Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klausova jihočeská mise: testuje expředseda návrat do ODS?

Evropa

  21:38

Chystané vystoupení Klause v Českých Budějovicích, regionu prvního místopředsedy ODS Kuby, zalarmovala premiérovy spojence.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Bývalý prezident Václav Klaus se chystá do jižních Čech. V pondělí 20. května promluví k občanským demokratům na ideové konferenci v Českých Budějovicích. Jde o první veřejné vystoupení zakladatele ODS na vnitrostranické půdě poté, co se v roce 2010 na kongresu strany vzdal funkce čestného předsedy.

Na jinak banální zprávě jsou pozoruhodné dvě věci:

  • Původním tématem setkání byla příprava východisek pro volby v roce 2014, a to pro školství a zemědělství. Jenže ve čtvrtek po poledni přišel straníkům v jižních Čechách e-mail, v němž se oznamuje, že na setkání vystoupí Klaus s referátem o „Současné ekonomické situaci v ČR v návaznosti na ekonomiky Evropské unie“.
  • Příznivci Václava Klause přemýšlejí, jak by využili osobu otce zakladatele v nadcházejícím období. Již delší dobu se spekuluje o jeho možném angažmá v Evropském parlamentu.
O školství, anebo o EU?

Zajímalo nás, jak se původně regionálně laděná akce zvrtla v debatu o české ekonomice ve vztahu k EU. „Očekával jsem, že to bude konference k přípravě volebního programu, ve čtvrtek jsem zjistil, že to bude vlastně přednáška Václava Klause, po níž přijde diskuse,“ neskrýval pro ČESKOU POZICI překvapení občanský demokrat z jižních Čech, jenž si nepřál být jmenován.

„To není přednáška. Je to řádně svolaná ideová konference, na níž jsme pana prezidenta pozvali, a on pozvání přijal už 3. května na slavnostním koncertě v Českém Krumlově. Tím, že tam přijede pan prezident, tak tam uděláme ekonomickou část v rámci konference. Myslím si, že je to mnohem zajímavější, než se bavit o školství,“ vysvětli ČESKÉ POZICI náhlou změnu Tomáš Jirsa (ODS), senátor a starosta Hluboké nad Vltavou.

Šéf jihočeské ODS, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který patří mezi Klausovy favority uvnitř strany, pro Právo uvedl: „Dlouhodobě jsme hledali možnost, jak by pan profesor Klaus mohl promluvit k členské základně. Považuji ho za člověka, se kterým bychom jako s otcem zakladatelem a tvůrcem ideových principů diskutovat měli.“

Kam s Klausem?

Když jsme se pokusili nahlédnout pod povrch politického štěbetání, narazili jsme na konstatování: Klaus objíždí regiony, aby si otestoval, jakou podporu má. A to zvláště po krajně negativní reakci na jeho prezidentskou amnestii, která mu podstatně srazila popularitu u veřejnosti i v samotné ODS.

„Do podzimního kongresu ODS je ještě hodně daleko. Klaus se nebude nikam cpát, chce přijít k hotovému.“Z rozhovorů s politiky ODS však vyplynulo, že Evropský parlament pro Klause nepředstavuje příliš lákavé zaměstnání, mnohem raději by zůstal činný v Česku. Zřejmě by coby známý euroskeptik měl omezenou možnost usednout ve vysoké funkci v europarlamentu. Jeho odpůrci by se o to jistě aktivně postarali. Pokud by se však přeci jen rozhodl strávit část života mezi Bruselem, Štrasburkem a Prahou, určitě by stanul coby jednička kandidátky před šéfem europoslaneckého klubu Janem Zahradilem.

Myslí si tedy Klaus na místo předsedy ODS? „Do podzimního kongresu ODS je ještě hodně daleko. Klaus se nebude nikam cpát, chce přijít k hotovému,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj z ODS.

Okénko v diáři a Kubův útok

Při zjišťování okolností vzniku akce v Českých Budějovicích jsme se dostali i ke dvěma úsměvným historkám:

  • První popisuje, jak se Klausovo vystoupení domlouvalo. V úterý 14. května se setkal Václav Klaus s prvním místopředsedou ODS Kubou, který již před půlrokem tehdejšímu prezidentovi nabídl, aby se po skončení svého mandátu na Hradě stavil v jižních Čechách. Klause se Kuby zeptal, kdy by měl k Jihočechům zavítat. „Přijeďte v pondělí, to máme ideovou konferenci,“ řekl prý Kuba. A Klaus? „To v diáři nic nemám. Přijedu,“ odvětil údajně exprezident. Jeho reakci v kuloárech následně okomentoval jeden zasvěcený straník slovy: „On by určitě mohl i v úterý, ve středu, čtvrtek a pátek.“
  • Druhá story. Po zveřejnění informace o Klausově cestě do Českých Budějovic zavládla v okolí premiéra Petra Nečase panika. Lidé z hlavní kanceláře ODS a Strakovy akademie rozjeli pátrání, co za tím vězí. Proč Klaus vystupuje na první akci právě v regionu prvního místopředsedy strany, o němž se spekuluje jako o možném příštím šéfovi občanských demokratů, honilo se prý v hlavách Nečasových spojenců, kteří sondovali, zda jde o útok na jejich šéfa.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!