Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Konec digitálního tržiště s drogami? Ani náhodou!

  7:47

Mnohem zajímavější než zátah na web Silk Road je, zda zatčení Rosse Williama Ulbrichta znamená konec podivné internetové éry.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Necelého 2,5 roku bylo internetové tržiště Silk Road nejhůře utajovaným tajemstvím hlubokého webu. Stránka, na které lze nakupovat a prodávat drogy on-line stejně jednoduše jako jinde knihy, oblečení či kosmetiku, za dobu svého působení vygenerovala obrat více než 1,2 miliardy dolarů. Téměř přes noc se z tržiště chráněného koktejlem anonymizačních softwarových systémů, asymetrické kryptografie a sofistikované struktury uživatelského feedbacku stal miláček darknetu.

Jenže úspěch se neodpouští. A už vůbec ne, je-li založen na prodeji zakázané literatury, falešných řidičáků a pasů a hesel na všechny možné i nemožné pornostránky a 2476 druhů drog. Proto když ve středu odpoledne internet zahltily zprávy, že americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zatkl vlastníka serveru – 29letého Rosse Williama Ulbrichta (internetové komunitě doposud známého pouze pod přezdívkou Dread Pirate Roberts neboli DPR) –, překvapilo to jen málokoho.

Americká prokuratura Ulbrichta obvinila ze spiknutí v obchodování s drogami, z hackerství, praní špinavých peněz a dokonce z pokusu o nájemnou vraždu. Mnohem zajímavější než budoucnost absolventa Texaské univerzity však v následujících dnech bude hledání odpovědi na otázku, zda tyto události znamenají konec podivné internetové éry, kdy jeden muž jen díky počítači dokázal z pohodlí svého pokoje vybudovat miliardový byznys a dva roky tahat americkou vládu za nos.

Budoucnost internetového podsvětí

Mračna oznamující příchod sezóny bouří se nad paralelním informačním vesmírem známým také jako darknet stahovala už nějakou dobu. Zátah na Silk Road proto zase až tolik nepřekvapil, jak by se z dnešního, mírně hysterického mediálního pokrytí kauzy mohlo zdát.

Zatímco někteří v zásahu proti Silk Road spatřují konec jedné digitální éry, jiní se už dnes radují z nových možnostíAmerický Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) totiž do infrastruktury Silk Road zřejmě pronikl již v červenci 2013, kdy jeho zaměstnanci zkonfiskovali jedenáct bitcoinů (v té době zhruba 814 dolarů) od muže ze Severní Karolíny. Ten byl následně v souvislosti se svým působením na digitálním tržišti obviněn z porušování protidrogového zákona Controlled Substances Act.

Navíc minulý týden své brány zcela nečekaně uzavřel nejnovější hráč na trhu Atlantis, jehož ambiciózní a otevřená reklamní kampaň v uplynulých měsících připomínala spíše dynamický start-up ze Silicon Valley než internetové drogové podsvětí. Než však správci novodobé Atlantidy navždy zmizeli v mlze nul a jedniček, uživatelům rozposlali zprávu, v níž zmiňovali obavy z blížícího se zásahu mužů zákona.

Říká se, že největší znalci žen jsou meteorologové, protože bouře pojmenovávají dívčími jmény. Bouře je sice stejně nevyzpytatelná jako hněv ženy, ale naštěstí i stejně pomíjivá. Zatímco někteří v zásahu proti Silk Road spatřují konec jedné digitální éry, jiní se už dnes radují z nových možností. Pomyslnou pochodeň od DPR převzal Backopy, majitel až donedávna třetího nejvýraznějšího tržiště v hlubinách sítě Tor – Black Market Reloaded.

 

Třetí se směje

Black Market Reloaded, který vznikl krátce po veleúspěšném startu Silk Road, nedávno oslavil druhé narozeniny. Jen letos v dubnu se prostřednictvím této služby prodalo zboží v hodnotě sedmi set tisíc dolarů. Navzdory tomu zůstává nejméně nápadným subjektem dnes již neexistujícího triumvirátu, což se může stát jeho výhodou.

Již dnes se množí informace, že servery společnosti Black Market Reloaded jen stěží rozdýchávají nápor exulantů ze Silk RoadKmotr internetového podsvětí Dread Pirate Roberts se totiž časem proměnil v kyberprostorovou celebritu první třídy a v bezpečí sítě Tor dokonce občas hostil vlastní knižní klub, během nějž svým obdivovatelům představoval nejnovější libertariánskou literaturu. (Zřejmě nechtěně tím napodoboval legendárního kolumbijského kokainového kovboje Pabla Escobara, který se také vyznačoval neutuchající touhou po obdivu široké veřejnosti, což nakonec vedlo k jeho záhubě.) Backopy však vždy trval na tom, že je pouhým dělníkem ve strojovně, jenž se stará, aby loď plula dál.

A tak zatímco prodejci zavírají své virtuální krámky a část internetové komunity se utápí v paranoie, kde všude mohla nedopatřením zanechat svou digitální stopičku, Bacopy pouze suše prohlásil, že je mu „kolegy“ líto, protože byl vždy dobrým soupeřem. Zároveň však zdůraznil, že jeho zaměstnanci udělají vše, aby Black Market Reloaded udržel „business as usual“. A doma si možná mne ruce, protože v příštích dnech a týdnech může očekávat rapidní nárůst návštěvnosti. Již dnes se množí informace, že servery společnosti jen stěží rozdýchávají nápor exulantů ze Silk Road.

