Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec turistického „teroru“?

Nálepka z Prahy před Karlovým mostem proti AIRBNB. foto: István Léko

Díky – nebo spíš kvůli – koronakrizi lze dnes sehnat podnájem v Praze 1 za předkrizovou cenu garsonky v paneláku. Pronajímatelé, jako je Airbnb, doufají v návrat turistů – 15 tisíc volných podnájmů však bytovou situaci v metropoli nezachrání. Virus jak přišel, tak odejde a problémy nevyřeší.
  16:09

Návrat do centra

Pronajmout si byt v centru Prahy – na dohled od Týnského chrámu – a každé ráno snídat na Staroměstském náměstí přestal být sen jen pro bohaté a vyvolené. Díky – nebo spíš kvůli – koronakrizi se dnes dá sehnat podnájem v Praze 1 za předkrizovou cenu garsonky v panelovém domě na sídlišti. Má to drobný háček: obvykle je vybaven nezvykle velkým množstvím postelí a smlouva trvá rok. Pronajímatelé, kteří si z investičních bytů udělali na internetových platformách, jako je nejslavnější Airbnb, dobrý byznys, doufají v návrat turistů alespoň do roka a do dne.

Restaurace zase vzdaly turistickou malou plzeň za 150 korun a ceny spadly na třetinu. Jenže místní ani tak propad turismu o 94 procent nenahradí a jeden z motorů ekonomiky se zasekne, pokud se celé odvětví pohostinství nejen v hlavním městě nezmění. Stejně těch 15 tisíc najednou volných podnájmů nezachrání bytovou situaci v milionové metropoli. Virus jak přišel, tak odejde a problémy nevyřeší, zase se vrátí, a to ještě možná v horším podání, než byli otravní všudypřítomní turisté.

Autor:

Mohlo by vás zajímat