Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Knetigův případ se vrací ke státním žalobcům. Mají jej došetřit.

  17:28

Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který zastavil stíhání Martina Knetiga pro nepřímé úplatkářství.

Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který zastavil stíhání exporadce bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martina Knetiga pro nepřímé úplatkářství. ČTK to potvrdila mluvčí obvodního soudu Michaela Wenzlová.

Podle mluvčí pražského městského soudu Martiny Lhotákové dospěl soud k závěru, že zastavení trestního stíhání bylo předčasné. Předložené důkazy z přípravného řízení nejsou podle ní dle trestního řádu použitelné, protože byly opatřeny ještě před zahájením trestního stíhání, nebo v rámci jiných trestních řízeních. Proto městský soud vrátil případ státním zástupcům k došetření.

Podle státních zástupců Knetig požadoval po Vladimíru Jeřábkovi, členu představenstva Komerční banky, aby peněžní ústav dal sponzorský dar ODS za to, že Státní fond životního prostředí (SFŽP) právě v něm uloží část svých miliardových úložek. Na možnou korupci upozornil policii bývalý šéf SFŽP Libor Michálek. Po zveřejnění aféry Drobil odvolal Knetiga a rezignoval na funkci ministra, zůstal však místopředsedou ODS. O místo však přišel i Michálek.

Knetigovo stíhání zastavil Obvodní soud pro Prahu 1 letos v říjnu. Pouhý týden poté, co dostal případ od Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1. ČESKÁ POZICE získala od důvěryhodného zdroje informaci, že soud o zastavení stíhání rozhodl na základě skutečnosti, že jediný svědek policie popřel, že by byl spáchán trestný čin. Státní žalobci však podali na postup obvodního soudu stížnost, protože byli přesvědčeni, že policie shromáždila dostatek důkazů. Tím se případ dostal k městskému soudu.

Související články:

Autor: