Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konkurz ECM má další pokračování: Sama firma žádá soud, aby byl zrušen.

  23:21

Společnost ECM Real Estate Investments a věřitel Telor International jsou ochotní předložit reorganizační plán, zruší-li soud svůj verdikt.

Insolvenční řízení developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM) je stále složitější. Po hlasování na věřitelské schůzi 20. července 2011, na níž bylo upřeno právo hlasovat největší skupině věřitelů, skončila firma v konkurzu. Po úspěšném odvolání poškozených věřitelů, kteří drží eurobondy v hodnotě okolo tří miliard korun, zrušil Vrchní soud v Praze verdikt o prohlášení konkurzu.

Loni v polovině března Městský soud v Praze vydal usnesení, v němž povolil reorganizaci ECM. A zároveň vyzval společnost Astin Capital, která zastupuje majitele eurobondů, aby předložila reorganizační plán. Tato skupina věřitelů však časem přehodnotila svůj původní záměr a oznámila soudu, že reorganizační plán nepředloží a že při řešení situace v předluženém developerovi preferuje vyhlášení konkurzu. Městský soud v Praze letos 8. února jejich požadavku vyhověl a povolil přeměnu reorganizace ECM na konkurz.

Po dvou týdnech se však na Vrchní soud v Praze prostřednictvím Městského soudu v Praze obrátil dlužník – firma ECM. Odvolává se proti usnesení soudu, jímž byla reorganizace přeměněna v konkurz. A vytýká mu, že nevyzval ostatní věřitele i samotného dlužníka k předložení reorganizačního plánu, a až pokud by nikdo nevyužil svého práva, měl rozhodnout o přeměně reorganizace v konkurz. V odvolání se navíc konstatuje, že „reorganizace dlužníka, jak již bylo v průběhu celého řízení avizováno, zůstává nejvhodnějším způsobem řešení jeho úpadku“.

Proč držitelé eurobondů změnili názor

Trvat na reorganizaci pro ně nemělo příliš smysl. Na přijetí reorganizačního plánu by museli ještě nějakou dobu čekat a je otázkou, kdy by dostali peníze. Zásadní ale pro jejich rozhodnutí zřejmě bylo, že loni na konci listopadu uznal insolvenční správce z větší části jejich pohledávky.      

V konkurzu dva týdny

Firma ECM žádá soud, aby rozhodnutí o konkurzu bylo zrušeno. A je ochotná stejně jako věřitel Telor International Limited registrovaný na ostrově Man předložit reorganizační plán. Ten svůj záměr předložit jej už oznámil Městskému soudu v Praze a navíc jako ECM nesouhlasí s povolením přeměnit reorganizaci na konkurz.

Insolvenční řízení ECM je vzhledem k množství sporů tučným soustem pro právníky, kteří se ho účastní

Ve vyjádření adresovaném soudu Telor International mimo jiné konstatuje, že reorganizací by bylo možné zajistit „jednoznačně spravedlivější a transparentnější řešení úpadku dlužníka a v konečném důsledku též vyšší výnos pro nezajištěné věřitele“. A dodává: „Naproti tomu, jak se již v průběhu tohoto insolvenčního řízení několikrát ukázalo, o optimálnosti zpeněžení aktiv dlužníka v rámci konkurzu pod vedením současného insolvenčního správce (Ivo Hala – pozn. red.) a jeho poradců lze s úspěchem pochybovat.

Zatímco se soudy neustále zabývají spory, které insolvenční řízení developerské společnosti ECM doprovázejí, pokračují prodeje aktiv firmy. Jak vyplývá ze zápisu z věřitelského výboru 6. února, v současnosti se chystají tendry na prodej projektů administrativních budov City Deco a City Element na pražské Pankráci. Nedávno byly prodány projekty City Epoque a Terasy Unhošť. Nezajištění věřitelé dostanou po rozprodeji aktiv firmy ECM jen zlomek z pohledávek. O jednom však není sporu – insolvenční řízení ECM je vzhledem k množství sporů tučným soustem pro právníky, kteří se ho účastní.