Nečekané popularitě se zajisté bude těšit také Sheep Marketplace, další, i když méně známý obchodník se zakázanými látkami. „Pro nás Silk Road nebyl pouze konkurentem, ale především obrovskou inspirací,“ napsali majitelé stránek. A dodali: „Nahradit Silk Road zajisté nebude snadné, ve svých plánech ale budeme pokračovat.“

Sheep Marketplace pro jistotu posílil servery a zaměstnancům v technické podpoře přikázal, aby odpovídali na všechny dotazy zákazníků – a to non stop. Ostatně jak Black Market Reloaded, tak Sheep Marketplace na rozdíl od Silk Road neprodávají jen drogy, ale i zbraně různých druhů.

Pilíře bezpečnosti

Zásadní otázkou hlubokého webu ale není, zda a kdo dokáže nahradit Silk Road, nýbrž zda nadále můžeme důvěřovat anonymizační schopnosti dvou nejdůležitějších pilířů bezpečnosti internetových obchodů s drogami – síti Tor a kryptoměně bitcoin?

Tor

Anonymně distribuovaná síť, na niž je třeba mít speciální prohlížeč a která svým uživatelům garantuje, že jejich internetovou aktivitu nebude moci nikdo sledovat.

Bitcoin

Stále populárnější počítačová kryptoměna, kterou v roce 2008 vytvořil anonymní japonský programátor používající pseudonym Satoši Nakamoto. Na rozdíl od ostatních dnešních měnových systémů nemá žádnou centrální autoritu – centrální banku –, která by digiměnu vydávala, spravovala a starala se o ni. Veškeré finanční operace se odehrávají v P2P síti a chrání je silná kryptografie.

Řada studií již v minulosti ukázala, že i služby, jako je Tor a bitcoin, mají své mouchy

Reportér stránky Gawker Adrian Chen, který v roce 2011 jako první o „eBayi drog“ informoval, se obává, že události uplynulých dnů se velmi rychle mohou proměnit v labutí píseň darknetu. „Kdo dnes ještě opravdu věří, že by na Toru mohl jen tak dělat ilegální věci?“ ptá se Chen na Twitteru. Ještě emocionálnější byl Chuck Schumer, newyorský senátor, který od Chenova prvního článku před dvěma lety volá po „konečném řešení“. A dnes vesele tweetoval: „Sajonara Silk Road!“

Jejich skepsi, případně nadšení, se nelze divit. Řada studií totiž již v minulosti ukázala, že i služby, jako jsou Tor a bitcoin, mají své mouchy. Nedávno  whistleblowerem Edwardem Snowdenem zveřejněné dokumenty prostřednictvím britského deníku The Guardian navíc poukazovaly na skutečnost, že používáním Toru se zvyšuje pravděpodobnost, že data dotyčného bude po orwellovsku shromažďovat americká Národní bezpečnostní agentura (NSA). A nejmenovaný mluvčí FBI ve středu řekl magazínu Forbes: „Mělo to být jakési neviditelné tržiště. No, a my jsme ho zviditelnili. Když jste dělali s Ulbrichtem rozhovor, řekl, že nikdy nebude zatčen. FBI ale nikdo neunikne. Najdeme si vás.“

Konec darknetu?

Je však nutné připomenout, že za zkázu Silk Road nemůže Tor, ale Dread Pirate Roberts, který překvapivě často při svém byznysu používal vlastní jméno i osobní e-mail. Aktuálně neexistuje žádný důvod se domnívat, že by byla síť Tor jakýmkoliv způsobem zkompromitovaná – až na skutečnost, že je její nejprominentnější uživatel za mřížemi.

Lze počítat s tím, že zatčení Dread Pirate Robertse odradí od sítě Tor řadu mainstreamových uživatelů – alespoň načas

I agent FBI Christopher Tarbell v trestním oznámení přiznává, že anonymizaci sítě Tor nelze prolomit. Lze však počítat s tím, že zatčení DPR odradí od sítě Tor řadu mainstreamových uživatelů – alespoň načas. Trh s drogami, zbraněmi a dalším ilegálním zbožím ale svého prvního bosse určitě přežije.

Svědčí o tom i reakce komunit okolo bitcoinů a Toru, které konec Silk Road oslavují. Spousta fanoušků digitální měny totiž tržiště považuje za ostudu, která nadějné měně kazí reputaci, a vyzývá vládu USA k radikálním zákrokům proti ní. Uživatelé Toru zase doufají, že si svět po zatčení DPR uvědomí, že softwarový systém zajišťující anonymizaci neslouží pouze internetové narkomafii, ale i politickým aktivistům, novinářům, whistleblowerům a vládám celého světa.

I kdyby však masivní exodus nastal, dnes mnohamiliardovou ekonomiku darknetu to na lopatky zaručeně nepoloží. Právě v tuto chvíli totiž někde sedí provozovatelé Sheep Marketplace, Black Market Reloaded a řada dalších nadšenců, kteří usilovně přemýšlejí, jak celý systém předělat. Hluboký web nezemře. Jen se ponoří o trochu hlouběji.