Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konjunktura šarlatánství a sisyfovské úsilí

  12:12

Profesor Václav Hořejší se zamýšlí nad rozmachem a komerčním úspěchem nejrůznějších pavěd a pověrečných bludů.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

  • Motto: Dvě věci na světě jsou nekonečné: vesmír a lidská hloupost. I když s tím vesmírem si nejsem tak úplně jist. (Albert Einstein)

Je celkem všeobecně známo, že u nás působí spolek skeptiků Sisyfos; jeho dlouholetým mediálně nejznámějším aktivistou je astronom a astrofyzik Jiří Grygar. Sisyfos systematicky odhaluje všemožné šarlatány, kteří zneužívají lidské hlouposti nebo nevzdělanosti a prodávají všelijaké zázračné léky proti rakovině, homeopatické přípravky, odrušovače „geopatogenních zón“, astrologické pomůcky a podobné nesmysly.

O Vesmíru a balvanu

Spolek každoročně uděluje výroční cenu Bludný balvan několika jednotlivcům a kolektivům. Před několika lety ji zaslouženě dostal také náš nejvýznamnější přírodovědecký popularizační časopis Vesmír. Vesmír totiž nejprve otiskl článek, jehož autor se příznivě vyjadřoval o šarlatánském zařízení na vysušování vlhkého zdiva, a v dalším čísle uveřejnil tento časopis dokonce dvoustránkovou placenou reklamu firmy, která toto zařízení vyrábí. (V minulosti byl stejnou prestižní cenou oceněn také Český rozhlas a Česká televize za to, že poskytovaly prostor různým pavědeckým „alternativcům“.)

Profesor Zdeněk Neubauer například doporučoval vyučovat děti místo matematice raději astrologickým symbolůmZdá se, že udělení ceny mělo mít na redakci Vesmíru „výchovný“ účinek, protože od té doby se nic podobného neopakovalo. Přece jen je však trochu zarážející, že se ve Vesmíru nikdy neobjevily články seznamující například s bludnou podstatou „teorií“ homeopatie a jiných takzvaně alternativních léčebných metod a jejich fundované zhodnocení z vědeckého hlediska.

Asi se zde přece jen stále ještě trochu projevují pozůstatky toho, co se ve Vesmíru hojně objevovalo počátkem devadesátých let – články prozrazující jisté sympatie k astrologii, homeopatii a podobným „alternativním“ naukám. Jejich autorem byl především profesor Zdeněk Neubauer, bývalý dobrý molekulární biolog a vysoce vzdělaný intelektuál, který se hrdě prezentoval jako „přímluvce postmoderny“ a mnohokrát vyzdvihoval (zdaleka ne jen ve Vesmíru) oproti „studené akademické vědě“ různé postmoderní alternativní směry; v jednom článku například doporučoval vyučovat děti místo matematice raději hermetickým (rozuměj astrologickým) symbolům.

O odmítání scientismu

Trvající rozmach a komerční úspěch nejrůznějších pavěd a šarlatánských praktik mě nepřestává udivovat. Dokonce i spousta dobře vzdělaných lidí bere jako samozřejmost astrologické charakteristiky lidí zrozených v určitém znamení zvěrokruhu. Slyšel jsem dokonce přírodovědce, který o komsi zcela vážně prohlásil: „Je to typický Střelec.“

Slyšel jsem dokonce přírodovědce, který o komsi zcela vážně prohlásil: „Je to typický Střelec.“Náš bývalý nedávno zesnulý čelný politik s akademickými tituly se po odchodu z politiky živil jako astrolog. Lidé masivně kupují homeopatické preparáty (budiž nám útěchou, že třeba ve Francii je to v tomto směru ještě horší). Řada soukromých lékařů používá šarlatánské diagnostické a terapeutické metody (například „elektroakupunkturu dle Volla“, „clusterovou medicínu“, magnetoterapii atd.).

Samozřejmě, že pro všechny ty, kteří jsou finančně zainteresováni na konjunktuře šarlatánství, je Sisyfos trnem v oku. Bohužel se o tomto spolku opovržlivě vyjadřují i někteří intelektuálové, kteří odmítají „scientismus“ (tj. standardní střízlivý přírodovědecký světonázor) a považují různé módní „alternativní“ směry za cosi „duchovnějšího“. Já bych je považoval spíše za pověrečné bludy...

O příznivém horoskopu

Nedávno ale i mě Sisyfs trochu rozladil, když na svých stránkách prezentoval výpady některých svých členů proti převládajícímu názoru klimatologů, že v posledních desetiletích dochází k výrazným změnám globálního klimatu a že na nich má svými aktivitami zásadní podíl lidská činnost (produkce skleníkových plynů). Naštěstí se vedení Sisyfa od těchto pochybných „antioteplovačských“ článků distancovalo.

Sisyfovi proto přeji do další práce hodně energie a slibuji, že mu budu pravidelně finančně přispívat. Těm, kdo by se chtěli přidat, mohu důvěrně sdělit: spolek má velmi příznivý horoskop a obydlí členů výboru leží zcela mimo geopatogenní zóny...