě. I na to však existuje recept. Tluchoř v rozhovoru pro Právo představil i technické řešení Klausovy instalace do funkce předsedy ODS. Dle něj by se mohl mandát současného vedení prodloužit o další půlrok. První prodloužení odmávl stranický kongres loni v říjnu. „Pokud jsme byli schopni prodloužit jeho volební období o půl roku, nic by jistě nebránilo, aby podzimní kongres toto učinil ještě jednou do doby, než bude Václav Klaus takzvaně volný,“ uvedl Tluchoř.

V této otázce nalezl bývalý předseda poslanců ODS pochopení u velvyslance Koukala. „Ano, bylo by to možné. Procedurálně Tluchořův návrh není špatný,“ řekl ČESKÉ POZICI Koukal.

A konečně by bylo škoda nezmínit ještě pohled, jenž zasazuje Tluchořovy výroky o Klausově angažmá do zcela jiného kontextu. „Lépe míti Klause uvnitř než venku,“ konstatoval pod příslibem anonymity zdroj ČESKÉ POZICE z Tluchořova okolí. Narážel tím na možnost, že by se zakladatel ODS Václav Klaus mohl také uplatnit v jiné politické formaci.

Autor: