Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Kolaps civilizace dohnal svého věrozvěsta – egyptologa Bártu

  14:55

Něco se děje. Egyptologie a japanologie, dva obory, jejichž prestiž přesahuje hranice České republiky, mají problém.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

„Nacházíme se ve fascinující době, kdy se můžeme dočkat změny paradigmatu – ze stávající situace našeho, ale i jiných států vyplývá, že jejich aktuální situace je nereformovatelná,“ napsal egyptolog Miroslav Bárta před dvěma lety v podnětném článku pro ČESKOU POZICI o kolapsech civilizací.

Nyní to vypadá, že kolaps naší civilizace dohnal i svého věrozvěsta. Tím je na první pohled možná ne tak závažná zpráva o neudělení akreditace pro navazující magisterské studium egyptologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ale rozhodnutí, je-li definitivní, bude mít dalekosáhlé následky, které nejspíše sahají daleko za horizont uvažování akreditační komise.

V konečném důsledku mohou čeští egyptologové přijít třeba i o licenci k bádání v Abúsíru a výsledkem bude ona změna paradigmatu – obor zajde na úbytě a možná z něj vzejde něco nového. Nebo také ne.

Rozhodnutí budou mít dalekosáhlé následky, které nejspíše sahají daleko za horizont uvažování akreditačních komisíVezměme ještě druhý příklad z akademického světa, o němž informujeme ve stejný den: na Filozofické fakultě nemá být otevřen exkluzivní obor Japonských studií. Zase jsou tu nějaké, pro (jinou akreditační) komisi bezpochyby zásadní námitky, proč studia napřesrok neotevřít, protože podle jakési strategie něco nesplňují. Důsledek, který hodnotící úředníci nedomýšlejí? Nebude-li výuka, skončí privilegovaný vztah Univerzity Karlovy a japonského císařství, respektive The Japan Foundation, která k nám vysílá japonské lektory na své náklady. Domýšlet by se dalo samozřejmě dál a dál.

Něco se děje. Dva obory, jejichž prestiž přesahuje hranice České republiky, mají problém. Možná jejich zástupci něco podcenili, možná narážejí na záměrné nepochopení, možná obojí. Ve fungujícím státu by měly přežít právě ony japanologie a egyptologie, ne jejich méně úspěšní konkurenti. Máme tedy dva konkrétní příklady, že se stát chová divně.

Jako by se úřady, v tomto případě akreditační komise, slovy profesora Bárty jen tvrdošíjně snažily „vylepšovat“ současné, značně ochabující struktury. Aby udržely při životě neudržitelné. Což je špatně.

Anebo je to jinak a v případě našich úspěšných oborů již začala fáze dekonstrukce vadného systému a jeho nahrazení novým. Žijeme skutečně ve fascinující době.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...