Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komu by se nehodily předčasné volby? Okamurovi, Babišovi a spol.

  14:06

Volby letos na podzim by nahrály sociálním demokratům a komunistům, kteří by mohli z velké části získat protestní voliče.

Předčasné volby letos na podzim jsou jednou z variant řešení pádu Nečasovy vlády. Nezabývejme se teď politickými stranami, které jsou zastoupeny ve sněmovně (ODS, TOP 09, LIDEM, ČSSD, KSČM), a podívejme se na subjekty, jež po sněmovně pokukují – lidovci, zelení, svobodní, Paroubkův LEV 21, Suverenita a hnutí Andreje Babiše či Tomia Okamury. Ač to nahlas šéfové těchto projektů a stran nechtějí přiznat (tedy až na jednu výjimku), předčasné volby by mohly představovat významnou trhlinu v jejich plánech.

Atmosféra dnešní doby jim přeje: lidé byli v posledních dnech svědky „show“, která plošně poničí důvěru veřejnosti v politiku na dlouhou dobu. Různé kauzy a průšvihy v tomto volebním období umazaly preference stranám jak na levici, tak na pravici. Prostor pro menší strany a protestní hnutí tu existuje. Chce to však viditelnou kampaň, a to zejména v případě nově vzniklých projektů (Babišovo ANO 2011, Okamurův Úsvit přímé demokracie).

Pokud by se měly konat volby již letos na podzim (zhruba v září), Okamura či Babiš budou mít jen málo času na to, aby na sebe v kampani dostatečně upozornili. Okamura je se svým hnutím Úsvit teprve v počátcích budování, dotvořit jej, sehnat dostatek financí a představit kvalitní kandidáty během zhruba dvou a půl měsíců by byl takřka nadlidský úkol. Naopak předčasné volby by nemusely uškodit KDU-ČSL a SPOZ, které se dlouhodobě pohybují v průzkumech nad pěti procenty, zemanovcům k tomu navíc fouká do plachet jejich čestný předseda na Hradě.

Politolog Pavel Šaradín z olomoucké katedry politologie ČESKÉ POZICI napsal, že šanci by v předčasných volbách měli jen lidovci a zemanovci, naopak Babišovo a Okamurovo hnutí by dle něho přeci jen ještě potřebovalo nějaký čas na přípravu. Babiš redakci sdělil, že by preferoval volby v řádném termínu.

Volby letos na podzim by naopak mohly nahrát sociálním demokratům a komunistům, kteří by mohli z velké části získat protestní voliče (tedy pokud se například neukáže, že jsou tito politici do nějaké kauzy kolem Jany Nagyové a spol. rovněž namočeni). Okamura i Babiš budou pro ČSSD i KSČM konkurencí, která bude cílit mimo jiné na levicové voliče.

ČESKÁ POZICE v pondělí oslovila lídry menších stran a nových hnutí s dotazem, jaký termín voleb preferují (zda předčasné nebo v původně plánovaném termínu za rok v květnu), a zda by byli v případě předčasných voleb připraveni jít do kampaně.

  • Předseda SPOZ Zdeněk Štengl: „Prosím, v současné době je na tahu podle Ústavy pan prezident a my budeme respektovat jeho rozhodnutí. Jsme připraveni na všechny varianty.“
  • Předseda LEV 21 Jiří Paroubek: „Přizpůsobíme se oběma variantám.“
  • Zakladatel hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura: „Pokud bych měl na výběr rok času na hnutí a kampaň, anebo volby bez dlouhé přípravy, volíme volby ihned. A to proto, aby PR agentury během roku nevytěsnily dnešní skandály vládnoucí garnitury. V současné atmosféře věřím, že bude i vysoká volební účast, že k volbám přijdou i ti, co obvykle nevolí, a takto vzešlý parlament bude mít větší legitimitu. Neplánuji polepit republiku billboardy – do voleb chceme jít s myšlenkou systémových změn, které zvýší osobní odpovědnost politiků i občanů a stabilizují vlády. V prvé řadě je to zákon o referendu, v němž by občané sami rozhodli, jaké ty další změny mají být. K podpoře těchto změn vyzývám i všechna hnutí a strany.“
  • Předseda zelených Ondřej Liška: „Preferujeme předčasné volby, neboť situace je neúnosná, bez ohledu na to, co je pro koho výhodnější. Odpovědnost nenese jen potápějící se Nečas se svou ODS, ale i pánové a dámy z TOP 09, kteří na rezolutní ‚ne‘ buď nemají odvahu, nebo jim korupční bahýnko z nějakého důvodu vyhovuje.“
  • Předseda ANO 2011 Andrej Babiš: „Samozřejmě řádné.“
  • Předseda lidovců Pavel Bělobrádek: „Předčasné. Už asi dva roky.“
  • Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach: „„Jsme připraveni kdykoliv vyhlásit primárky pro volby do sněmovny, vybrat nejlepší kandidáty a kandidovat s programem štíhlého státu svobodných občanů, kde je z podstaty jen malý prostor pro korupci a velký prostor pro svobodnou aktivitu občanů.“
  • Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková: „Na předčasné volby je Suverenita připravena.“