Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Klíčové kontakty Fischerovy klíčové úřednice: exministři Němec a Slamečka

  9:37

Vypadá to, že hlavním personalistou Jana Fischera je bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Veronika Kramaříková, Pavel Němec a Gustáv Slamečka. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ministerstvo financí, Česká pozice, ČD CargoČeská pozice

Vzhledem ke způsobu ustavení a problematickému mandátu si vláda Miloše Zemana vedená premiérem Jiřím Rusnokem zasluhuje zvýšenou pozornost. Nejde jen o postavy ministrů, ale i vysokých úředníků, které si Zemanova vláda na své resorty přivedla. ČESKÁ POZICE už popsala například příběh nejbližšího Rusnokova spolupracovníka, šéfa sekce odborných agend Úřadu vlády Karla Štogla. Zabývali jsme se také osobou Lubomíra Tomana, náměstka ministra financí. Dnes se budeme věnovat témuž úřadu, tentokrát Veronice Kramaříkové, ředitelce kabinetu Jana Fischera.

Jako by nejsnazší cesta k významné pozici u ministra financí Jana Fischera vedla přes dřívější angažmá související s Fischerovou vládou v letech 2009 až 2010. Nejde jen o tehdejšího exministra dopravy Gustáva Slamečku, který nyní funguje jako Fischerův poradce. Se Slamečkou přicházela pracovně do styku i nová šéfka Fischerova kabinetu Veronika Kramaříková a její manžel Roman Kramařík byl dokonce Slamečkovým náměstkem.

Kramaříková vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze (na fakultě mezinárodních vztahů) a do státní správy poprvé nahlédla už coby šestadvacetiletá. Na ministerstvu pro místní rozvoj, které v letech 2002 až 2004 řídil Pavel Němec, pracovala jako šéfka personálního odboru. V roce 2004 se Němec přesunul na resort spravedlnosti a Kramaříková ho tam následovala – pro spravedlnost pracovala jako projektová manažerka PPP projektů.

Odtud zamířila na Ředitelství silnic a dálnic. To už bylo v době vlády Mirka Topolánka, kdy byl ministrem dopravy Aleš Řebíček; Kramaříková pracovala na ŘSD jako poradkyně a projektová manažerka na projektu dálnice D3. (O PPP projektech resortů spravedlnosti i dopravy psala ČESKÁ POZICE například v textu Další fiasko PPP projektu: 25 milionů za věznici, která nebude.)

Právě z pozice manažerky v ŘSD spolupracovala Kramaříková s tehdejším šéfem Státního fondu dopravní infrastruktury Gustávem Slamečkou. „Seznámili jsme se právě díky spolupráci na PPP projektech. Ovšem opětovné setkání na ministerstvu financí bylo pro nás pro oba překvapením,“ říká dnes Kramaříková.

Spolupráce její rodiny se Slamečkou pokračovala i za Fischerovy vlády. Roman Kramařík nastoupil na Slamečkovo ministerstvo dopravy jako náměstek s úkolem řešit situaci v Českých aeroliniích, dotáhnout vyvlastňovací zákon a připravit strategii PPP projektů. V listopadu 2009 ovšem z tohoto postu po čtyřech měsících odešel – což tehdy zdůvodňoval tím, že počítal jen s mandátem do předčasných voleb, které se nakonec neuskutečnily. Především díky zákonu o vyvlastňování přicházel Kramařík do styku i s tehdejším premiérem Janem Fischerem.

„Prvně jsem se s Janem Fischerem setkala na jeho lednové narozeninové oslavě. Od té doby jsme se občas vídali, a profesně i lidsky jsme byli na stejné vlně.“

Když se Jan Fischer v roce 2012 vrátil z působení v Evropské bance pro obnovu a rozvoj a zahájil prezidentskou kampaň, obě rodiny se začaly stýkat i soukromě. „Prvně jsem se s Janem Fischerem setkala na jeho lednové narozeninové oslavě. Od té doby jsme se občas vídali, a profesně i lidsky jsme byli na stejné vlně,“ popisuje Kramaříková. Nabídku na angažmá na ministerstvu financí prý dostala hned poté, co bylo o Fischerově funkci rozhodnuto. „Požádal mě o pomoc, věděl, že znám státní správu a že mi může důvěřovat,“ říká nová šéfka kabinetu s tím, že nabídku přijala i z důvodu její časové ohraničenosti. „Počítala jsem s tím jako s takovým letním angažmá, teď už se zdá, že se to o pár týdnů protáhne.“

Otázka střetu zájmů

Jak v srpnu upozornila MF Dnes, Kramaříková byla šest let spolumajitelkou firmy EuroAssist, která radí s veřejnými zakázkami nebo se získáváním státních dotací. Angažmá u Fischera zavánějící střetem zájmů proto kritizovala například Transparency International. „Pro její firmy znamená tato pozice na ministerstvu financí obrovskou výhodu na trhu,“ řekl MF Dnes v citovaném článku právník TI Radim Bureš.

Sama ředitelka kabinetu se tomu však brání. „Spekulace o střetu zájmů odmítám. Pokud by mé působení na ministerstvu financí trvalo déle, než bude trvat současný mandát, tedy několik týdnů, pak bych prodala své podíly v obou firmách. Jan Fischer o mých podílech ví a zavázala jsem se, že ani jedna z firem nebude jakkoliv spolupracovat s ministerstvem nebo jeho podřízenými organizacemi,“ říká Kramaříková.

Stejně tak odmítá, že by na resortu mohla zvýhodňovat svého manžela, který figuruje v advokátní kanceláři Johnson Šťastný Kramařík. Ministerstvo financí přitom už v nejbližších týdnech čekají tvrdé právní souboje například se solárními investory, kteří se rozhodli zažalovat český stát kvůli zavedení solární daně. „Vylučuji, že by manželova advokátní kancelář spolupracovala s ministerstvem financí,“ tvrdí Kramaříková. Podle šéfky ministrova kabinetu je vyloučené i to, že by manžel zastupoval některého z klientů advokátní kanceláře v případném sporu s ministerstvem, když ona sama disponuje informacemi od samotného ministra. „Nedopustím, abych Jana Fischera dostala do nějaké situace hrozící střetem zájmů. Taková byla i naše dohoda při nástupu na ministerstvo,“ říká Kramaříková.

V okolí Jana Fischera nejde o první osobu, která je spjata s Pavlem Němcem. S bývalým ministrem spravedlnosti, kterému se v době Fischerovy vlády úspěšně dařilo získávat lukrativní zakázky (shodou okolností právě na jeho bývalém resortu, řízeném tehdy Danielou Kovářovou), úzce spolupracoval i jeden z nejvýraznějších Fischerových sponzorů Daniel Paĺko z firmy BSP Lawyer Partners. Kramaříková však odmítá, že by její současné angažmá na financích mělo s Němcem cokoliv společného.